Co przeczytać przed podróżą na Islandię?

Nie żyję w podróży, ale podróżą. Dlatego zaraz po kupnie biletu lub decyzji o podróży, idę do papiernika na dzielni, kupuję zeszyt i obczajam lektury przedwyjazdowe. Część nabywam drogą kupna, część wypożyczam, wszystko czytam i wypisuję najważniejsze informacje w kajeciku.
Przewodniki to jedna sprawa, oczywiście super istotna. Nie mam ulubionego wydawnictwa, choć wielokrotnie z przyjemnością podróżowałam z Lonely Planet i Bezdrożami. Nie polegam natomiast na tych publikacjach w stu procentach, są dla mnie tylko ułatwieniem przy wytyczeniu pierwszych kroków i zbiorem informacji z których skorzystam lub nie.
Drugą, najistotniejszą sprawą są reportaże, wspomnienia, dzienniki. To jak miód na moje serce, czytać co inni widzieli, jak poznawali, przecierali szlaki.
Po trzecie staram się znaleźć ciekawych autorów książek z danego kraju, obejrzeć jakiś film, przeczytać wiersz.
Tu relacja z naszej islandzkiej podróży poślubnej.

Co przeczytać przed podróżą na Islandię?

Co przeczytać przed podróżą na Islandię

Przewodnik „Iceland” wyd. Lonely Planet.

Był przydatny, lubię przewodniki po ściśle okreslonych regionach i takie które wyczerpując tematy. Wiadomo, każdy przewodnik ma innego autora, więc jeden drugiemu nierówny. Ten się przydał.
Co przeczytać przed podróżą na Islandię
 

„Islandia: kraina, ludzie, dzieje, kultura, sztuka, język”.

To wprowadzenie do sytuacji na wyspie. Informacje o wszystkich tytułowych aspektach. Kolejne eseje są pisane przez specjalistów z danej dziedziny. Jest to spojrzenie szerokopłaszczyznowe dotykające wiele aspektów życia, ze współczesnym (filmowym i muzycznym) włącznie.
Co przeczytać przed podróżą na Islandię

„Islandzkie Zabawki” Mirosław Gabryś

Nietypowy Polak, który po emigracji na Islandię zamiast cwaniakować, przybliżył swoje przemyślenia o wyspie i o tym czemu Islandzycy są uprzedzeni do Polaków. Pluje intelektualnym jadem kreując się na prostego chłopaka. Lektura pomogła mi zrozumieć czemu jedna miła pani w Blue Lagoon, po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie skąd jesteśmy, odwróciła się na pięcie i odeszła.
Co przeczytać przed podróżą na Islandię
 

„Wyprawa do wnętrza ziemi” Juliusz Verne

Wiadomo, nie? Ja czytałam patrząc się na szczyt wulkanu przez który ekipa z książki wchodziła do wnętrza ziemi. Książka dla dzieci, do połknięcia w jeden poranek, ale wprowadzająca w miły klimat.
Co przeczytać przed podróżą na Islandię

„Niebo i piekło” Jon Kalman Stefansson

Z szerokiej oferty współczesnych pisarzy islandzkich wylosowałam tą książkę. Jest szalenie poetycka i smutna. Jest o danym słowie, honorze, przyjaźni. O podróży z punkty a do b, ale najbardziej do samego siebie.
Co przeczytać przed podróżą na Islandię
 
Polecam również filmy „Noi Albinoi” oraz kultowe „101 Reykjavik”. Praktycznych informacji turystycznych tam nie znajdziecie, ale bliżej Wam będzie do zrozumienia Islandczyków.

Zobacz rownież:

 • Ja, przezd wyjazdem, rowniez staram sie dowiedzic jak najwiecej o miejscu, do ktorego jade, ale chyba brakuje mi zaparcia, zeby robic taki spis lektur. Zwykle wiec daje sie zaskoczyc, a jak cos mi zapadnie w pamiec, to doczytuje po powrocie:) Podziwiam jednak Twoja dociekliwosc!

 • Ja nawet mentalnie jestem autorką przewodników -)

 • Ja powiem szczerze przed wyjazdami czytam głównie przewodniki. Natomiast po powrocie uwielbiam zaczytywać się prozą, która nawiązuje do odwiedzonych przeze mnie miejsc. Lektura pozwala mi ponownie wrócić do uliczek, straganów czy górskich szczytów, które miałam okazję zobaczyć na własne oczy.

 • Kiedyś też tak robiłam, a potem przy lekturze żałowałam że jeszcze nie poszłam tu, albo nie zajrzałam tam. Teraz oczywiście doczytuję po powrocie, le staram się przed wyjazdem ogarnąć temat -)

 • Pierwsze trzy pozycje mam, ale następnych nie, więc może pożyczę 🙂 A tak swoją drogą, mało jest pozycji w kraju na temat Islandii!

 • oh, to coś czego ostatnio w ogóle nie robię. będąc co tydzień w innym miejscu w Europie nie mam czasu na wnikliwą lekturę.
  ah ile to człowiek pewnie na tym traci…

 • Bardzo łatwo wyczerpać temat -)

 • Bo Ty żyjesz w podróży, a ja podróżą.

 • 🙂 Przyda się ten spis lektur przed podróżą, chociaż ja wolę iść trochę na żywioł. Czytam o ciekawych miejscach, ale plan tworzę na miejscu 🙂

 • Też tak robiłam, ale potem po powrocie wielokrotnie żałowałam, że gdzieś nie dotarłam. Teraz część czytam wcześniej, a w trakcie i potem doczytuję co wpadnie w ręce -)