Nasza biblioteczka • Maskarada.

Jedno z pierwszych moim wspomnień z dzieciństwa to bale przebierańców w przedszkolu. Raz byłam czerwonym kapturkiem, drugi muchomorkiem. Szaleńcze pląsy w rytm Akademii Pana Kleksa zostały nawet nagrane na VHSy. Czasy się jednak zmieniają. Wirusy kwitną. Sanię w tym roku bal ominął, i może dobrze, bo jego skutkiem był totalny pomór w przedszkolu, do dziś ostały się pojedyncze sztuki dziatwy w zdrowiu. Odbiliśmy sobie więc sobotnim hasaniem z niezastąpioną babcią w strojach czarodziejów. I przy lekturze oczywiście, jak zawsze. Zakamarkowa Maskarada, uprzyjemnia nam wciąż karnawałowe poranki i podejrzewam, że nie znudzi się nawet w Wielkim Poście.

Maskarada

Maskarada.

Jest sobie orzesznica, mrówkojad i jeżozwierz. Te ostatni organizuje bal, na który wybiera się cały las, poza orzesznicą, która nie lubi przebierańców. Rozumie jednak, że tak po prostu wyznać to Jeżozwierzowi nie byłoby zbyt uprzejme, dlatego namawia mrówkojada do białego, zupełnie niewinnego kłamstewka. Sprawa się komplikuje, gdy organizator przychodzi osobiście upewnić się, czy goście przybędą. Mrówkojad na szczęście umie wybrnąć z całej sytuacji bez szkody dla nikogo. Bo przecież zupełnie co innego iść na bal przebranym, a co innego dostarczyć tam ciasta, ciasteczka i babeczki, które tylko orzesznica potrafi po mistrzowsku upiec.

Białe kłamstwo.

Szalenie podoba mi się ten wątek, więc chętni się nad nim pochylę. Kłamstwo wychodzi zawsze na jaw i obraca się przeciwko kręcącemu. Bez względu na to jakiego jest koloru. Jeśli orzesznica chce wcisnąć kita, musi liczyć się z tym, że równie dobrze sama może paść ofiarą czyjejś przebiegłości. Brawo Mrówkojadzie!

Maskarada wydana jest przez wydawnictwo Zakamarki. Sugerowany wiek 3+. Autorzy – Lotta Olsson i Maria Nilsson Thore poczynili już pozycje przygodowe tych samych bohaterów w publikacjach: Sam w domuDziwne zwierzęta, Inną podróż i Sens życia. Jak zwykle piękna, niebanalna kreska uprzyjemnia czytanie. Uwielbiamy szwedzką literaturę dla dzieci!

Jeśli szukasz inspiracji czytelniczych, zajrzyj do naszego działu KSIĄŻKI. Uwielbiamy czytać i bardzo lubimy polecać Wam nowe pozycje.

Maskarada

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: