“Co dwie sztuki to nie jedna” czyli edukacyjny plac zabaw w Zachęcie

Genialnym pomysłem jest, by do realizacji wystawy dla dzieci, angażować je właśnie. A kto ma w sobie większą artystyczną kreatywność i wolność, niż potomkowie twórców? Co dwie sztuki to nie jedna to fascynujący plac zabaw, tak prosty, że aż nierealny.

Co dwie sztuki to nie jedna

Co dwie sztuki to nie jedna.

W lutowe popołudnie, wyrwani z przedszkolnej zabawy odrobinę wcześniej niż by sobie tego życzyli, bezczelnie udobruchani lodami, Sania i Ida zostali wprowadzeni na warszawskie szalony sztuki. Zachętę znają, ale chyba nie pamiętają, bo choć starałam się zarazić je moim ogromnym entuzjazmem na rodzinne popołudnie w muzeum, to spotkałam się z docinką: Jak po pięciu minutach nie zaskoczy, to wychodzimy! Odrobinę zmieszana pewnością siebie i galopującą umiejętnością pyskowania sześciolatka odcięłam Po jednej! i weszliśmy. No i rzeczywiście samo spojrzenie na pierwszą salę wystarczyło, by wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Machina ruszyła.

Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna

Zachęta o wystawie: Wystawa w Zachęcie stworzy nowe pole komunikacji i doświadczania sztuki. Izabela Chlewińska z Tomaszem Bergmannem i pięcioletnim Miłoszem koncentrują się na porozumieniu poprzez ruch i dotyk. Tworzą rodzinną instalację performatywną CIAŁO poświęconą bliskości, obserwacji i wspólnej medytacji. Zabierają nas w świat doświadczania ciała, ruchu i zmysłów za sprawą obiektów sensorycznych opracowanych ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych widzów (0-3 lata). Jaśmina Wójcik z córkami Zoją i Leą zaproszą publiczność do wspólnego budowania baz z bezpiecznych, naturalnych materiałów. Przestrzeń galerii wypełnią kryjówki wykreowane z koców, a w plenerze powstaną surwiwalowe budowle, gdzie wszystko będzie możliwe. Będą zachęcać do wspólnego powrotu do natury, odnalezienia w niej inspiracji do rodzinnych zabaw. Zbigniew Rogalski z synem Tymonem stworzą pracę inspirowaną wspólnym czytaniem. Instalacja W poszukiwaniu straconego czasu zabierze widzów w epicentrum śnieżycy stworzonej z tysięcy liter, najmniejszych cząstek wszelkich, przeczytanych oraz nieprzeczytanych jeszcze książek. Tymon wykona również galerię portretów bardzo ważnych osób, do których — w czasie trwania wystawy — być może dołączą inne znajome twarze? Tym razem autorstwa pozostałych uczestników wystawy. Olaf Brzeski z synem Konstantym zrealizują wspólnie instalację rzeźbiarską. A Kinga Nowak z synem Tytusem przygotują wielkoformatową abstrakcyjną grę Parkour, inspirowaną między innymi Minecraftem, do której wciągną wszystkich zwiedzających.

A w praktyce?

To tyle teorii. W praktyce wygląda to tak, że najdoskonalszy park trampolin to nuda. Najpierw wpadły w koce i tworzenie bazy. Sania ułożył się w prymitywnym namiocie i słuchał miękko snutych nagrań. Potem wpadli jak burze w ciało, które od razu stało się pomostem w kipiącej lawie i ganialiśmy się uciekając przed wielkim wybuchem. Ta przyciemniana część o dziwo przyciągnęła bardzo wielu randkowiczów w wieku dawno osiągniętej pełnoletności, którzy mogli znaleźć tu kryjówki na miłe szepty.

Kolejna sala i magiczne pudełko z lustrzaną podłogą, wspaniałe schody – wyrzutnia na materac, ciekawskie piłki, które niewiadomo gdzie wypadną.

Oczywiście totalny szał był w ścinkach, czyli w pokoju pełnym confetti. Abolutnie najlepiej jest przecież się rzucać śmieciami, szczególnie małymi i białymi, a najbardziej już w bezśnieżną zimę. Dmuchawy wspaniale podjudzały do śmiałych kroków zabawowych.

Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna
Co dwie sztuki to nie jedna

Co dwie sztuki to nie jedna to wspaniałą wystawa, która do 23.04.2020 będzie dostępna dla zwiedzających. Zachęta (pl. Małachowskiego 3) czynna jest od wtorku do niedzieli od 12:00 do 20:00.

Bilety: normalny – 20 zł ulgowy – 10 zł uczniowski – 2 zł rodzinny – 25 zł

Do lat 7 wstęp bez opłaty.

W czwartki wstęp wolny.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: