Dokarmianie ptaków – jak to robić, by nie szkodzić?

Mieszkamy na bardzo zielonym Żoliborzu. Wszystkie okna wychodzą na gęste korony drzew zamieszkałe przez m.in. sikorki i tu chciałabym wymienić również inne drobne i ćwierkające ptaszki, jednak rzeczywistość dosięga, dominują miejskie drapieżniki – wrony, sroki i gołębie. Jednak tuż przed świtem nasz parapet odwiedza ptasia drobizna. Są też sposoby na to, by mniejsze i większe mogły jeść z jednej miski. Dziś temat: dokarmianie ptaków.

dokarmianie ptaków

Jak tego nie robić?

Nie jestem zwolenniczką krytyki, ale tu trzeba stawiać sprawę jasno. Ani pszenny chleb, ani doprawione solą i przyprawami resztki naszego jedzenia, nie służą latającym przyjaciołom. Już na pewno nie powinniśmy im serwować spleśniałego chleba, resztek ciast, stęchłego ziarna czy zepsutej kaszy. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale może to mieć tragiczne dla nich skutki.

Prawidłowe dokarmianie ptaków

My karmimy cały rok, nawet jak wyjeżdżamy, to Ci którzy podlewają nam kwiatki, sypią ziarnem za oknem. Szczególnie królestwo ptaków należy wspierać mroźną i śnieżną zimą. Ptaki jeśli wyczują michę, to będą wracać w to samo miejsce. Nasza wrona siada na drzewie przy oknie i kracze jak oszalała, póki nie otworzę baru. Karmę wykładamy często i w niewielkiej ilości, by się nie popsuła i nie zamarzła.

Latem NIE DOKARMIAMY kaczek i łabędzi. To są ptaki wędrujące i jeśli będą miały wikt, to mogą nie zdecydować się na zimową podróż.

Generalnie latem większość ptaków nie jest zainteresowana naszą stołówką, wolą to co występuje w przyrodzie.

Co kto lubi?

Kawki, gawrony, gołębie, sierpówki – grube kasze, pszenica, czerstwe białe pieczywo pokrojone w kostki ok. 1 cm.

Łabędzie, kaczki (te które nie odleciały) – ziarna zbóż, płatki, kasze, można odpalić trochę chleba, ale nie może on być podstawą diety, bo może prowadzić do chorób układu pokarmowego. nie pogardzą też drobnymi kawałkami surowych warzyw lub gotowanych bez soli.

Sikorki (moje ukochane) uwielbiają zimą słoninę, najlepiej podwieszoną, bo tylko one są na tyle filigranowe, by utrzymać się na wiszącym mięsie. Ale tylko zimą. Wiosną i latem sikorki będą zjadać szkodliwe ćmy i motyle oraz ich gąsienice, które stanowią ponad 80% pokarmu sikorek. W ten sposób sikorki ograniczają populację szkodników roślin, takich jak: bielinek kapustnik, piętnówka kapustnica, błyszczka jarzynówka, piędzik przedzimek. Sikory zjadają też zwójki, żerujące na jabłoniach, różach i iglakach, czyli zwójkę jabłkóweczkę, zwójkę różóweczkę i zwójkę sosnóweczkę. Sikorki nie gardzą też chrząszczami, muchówkami, pająkami, a nawet ślimakami.

Kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustra, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzinki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.

Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.

Dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie.

Trznadle jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane.

Naturalny pokarm – jeśli macie ogród

Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, które jesienią obficie pokrywają się owocami. Warto o nich pamiętać dobierając rośliny do ogrodu przyjaznego ptakom. Krzewy atrakcyjne dla ptaków to berberys, cis, irga dereń, jałowiec, ligustr, ognik, czarny bez i kalinę. Drzewa atrakcyjne dla ptaków: czereśnia ptasia, jarzębina, leszczyna, głóg, oliwnik, buk i drzewa iglaste. Pnącza dla ptaków: winobluszcz, winorośl i bluszcz pospolity.

Dokarmianie ptaków – bardzo ważne!

Gdy ptaki zaczęliśmy już dokarmiać, musimy to robić regularnie do końca zimy. Ptaki przyzwyczajone do miejsca dokarmiania będą przelatywać duże odległości aby dotrzeć do naszego karmnika, nieraz tracąc przy tym dużo energii. Gdy zastaną karmnik pusty mogą nie dać rady znaleźć innego pokarmu.

Ja obserwuję naszych gości, ostatnio również mewy! Ale widzę symbiozę – każdy znajdzie coś dla siebie, każdy przyleci w innej porze. Sikorki na przykład latem w ogóle nie są zainteresowane parapetem, ale gołębie tak. Poznajcie więc swoich latających przyjaciół i dbajcie o nich!

dokarmianie ptaków

GDYBYŚCIE CHCIELI OBSERWOWAĆ PTAKI W LESIE, POLECAM KAMPINOS!

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: