Dzikie Mazowsze – rezerwat przyrody Grabicz

Rezerwat Grabicz ma nie tylko charakterystyczny, okrągły kształt. Przede wszystkim jest ważnym elementem lokalnej biosfery. Osobiście uważam, że każdy wyrwany człowiekowi zielony skrawek wciśnięty pod ochronę ma ogromne znaczenie. Jeśli szukacie miejsca zróżnicowanego przyrodniczo, z przepięknym wiekowym drzewostanem, oraz unikatową fauną i florą, to czym prędzej ruszajcie w stronę Kobyłki.

Grabicz

Rezerwat przyrody Grabicz

To obszar leśno-torfowiskowy. Głównym punktem i atrakcją jest zbiornik wodny. Żeruje tu blisko 40 gatunków ptaków (mewa śmieszka, perkoz zausznik, kokoszka wodna, błotniak stawowy, czapla). Są też ssaki – lis, łoś, sarna. Choć ja zauważyłam jedynie kupy. Centrum rezerwatu zajmuje rzeczony wyżej płytki zbiornik wodny pochodzenia torfowiskowego z kępami i wysepkami porośniętymi roślinnością bagienną. Niestety z roku na rok zbiornik jest coraz suchszy, gdy wyschnie zupełnie, środowisko diametralnie się zmieni.

Grabicz
Grabicz
Grabicz

Pozostały teren w większości porośnięty jest lasem typu boru wilgotnego i świeżego z przewagą sosny, brzozy i osiki. Leśna ścieżka wiedzie na około, miejscami można podejść do brzegu. Jednak nie łaźmy za dużo, bo to jednak rezerwat.

Bądź na bieżąco, chodź na Insta!

Grabicz
Grabicz

Charakterystycznym punktem jest głaz Edmunda – narzutowy o obwodzie 8 m i wys. 1,3 m. Cześć i chwała leśnikowi Edmundowi Nurkiewiczowi, który go znalazł w 1951 podczas zalesiania okolic Wołomina. Głaz przeniesiono w obecne miejsce, przy leśniczówce.

Grabicz

Praktycznie

Rezerwat Grabicz jest osiągalny komunikacją miejską – kolejka R6 z Dworca Wileńskiego dowiezie nas w kilkanaście minut do stacji Kobiałka, a potem czeka nas dwukilometrowy spacer do lasu. Jeśli to auto, to parking przy którymś ze szlabanów, lub najprościej – pod kościołem.

Więcej fajnych wycieczek po Mazowszu

Grabicz
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: