Czarny kot, biała kotka.

Przeciwieństwa się przyciągają, przeciwieństwa sobie pomagają. Czarny kot, biała kotka to książeczka dla dzieci, również najmłodszych. W prostej kontrastowej grafice jest bardzo atrakcyjna dla nawet noworodków, których wzrok dopiero się kształtuje i właśnie ciemne-jasne jest dla nich do zobaczenia. Wartością dla starszaków będzie empatyczny tekst o różnicach, które łączą. Rysunki są schematyczne i dzięki właśnie kontrastom okazały się również wspaniałym wzornikiem do kalkowania.

Czarny kot, biały kotka

Czarny kot, biała kotka.

Książka wydana jest przez wydawnictwo Nasza Księgarnia, ma twardą oprawę, ale cienkie, dorosłe strony. Została przetłumaczona z włoskiego, a w Italii dostała tytuł prestiżowej nagrody książek dla dzieci NATI PER LEGGERE w 2015. A Włosi w książki dla najmłodszych umieją świetnie. Sama gdy tylko mam okazję kupuję.

Czarny kot wychodzi z domu tylko w dzień (to już jest przełamanie stereotypu, prawda?). Jest uważnym obserwatorem i przyjacielem wielu gatunków ćwierkających ptaków, które mają upodobania podobne do jego. Biała kotka, zupełnie taka sama, ale totalnie inne uwielbia noc, gwiazdy i sowy. Aż tu nagle kot i kocica się spotykają. Bo nocna panienka, postanawia sprawdzić co widać na niebie dniem, a czarny kot chciałby zatopić się w noc. No i się spotykają. I postanawiają być swoimi przewodnikami.

Inność pomaga nam spojrzeć na naszą własną codzienność z zupełnie innej perspektywy. To dla mnie bardzo fascynujące, jak w jednej niewielkiej książeczce, która ma raptem paręnaście stron można zawrzeć tyle emocji, nauki i mądrości. Jak bardzo można podłożyć pod te schematy wszystko po kolei – wszystko to czego nie znamy, nie lubimy, obawiamy się. Od zupy z brukselki, po nową zjeżdżalnię.

Jeśli korzystasz z moich poleceń książkowych będzie mi bardzo miło, jeśli zrobisz zakupy tu. To link afiliacyjny. Dzięki temu wpadnie mi grosz za moją pracę.

Dzieci często wolą powtarzać to co dobrze znają, Sania uwielbia te same trasy w parkach linowych, ale ostatnio powiedział w Julinku: “ja już tam byłem, chcę zrobić coś nowego”. I wiem, że te słowa padły z jego ust dlatego, że czytamy odpowiednie książki.

Czarny kot, biały kotka

Czarny kot, biały kotka

Czarny kot, biała kotka

Czarny kot, biała kotka

Jeśli szukacie inspiracji do czytania z dziećmi to zapraszamy do naszego kącika, trochę się już nazbierało recenzji. Mamy dwóch książkowych nolife’ów w domu, którym bardzo dużo czytamy – 5 i 2 lata, to te grupy wiekowe są teraz dla nas najistotniejsze.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: