Bagno Całowanie – cudowna natura, wygodne kładki, wieża widokowa

Oj mamy trochę tych skarbów przyrody w okolicy Warszawy, mamy! Bagno Całowanie to największy kompleks torfowisk niskich na Mazowszu. Rozciąga się na długości 15 km, a szerokości ma 3. Priorytetem w ochronie są siedliska ptaków oraz cenna roślinność. Są tu też wydmy (już chyba wiecie, że to całkiem typowe dla Mazowsze, choćby po bagnach Kozłowym, Jacka, czy Horowym. Na jednym z piaskowym wzgórz znaleziono nawet najstarsze ślady osadnictwa okolicy, więc jest to cenne stanowisko archeologiczne!

Bagno Całowanie

Bagno Całowanie

Niegdyś rzeki rozlewały, zmieniały bieg, żyły jak im się podobało. Kiedyś zaczęliśmy się w to mieszać, regulować i odwadniać, by efektywniej uprawiać. Okazało się, że ma to ogromny wpływ na przyrodę. I tak teraz, właściwie każde bagno czy torfowisko jest pod (czasem ścisłą) ochroną. Mają tendencje to wysychania, przez co bezpowrotnie wymierają gatunki roślin, a wiele zwierząt traci miejsce bytowania.

Bagno Całowanie
Bagno Całowanie

Bagno Całowanie położone jest ok. 30 km na południe od Warszawy, w większości na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Powstało ono niemal 12000 lat temu, zasilane jest głównie wodami podziemnymi (mądre słowo – torfowisko soligeniczne). 8 km na zachód płynie Wisła, i właśnie jej starym łożyskiem pani królowej. (Łożysko rzeki to tereny wezbraniowa w czasie powodzi).

Gwałtowany spadek wód gruntowych spowodowały prace irygacyjne w latach 50/XX w., w tej chwili walczymy o to, by przyroda powoli te szkody sobie odrobiła. Dawniej na Całowaniu dominowały zbiorowiska mszysto-turzycowe i podmokłe łąki. Po kompleksowych melioracjach większość jego powierzchni przekształcono w łąki i pastwiska.

Jeśli chcecie wejść głębiej w przyrodnicze aspekty, polecam Wam przewodnik po Całowaniu autorstwa Macieja Niemczyka.

Bagno Całowanie

13 błota stóp – ścieżka przyrodnicza

Tą oryginalną nazwę ma ścieżka dydaktyczna prowadząca przez Bagno Całowanie. Na tablicach informacyjnych znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje i ciekawostki. Częściowo wiedzie przez wygodne, drewniane kładki, które są idealną atrakcją dla dzieci, osób starszych, oraz tych, którzy nie przywykli do natury błota. My nie przeszliśmy całej ścieżki – byliśmy na spacerze z moją mamą, która nie jest chętna długim wycieczkom, a ważniejsze dla mnie było wspólne spędzenie czasu, niż szlak, na który chętnie wrócimy.

Bagno Całowanie
Bagno Całowanie
Bagno Całowanie
Bagno Całowanie

Taka krótka wersja Bagna Całowanie to dwie przechadzki – jedną kładką przez las z jeziorkiem. To ten bardziej mroczny teren, gdzie wspaniale rechoczą żaby i latają kolorowe motylki. Oraz druga – przez podmokłą łąkę. Kładki są wygodne, w miarę szerokie, z poręczą. To bardzo fotogeniczne miejsce, popołudniu jest cudowne światło.

Bagno Całowanie
Bagno Całowanie
Bagno Całowanie
Bagno Całowanie

Nie da się jednak nie powiedzieć o Całowaniu bez archeosmaczku. Na wydmie Pękatka została zlokalizowana osada łowców reniferów sprzed 13000 lat, z epoki lodowcowej. To najstarsze ślady osadnictwa na Mazowszu.

Bagno Całowanie praktycznie

My przyjechaliśmy bazując w Konstancinie, przyjechaliśmy droga 50 od strony Góry Kalwarii, z Warszawy najwygodniej jechać 801 i potem dołączyć do wspomnianej dwucyfrowej. Na bagno może wjechać albo od strony Całowania, albo drogi 862 i miejscowości Podbiel przy straży pożarnej skręcić w polną drogę. Ja zostawiłam samochód od razu – można jednak się bujać aż pod same wejścia na kładki (ani nie chciałam eksploatować auta, ani wjeżdżać do rezerwatu). Wieża widokowa znajduje się przy małym parkingu.

Bagno Całowanie
Bagno Całowanie
Bagno Całowanie
Bagno Całowanie
Bagno Całowanie

Inspiracje na wycieczki po Mazowszu.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: