Jak dbamy o zęby Saszki? Czyli higiena jamy ustnej dla najmłodszych

Generalnie z zasady jestem matką, która daje dość dużo swobody dzieciom. Ufa i dopinguje, a nie kontroluje i „robi za policjanta”. No ale, w temacie zębów wkraczam na nieznane mi rejony pytań pomocniczych i wnikliwych oględzin. Sania niestety nie ma jakiejś super kości, ma już parę załatanych dziur i od roku dumnie nosi aparat ortodontyczny. Szykujemy się również do laserowego podcięcia wędzidełka, które ogranicza mu zakres ruchu języka. Dziś opowiem Wam, jak dbamy o zęby Saszki na co dzień. I co sprawia, że jego zęby są doczyszczone i bez kamienia. Dla przypomnienia – Saszka ma prawie osiem lat.

jak dbamy o zęby


Dobra współpraca ze stomatologiem 


Z racji tego, że Sania ma aparat, co sześć tygodni widzimy się z naszą cudowną ortodontką, która również na bieżąco monitoruje stan uzębienia. Myślę, że to bardzo ważne mieć zaufanego lekarza (dentystę i pediatrę). Któremu się ufa, który zna dziecko i umie spojrzeć holistycznie. Jakby nie było nasz organizm to system naczyń połączonych. Szkolny (najlepszy) logopeda współpracuje zarówno z ortodontką, jak i fizjoterapeutą. Ja jestem zwolenniczką prewencji – raz do roku, jesienią, robimy totalny przegląd organizmu. Bierzemy skierowania na komplet wszystkich możliwych badań i jeśli cokolwiek wzbudza niepokój, to prześwietlamy temat u kolejnych specjalistów. Podobnie mam ze swoją suchą skórą – nie czekam aż zaczną mi się pojawiać liszaje, tylko odpowiednio ją nawilżam. I tym mądrym zdaniem przechodzimy do codziennej rutyny domowej…A jeśli jeszcze chcecie doczytać o pierwszej wizycie dziecka u dentysty to zapraszam do lektury poradnika ekspertów Oral-B.


Jak dbamy o zęby Saszki w domu?


Najważniejsze w dbaniu o zęby jest efektywne mycie przynajmniej dwa razy dziennie. Nie możemy bać się pasty z fluorem – trzeba dziecko uczyć że tego się nie łyka, tylko wypluwa. Fluor to pierwiastek odpowiedzialny za to, by mineralizacja zębów i kości przebiegała w prawidłowy sposób. Występuje naturalnie w pożywieniu i wodzie oraz w paście do zębów. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar mogą być niebezpieczne dla zdrowia. A czym szczotkować? Zdecydowałam się na szczoteczkę elektryczną, ponieważ zwykła manualna szczoteczka nie buduje samodzielności i nie czyści tak dobrze, jakbym sobie tego życzyła. Dziecku szybko męczy się rączka i myje zęby krócej i mnie dokładnie. Zatem jak dbamy o zęby?

jak dbamy o zęby


Soniczno-rotacyjna szczoteczka Oral-B Junior


Już od dłuższego czasu rozważałam kupno szczoteczki soniczno-rotacyjnej, więc propozycja współpracy z marką Oral-B trafiła się w idealnym momencie. Na czym polega fenomen? A no na tym, że szczoteczka oprócz ruchów 3D (inaczej ORP – oscylacyjnych, rotacyjnych i pulsacyjnych) emituje również słyszalne fale dźwiękowe, czyli znaną nam soniczność. My musimy tylko przystawiać szczoteczkę w różnych pozycjach i przesuwać ząb po zębie. W wyniku czego, w mieszaninie pasty i śliny tworzy się tzw. chmura mikrobąbelków. Docierają one do przestrzeni międzyzębowych oraz innych trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej z dużą prędkością i transportują tam aktywne składniki z pasty do zębów. Zapewnia to skuteczne czyszczenie trudno dostępnych miejsc i chroni przed próchnicą i ubytkami. Szczoteczka soniczna Oral-B Junior (od 6 roku życia) jest lekka i poręczna, dostosowana do drobnych rączek. Włókno okrągłej szczoteczki jest miękkie i nie podrażnia dziąseł.

Dla nas istotna jest również dobra bateria – wytrzymuje nawet 7 dni. Ładowarka jest mała i łatwo ją spakować na dłuższy wyjazd. Okrągła szczoteczka lepiej otula kształt zęba. Dociera do trudno dostępnych miejsc, ma kształt inspirowany narzędziami stomatologicznymi i idealnie podchodzi pod dziąsła. Dużo lepiej gra z uzębieniem, niż tradycyjna, manualna szczoteczka.

zęby


Czas mycia zębów   


Przyjmuje się, iż zęby trzeba myć 2 minuty, po 30 sekund na każdą z czterech partii jamy ustnej (dół lewy, dół prawy, góra lewa, góra prawa). W szczoteczce co 30 sekund jest silniejsza wibracja, a po 2 minutach dłuższa, by dać znać, iż to czas szczotkowania dobiegł końca.Pamiętajmy, że najważniejszym przykładem dla dzieci, jesteśmy my sami. Maluchy naśladują nasz zwyczaje, wynoszą z domu poglądy i zachowanie. Jeśli by dbać o nasze zęby, tego samego nauczą się dzieci. Jeśli solidnie przez dwie minuty myjemy nasze zęby, dzieci będą robiły to samo. 


Bardzo nam się spodobało aplikacja Disney Magic Timer, gdzie Myszka Miki czyści kolorowy obrazek w czterech partiach, dzieciaki mogą powtarzać te ruchy. Obrazek za każdym razem jest inne, aplikacja zbiera punkty i daje dzieciom pochwały za regularne solidne mycie. To też super pomaga by się skupić, i może nie jest to idealne rozwiązanie, to się osiągamy zamierzony cel – szczotkowanie trwa pełne 120 sekund i jest super zabawą. 
Ja mam pełne zaufanie, tym bardziej, że szczoteczki Oral-B są rekomendowane przez PTSD (Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej) i nasza dentystka również nam je polecała. Nasz ortodontka zareagowała bardzo entuzjastycznie na wieść o naszym nabytku!

jak dbamy o zęby

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: