Jak się chronić przed owadami? cz. 1

Wszyscy teraz walczymy o dzikie dzieciństwo dla naszych dzieci. Głowimy się jak zorganizować im błotną kuchnię, dowieźć suvem na podmokłe łąki, analizujemy, czy lepiej inwestować w naukę języków, czy zapłacić krocie za „leśne przedszkole”, w których na skandynawską modłę dzieci będą spać, jeść i robić siku na mrozie (o szwedzkich przedszkolach kiedyś napisałam ten tekst). Ja wychowywałam się w podwarszawskim uzdrowisku. Moim naturalnym środowiskiem była cegielnia w Chylicach, piaskowe wydmy w Czarnowie i gęste krzaki porastające brzegi Jeziorki. Chodziłam swoimi ścieżkami, nikt się mnie nie pytał gdzie i co tam robię. Nie dostawałam rad jak się chronić przed owadami, kleszcze nie odgrywały żadnej większej roli w naszej świadomości. Nawiązywałam swoje przyjaźnie, czasem z człowiekiem, czasem z jaszczurką. Nie będę namawiać, by odchodzić od bardzo ważnych i dobrych skrótów kojarzących się z dzisiejszym rodzicielstwem (RB, BLW, NVC), podoba mi się, że jest moda na naturę, że te moje nadrzeczne chaszcze wczoraj zachwyciły Sanię i Idę.

Jak się chronić przed owadami

Boję się, ale wiem, że przyjdzie taki moment, w którym moje dzieci wypłyną (na razie w dzień) z domu i będą poznawać świat po swojemu i na pewno im na to pozwolę, jednak spakuję im do plecaka śniadaniówkę, herbatkę w termosie i zabezpieczę przed komarami i kleszczami jak tylko mogę. Dam wolność, ale będę wspierać. To dewiza mojego macierzyństwa.

W tym roku czeka nas dzikie lato, jak pewnie większość ludzi na tej planecie w epoce covidu będziemy unikać miast i ludzkich skupisk, a śledzić życie świerszczy, koników polnych i kowali bezskrzydłych. Plan jest taki: w pierwszym tygodniu czerwca idziemy na stukilometrowy spacer po Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, pod koniec miesiąca ruszamy na trzy tygodnie w Beskid Niski i do Ojcowskiego Parku Narodowego, po powrocie ułożymy plan weekendowych wycieczek i atrakcji, a w sierpniu skoczymy może gdzieś dalej, jeśli sytuacja na świecie pozwoli.

Jak się chronić przed owadami

Dzikie wakacje – o czym trzeba pamiętać?

Koronawirus nie zmienił naszego podejścia do życia. Mamy ogromne doświadczenie w odkrywaniu lasów, byciu blisko natury, docenianiu jej i dbaniu o nią. Zasada numer jeden to kompaktowe pakowanie. Bierzemy w plecak tylko to co naprawdę się przyda. Nie pakuję dla Idy sukieneczek do lasu, bo to utrudni jej łażenie po zwalonych pniach. Zawsze pamiętamy o własnych pojemnikach na jedzenie, butelkach na wodę z filtrem, czy termosach na herbatę.

Jak się chronić przed owadami

W sekcji ubrania muszą się znaleźć te chroniące przed deszczem. Dzieciom musi być sucho, ciepło i wygodnie, to gwarant udanego wakacyjnego czasu. Cieplejsza kurtka, wygodne buty, odzież z filtrem UV.

Jak się chronić przed owadami

Nowa miłość – ubrania odstraszające komary i kleszcze

Nigdy chyba nie przestanę się dziwić, jak technologia bardzo idzie do przodu, i jak bardzo możemy się chronić, by skupiać się na dobrej zabawie i relaksie, a nie stresie. Tak jak komary mogą wywołać chwilowy dyskomfort i swędzenie, tak z kleszczami jest już dużo gorzej. Gdyby nie aktualna sytuacja epidemiczna, pewnie już byśmy byli po pierwszych dawkach szczepionki na kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak unikamy aktualnie wszelkich przychodni, szpitali i lekarzy, decydując się jedynie na działania niezbędne – jak leczenie dentystyczne.

Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami

Stawiam więc w tym sezonie profilaktykę – Reima wypuściła dla dzieci kolekcję ubrań nasączonych substancjami odstraszającymi owady. To bardzo prosty i skuteczny sposób. Od lat nasza ochrona polega na tym, że do lasu nie zakładamy krótkich spodenek i zawsze mamy nakrycia głowy/kaptury.

Jak się chronić przed owadami

Kolekcja anti-bite to przede wszystkim piękne i trwałe ubrania, które same w sobie krojem będą chronić przed owadami. Spodnie są długie, kurtka z wysokim kołnierzem, skarpety wysokie, kapelusz „rybacki” z rondem. Do tego materiał nasączony jest nietoksycznym i biodegradowalnym repelentem, który odstrasza komary, kleszcze, muchy, muszki, osy, pszczoły, a nawet wszy. Efekt ten utrzymuje się do stu prań, więc starczy, póki dzieci nie wyrosną.

Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami

IR3535 to nietoksyczny, bezbarwny i bezwonny środek chemiczny, który jest delikatny dla skóry i został uznany przez Światową Organizację Zdrowia oraz amerykańską Agencję Ochrony Środowiska za bezpieczny dla dorosłych, dzieci i niemowląt od szóstego miesiąca życia. Skuteczność tego środka odstraszającego owady potwierdziło Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Co więcej, jak to u Reimy bywa, nie ma on szkodliwego wpływu na zwierzęta ani organizmy morskie.

Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami

Gdzie są kleszcze?

Wiele osób nadal sądzi, że kleszcze spadają z drzew. W rzeczywistości, żyją one na parterze – w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy nie wyżej niż na 20 do 70 cm. Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy, w lesie, na łące, podczas pracy na działce lub spacerów w parkach. Kleszcze posiadają zmysły powonienia i temperatury, które umożliwiają im wykrycie ofiary. Z powodu małych rozmiarów kleszczy wielu zakażonych ludzi nie pamięta ukłucia.

Żyją w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność. Możesz spotkać je w lasach i na ich obrzeżach, w zagajnikach, wzdłuż ścieżek leśnych, w miejscach gdzie las liściasty przechodzi w iglasty lub odwrotnie, na obszarach porośniętych wysoką trawą, zaroślami lub paprociami, na łąkach, pastwiskach, nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Żyją nie tylko na nizinach, ale także w terenach górskich do wysokości 1300 – 1500 m n.p.m. Kleszcze są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Żywią się krwią zwierząt i ludzi. Na swe ofiary czekają zwykle w trawach lub na krzewach. Atakując, znieczulają miejsce wkłucia, by spokojnie żerować nawet przez kilka dni. W czasie ukłucia i wysysania krwi przenoszą groźne choroby zakaźne.

Warto jest nie bagatelizować tego tematu i chronić się w każdy możliwy sposób. Ubranie to dobry start!

Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami
Jak się chronić przed owadami
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: