Co nowego w podróżującej biblioteczce? – wiosenne nowości

Po ponad 70 dniach siedzenia w domu, trochę już chodzimy po ścianach. Wszyscy są zdrowi, pełni energii, pogoda rozpieszcza, marzy się, by legnąć na macie piknikowej w parku i czytać tam. I już niedługo to marzenie się spełni! W pierwszych dniach czerwca ruszamy na Kaszuby! Przejdziemy przez tydzień cały Wdzydzkim Park Krajobrazowy, obczaimy najlepsze miejscówki noclegowe, będziemy całymi dniami wylegiwać się nad jeziorami, spacerować nieśpiesznie do kolejnego celu wędrówki. Książek też nam nie zabraknie!

co nowego

Co nowego w biblioteczce

Mam tu dla Was przekrój wiekowy dla dzieci od Idy (prawie 4) po Saszę i nawet plus (niektóre z książek są dla starszaków, ale mam chorobę kupowania fajnych książek na przyszłość).

Roboty i drony

To już trzecia książka z serii NAUKOMIKS (wcześniejsze to Dinozaury i Rekiny) i Sania totalnie je uwielbia. Jest sobie mechaniczny ptak Pouli, który leci przez historię robotów opowiadając w przystępny sposób dzieciom rozwój mechanizmów na przestrzeni wieków. W fajny sposób uświadamiamy dzieciom, iż roboty są wszędzie. Jesteśmy otoczeni przez automatyczne systemy – w domach, w pracy, w samochodach. Okazuje się również, iż ta opowieść jest dużo starsza niż mogłaby podpowiadać nam intuicja.

co nowego

Bardzo fascynująca jest część o dronach, czyli naszej teraźniejszości. Jest Galeria Wspaniałych Robotów, w której opisane jest 25 interesujących przedstawicieli gatunku. Jest też słowniczek pełny specjalistycznych wyrażeń w robocim klimacie.

Literkowa książka

Super alfabetowa wyliczanka, na twardych stronach, to albumowe wydanie, Każda literka ma swoją wyszydełkowaną bohaterkę oraz rzeczownik. Obrazki są ciekawe, litery dokładnie widoczne. Rysunki są w starym stylu, to książka łącząca Idę i Sanię, oboje są zafascynowani. Można bardzo wcześnie zacząć, jest kontrastowo i interesująco. Co parę stron zamiast wyliczanki jest krótka historyjka. Motywuje dzieci do opowiadania i rozwiązywania literkowych łamigłówek.

Wierszyki ułożyła Alicja Krzanik , pacynki dziergała Anna Salamon. Jest kolorowo i edukacyjnie.

wiosenne nowości

Rety! Ktoś nowy na placu zabawy!

To książka na dobranoc, piękna i ciepła, o przyjaźni i współpracy. Dźwig, koparka, wywrotka, spychacz i betoniarka mają nowych ziomków. Historia jest rymowana, przyjemne wierszyki opowiadają o pracy na budowie. Przesłanie jest jasne – jedna maszyna nic by sama nie zrobiła. Trzeba razem i trzeba w zgodzie i cierpliwości. Jest to genialne porównanie i lekcja dla parolatków, dla których praca w grupie nie zawsze jest łatwa. Jednak razem możemy więcej!

Książeczka jest poręczna i zabawna, to będzie super wybór na wycieczki i szybkie zajęcie w pociągu czy na przystanku.

co nowego

Lato na Rodos

Od zawsze wiadomo, że ludzie którzy odbiegają od linijki „normalności” mają często do zaoferowania dużo więcej niż normalsi. Oczyma wyobraźni, grecka wyspa może znaleźć się na lokalnych ogródkach działkowych. Fajna ekipa ukryta w Dziczy, czyli najbardziej oddalonym i zarośniętym brzegu działek okazać się może genialnym terenem na fascynującą przygodę.

Turet niekontrolowanie macha rękami, Porszak maniakalnie układa kamienie od największego do najmniejszego, wuj Kukułka pracuje nad eliksirem szczęścia, a to jedynie początek osobliwości przewijających się na stronach książki.

co nowego

Tam, gdzie zawracają bociany

Książka dla wczesnych nastolatków. Szymon wyjeżdża na wakacje do dziadka, dręczą go jednak widma minionego czasu i obwinia się o to, że jego przyjaciel jest w śpiączce. Jego dziadek również ma swoje demony – nie może zapomnieć o strasznym błędzie z młodości. Ogień podsyca tajemnicza osóbka paląca znicze i układająca kwiaty w ruinach spalonego szpitala psychiatrycznego. Szymon i jego nowa koleżanka Lena szybko odkrywają, że w Bocianach Małych nic nie jest takie, jakie się wydaje. Rozwiązują więc zagadkę z przeszłości.

co nowego

Dziennik cwaniaczka totalna demolka

Mieszanką wybuchową jest, gdy niefrasobliwi chłopcy, którym wszystko leci z rąk i niewiele wychodzi z wielkiej chęci utrzymywania porządku, odziedziczają to po rodzicach. I tak właśnie totalna demolka to generalny remont, który uruchamia serię niefortunnych, prześmiesznych zdarzeń.

Dziennik cwaniaczka to seria, wszystkie odcinki są zabawne, prześmiewcze i z dystansem. Dużym!

co nowego

Wstydu za grosz

Ponownie lektura dla wczesnych nastolatków. Julianka nie czuje się akceptowana przez dziewczyny z klasy, jest wyśmiewana przez chłopaków. Jej babcia Delfina to reżyserka teatralna, która walczy o uwagę dyrektorów teatrów, którzy jednak odrzucają jej projekty uważając, za przestarzałe i nieaktualne. Obie kobiety muszą stawić czoła przeciwnościom, które się piętrzą. Bardzo! Historia jest dość uniwersalna, każdy może podpiąć swoje bolączki pod problemy bohaterów, a pokoleniowy rozstrzał świetnie pokazuje, że zmartwienia może mieć każdy. A wzajemne wsparcie i miłość to nieocenione remedia.

co nowego

117-piętrowy domek na drzewie

Nie powtarzajcie mojego błędu i nie czytajcie tej książki na dobranoc, bo wam się dziecko prędzej posika ze śmiechu niż zaśnie. Ja czytałam Sani, jak Ida zasnęła i ją wybudziliśmy chichotem. Jest mega! Dwóch przyjaciół, których wyobraźnia znajduje się głęboko za mgłą absurdu. Mieszkają w wielopiętrowym domku na drzewie i to jest najmniej dziwne, bo gdy zaczyna się wyliczanka kto jest niżej, to jest to poziom żartów doskonale trafiający do parolatków (muzeum majtek, drewnojady, zdezoeirntowani uciekinierzy, głodni zjadacze mebli).

co nowego

Jest bardzo śmiesznie! Szaleńczo fajnie! Bohaterowie Andy i Terry istnieją naprawdę i są autorami książki. Narrator i ilustrator. Widać, że ich przyjaźń jest męska i szorstka, zbijają się z siebie i raczej nie spinają, a jeśli już to żarty. Wciągnijmy się w tą świetną zabawę z nimi! Warto!

Zagadka ducha Chopina – Detektywi z Tajemniczej 5

Kolejna część przygód rezolutnych Piotrka, Anki i Jagi. Ta fajna ekipa wiedzie ciekawe życie odwiedzając ciekawe dla dzieci miejsca, w których regularnie dzieją się dość nieprzewidywalne sytuacje. Szybko jednak w rękach lądują notesy, szczur Scherlock czujnie wystawia ryjek z kieszeni, jeszcze tylko uśpimy czujność mamy i możemy działać!

Tym razem detektywi lądują w upalny dzień w chopinowskim dworku z Żelazowej Woli. Okazuje się, że zwiedzających jest mało, pracowników cała czwórka. Wszyscy są z pozoru niewinni, ale każdy wali grubą ściemę. Dzieciaki jednak dedukują i eliminują, dopytują i notują i dość sprawnie demaskują.

co nowego

Marta Guzowska, autorka serii jest archeolożką, a nie wiem czy wiecie Max Mallowan, mąż Agathy Christie, również nic był. Dlatego święcie uważam, że mieszanka kryminałów i badaczy przeszłości jest genialna!

Pucio mówi DZIEŃ DOBRY i Pucio mówi DOBRANOC

Kolejne części o Puciu i Misi. Choć niby skierowana do maluchów to moją czterolatkę bawi bezbłędnie. Pucio mówi dzień dobry zaprasza do zabawy i wchodzi w interakcję. Dzieciom stawiane są pytania, mogę pomóc ulubionym bohaterom w myciu zębów, czy podzielić się z nimi swoim widokiem z okna. Cała seria z Puciem to ogromne wsparcie w rozwoju mowy i rozwojowych gierek. Razem z Puciem i Misią zaczną dzień i z uśmiechem na ustach przejdą przez rytuał poranka.

co nowego

Pucio mówi dobranoc pomoże się wyciszyć i odpocząć. Wyliczanka spotkanych ciągu dnia osób i przedmiotów, które styrane całodzienną pracą muszą odpocząć, to doskonały pomysł by zachęcić parolatka do zamknięcia powiek. W domu śpią wszyscy poza rozbrykanym Puciem i dzielnym tatą. Ale wszystko da się w miły sposób ogarnąć.

co nowego

Pippi w parku

Kolejna opowieść Astrid Lindgren, zupełnie nowa, o przygodach cudownej, wyzwolonej Pippi, która tym razem wyrusza do Sztokholmu, by uwolnić mieszkańców od opryszków grasujących po parku. Pippi oczywiście wszystko MUSI robić spektakularnie i z szerokim zamachem, więc poza Tommim, Annikę, panem Nilsonem i koniem, bierze… Willę Śmiesznotkę. Gdzieś przecież spać w tym wielkim mieście musi. Sprawa odbywa się bez cienia szansy dla bandytów, jednak bez rozlewu krwi.

Pippi jak zwykle inspiruje do sprawiedliwej, społecznej walki. Robi porządek bezwzględnie wyznaczając granice, z uśmiechem na ustach i ogromnym humorem. Książka wydana przez Zakamarki jest większego formatu, ma świetne rysunki wykonane przez Ingrid Vang Nyman w żywej kolorystyce.

co nowego

Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet!

Gdy Bodzio i Pulpet dorosną, będą rozbawiać do łez towarzystwo opowiadając anegdoty z dzieciństwa. Ci mali miłośnicy kosmosu, totalnie pochłonięci swoimi sprawami i żyjący w świecie wyobraźni umieją nadużywać w mistrzowski sposób cierpliwość dorosłych. No bo dwóch delikwentów leżących pod ławką w czasie lekcji, którzy sądzą, że znajdują się w symulatorze lotów kosmicznych mogą spowodować opuszczenie z bezsilności rąk. 🙂

Książeczka sprzyja samodzielnej lekturze, przyjazna, powiększona czcionka, szerokie marginesy i oddechowe rysunki pomagają w czytaniu początkującym.

co nowego

Ekomisja: Ada i Romek

Wierzę, że małymi czynami możemy zmienić świat. Opowieść o dziewięciolatkach, którzy chwytają sprawy w swoje ręce i doprowadzają do ulepszenia jakości życia swojego podwórka. W absolutnie fantastyczny sposób, w kolejnych rozdziałach opisane są arcyciekawe rozwiązania nieskomplikowanych działań, które wdrożone na szeroką skalę byłyby dobrem totalnym. Prawdziwa EKOMISJA!

Sylwia Wojciechowska jest autorką książek dla dzieci, której szczególnie bliskie są wątki inicjatyw społecznych i działań ekologicznej. Ada i Romek to bliźniacy, zupełnie różni, ale na swój sposób walczący o dobro planety w jednym szeregu. To pokazuje w fajny sposób, że możemy być różni, i to jest super, ale odpowiedzialność za przyszłość Ziemi jest nasza wspólna.

co nowego

PO WIĘCEJ KSIĄŻEK DLA DZIECI ZAPRASZAM DO NASZEJ CZYTELNI

Zdjęcia robiliśmy w naszym dużym pokoju, a towarzyszył nam mój ulubiony druciany stolik nocny, który może być również kawowym. A teraz był uroczym stołkiem dla małej pupki. Polecam Wam zakupy w sklepie Edinos! Mam dla Was kod rabatowy o wartości 50 zł edinos50. Bon będzie ważny dla pierwszych 20 osób, a oferta jest szeroka i w przystępnych cenach.

co nowego

 

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: