Gdzie zjeść w Białowieży? Carska.

Jeśli szukać miejsca gdzie zjeść w Białowieży, oferta pozornie może wydawać się bogata. Ale pytanie – czy wszędzie tak samo dobrze? Restauracja Carska wykasza konkurencję poziomem, który chciałaby mieć zapewne nie jedna restauracja w europejskiej stolicy.

Gdzie zjeść w Białowieży

Parę kilometrów za Białowieżą, tuż przy granicy z Białorusią, wśród podmokłych łąk, uroczych szuwarów i kwitnącego wiosennie parteru roślinności stoją stare zabudowania kolejowe pamiętające czasy mikołajowe. Tory, choć porośnięte trawą, to z wagonami, na których stoją pięknie urządzone salonki, w których można nocować. Są one naszym zimowym, śnieżnym marzeniem. (Letnim było Sioło Budy i totalnie nas nie zawiodło). W budynku stacji mieści się restauracja Carska. Całe miejsce jest na odludziu, i gdyby zamiast samochodów stały konie z wozami to łatwo można by się cofnąć w czasie o te 150 lat.

Gdzie zjeść w Białowieży

Gdzie zjeść w Białowieży

Gdzie zjeść w Białowieży

Gdzie zjeść w Białowieży

Wnętrze jest pięknie spójne. Carska moc i elegancja. Wystrój, zastawa stołowa, sposób podawania dań, nawet pan za barem, szalenie ujmujący w swojej uprzejmości prawdziwie zachwyca. To co mnie zachwyciło, to ekpres do kawy w samowarze, ale taki na poważnie, z łyżką! Polska prowincja, granica z Białorusią, a to nawet nie poziom warszawski, a międzynarodowo dobry.

Carska

Carska

Carska

My trafiliśmy tu w kwietniu, w czwartek. Pustka. W sali obok odbywało się gwarne spotkanie za zamkniętymi drzwiami, co jeszcze spotęgowało carskie wrażenie. Stolik przy oknie , popołudniowe słońce grzało plecy. Zajrzeliśmy do karty.

Carska karta.

W karcie znowu carska spójność. Zamówiliśmy bliny z łososiem i foie gras. Kompozycje z dobraniem dodatków mistrzowskie. Wszystko pięknie podane, talarze miło wysprzątaliśmy. Drugie: kaczka pieczona z jabłkami, majerankiem i czosnkiem w sosie własnym podana z modrą kapustą, pieczonym jabłkiem z żurawiną i krokietami ziemniaczanymi (Sania zwariował ze szczęścia) oraz jesiotr na francuskim sosie beurre blanc z dodatkiem warzyw juliene z oliwą rozmarynową i czosnkiem oraz pieczonymi ziemniakami (na moją prośbę zamiast czarnej soczewicy). Porcje są olbrzymie. Kaczka idealnie soczysta, jesiotr tłuściutki. Gdyby nie to, że jestem matko karmiąco i pochłaniam niebywałe ilości jedzenia, to pewnie z każdego dania zostawilibyśmy połowę.

Carska

Carska

Carska

Carska

Jeśli chodzi o deser, to legendy o tutejszej bezie krążą po całym kraju. Niestety podawana jest tylko w sezonie, na który nie trafiliśmy (jedyny ból podróżowania wiosną). Ale ciasto czekoladowe totalnie dało radę otrzeć nasze bezowe łzy. O kawie już wspominałam – nie często się zdarza, że na polskiej prowincji można wypić tak dobrą. Jeśli chodzi o herbatę – to samo. Podana w tradycyjny sposób w szklance ze stalowym koszyczkiem i konfiturą. Klasa!

Carska

Carska

Gdzie zjeść w Białowieży?

Restauracja Carska w Białowieży.

ul. Stacja Towarowa 4

tel. 602-243-228

 

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: