Jadwisin • Ścieżka nad Narwią.

W środę wróciliśmy z objazdu po zachodnim Mazowszu, w piątek wyjeżdżamy na Święto Wina do Mołdawii. Nie planowaliśmy w weekend żadnej wycieczki, ale tak pięknie świeciło słońce, że jednak ruszyliśmy w (jeszcze) nam mało znane strony. Na tapecie wylądował pałac Radziwiłłów i Jadwisin. Choć podejrzewaliśmy, że do parku nie wejdziemy i budynku nie zobaczymy, to pospacerowaliśmy nad rzeką i właśnie ścieżka nad Narwią jest tym, co dziś polecamy. To tylko 30 km od Warszawy, pół godziny samochodem, a ląduje się na małych Kaszubach.

Jadwisin

Jadwisin i ścieżka nad Narwią.

My zaparkowaliśmy przy porcie Jadwisin, chcieliśmy obczaić jednak wejście do parku licząc, że można kłódka nie wisi, i da się przez krzaki przedrzeć do pięknej, opuszczonej budowli (tak jak było w przypadku parku Taul). Dojazd jest prosty – Modlińska, przez Legionowo na Augustów. W Serocku zjazd na pierwszym rondzie w ul. Radziwiłła i  prosto aż nad wodę. Za szlabanem wchodzi się na drogowskaz „Park Jadwisin” i „Wąwóz Szaniawskiego”. To właśnie nasza trasa.

Jadwisin

Jadwisin

Ścieżka nad Narwią

Wybraliśmy się na krótki spacer. Powietrze było rześkie, na wodzie mnóstwo żaglówek korzystało z ostatnich słonecznych i wietrznych dni. Ścieżka nad Narwią jest krajoznawczo-turystyczną trasą łączącą Serock z Jadwisinem. Zespół pałacowo-parkowy (o który walczą Radziwiłłowie) to rezerwat przyrody o powierzchni 93 ha. Występują tu grądy i lasy mieszane. Dumnie wznoszą się liczna pomniki przyrody. Pałac Radziwiłłów został wybudowany pod koniec XIX w. wg francuskiej architekta Francoisa Arufera. Po II wojnie światowej został przejęty przez państwo, mieścił się tu ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów.

Ścieżka nad Narwią wiedzie wzdłuż ogrodzenia parku. Widać, iż jest on zaniedbany i zarośnięty. Być może kiedyś przyjdzie czas na nowe lata świetności. My spacerowaliśmy tuż przy tafli wody, która przyjemnie obijała się o wysoki brzeg.

Ścieżka nad Narwią

Ścieżka nad Narwią

Ścieżka nad Narwią

Jadwisin

Lato już odeszło. Teraz się cieszymy wczesną jesienią. Za parę tygodni podczas słonecznego dnia, Jadwisin będzie zachwycał milionem barw szerokiego nurtu Narwi. My będziemy wracać w te okolice z przyjemnością.

Ścieżka nad Narwią

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: