Sielskie Mazowsze: Dwór Mościbrody.

Czasem potrzebujemy odetchnąć gdzieś blisko domu. Bo z dziećmi logistycznie lepiej nie jechać wiele godzin nad morze, po to by spędzić tam dwa dni, bo chcemy odpocząć, a nie się umęczyć. Jeszcze parę lat temu opcje noclegowe były tak słabe, że woleliśmy zostawać w domu, niż gdziekolwiek się ruszać. To na szczęście bardzo się zmienia. Pod Siedlcami jest na przykład Dwór Mościbrody. Posiadłość jak w Soplicowie, mi bardzo też kojarzy się z pałacem w Oborach. Urokliwe zabudowania, zadbany park, smaczna kuchnia, klimatyczne pokoje. Taki trochę miły przepis na sielski weekend. Albo nawet przedłużony.

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody.

Historia jest dość typowa. Wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku, często zmieniał właścicieli. Na stanie stawy hodowlane, obok folwark. Gdy przyszli Rosjanie, przejęli, ale dbali, bo czerpali korzyści z dobrze funkcjonującego gospodarstwa. Chwila polskości w dwudziestoleciu międzywojennym, a potem trudny niemiecki epizod. To już czasy, które pozostają w pamięci najstarszych we wsi. Szczęśliwie są i wątki o “dobrych Niemcach”. We dworze stacjonowali okupanci, ale szczęśliwie znaleźli się wśród nich tacy, co potrafili w środku nocy na rowerze jechać wiele kilometrów, by ostrzec ludzi przed niebezpiecznymi rozkazami. Po II wojnie światowej zorganizowano tu klasyczny PGR, o posiadłość nie dbano, we dworze mieszkali pracownicy. Transformacja przywiodła prywatyzację, i stało się najlepiej.

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Trafiło na ludzi z sercem, pasją i pieniędzmi. Dziś dwór Mościbrody jest odnowiony, dopieszczony i zadbany. Działa tu coś na kształt hotelu, choć dla mnie to bardziej pensjonat lub pokoje do wynajęcia – nawiązujące do okolicznych tradycji wnętrzarskich, funkcjonalnie wyposażone, czasem może zbyt ciemne, ale szczęśliwie nikomu nie przyszło do głowy ingerować w bryłę budynków, by zadowolić gości.

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Skosztowaliśmy śniadań – opartych na lokalnych produktach, z absolutnie mistrzowskimi wędlinami własnego wyrobu. Restauracja jest częścią inicjatywy szlaku kulinarnego #mazowieckamichaszlachecka. W ogrodzie przy stolikach jest niewielki plac zabaw.

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Ogromny teren, molo na stawie, szuwary, konie, alejki w parku, to wszystko jest tak bardzo nam potrzebne, by odpocząć od wielkiego zgiełku, w sposób tradycyjny, bez przeładowania bodźcami. Dwór Mościbrody to miejsce, gdzie odpoczniecie w hamaku, znajdziecie własne myśli, i jeśli będziecie mieć szczęście spotkać właścicielkę – panią Małgorzatę, dowiecie się wszystkiego o okolicy. Ma nieprawdopodobną wiedzę i zna milion anegdot i historii.

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody

Dwór Mościbrody znajduje się siedem kilometrów na południe od Siedlec, przy drodze na Łuków. Jest to miejsce przyjazne dzieciom i zwierzętom. Można tu zorganizować grubszą imprezę – jest stodoła która pomieści nawet wesele. Tu link.

Dwór Mościbrody

W Siedlcach i okolicy byliśmy w ramach akcji Moda na Mazowsze, we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną. Zapraszamy na inne nasze MAZOWIECKIE POSTY.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: