Jak walczyć ze smogiem w domu?

Na długo przed tym jak urodziły się nasze dzieci wiedziałam, że długo będę chciała być z nimi w domu, że nie będzie mi się śpieszyło do powrotu do pracy, że z radością będę zakładała wysokie gumiaki, miękkie dresy i wełniane czapki. Że wychowam miłośników leśnych ścieżek, parujących termosów, po prostu rekiny ogrodowych szlauchów. W najwyższej cenie u nas zawsze były posiłki jadane na ławkach w lesie i drzemki na kocykach w parku. Wychodzenie o świcie, wracanie po zmroku. I co? I okey, od połowy kwietnia do końca września. A zimą? Zimą bolą nas płuca i pieką nosy. I jak mantrę słyszmy od wszystkich pytanie: Jak walczyć ze smogiem?

jak walczyć ze smogiem

Jak walczyć ze smogiem w Warszawie?

Wiadomo, że najlepszym sposobem na walkę ze smogiem są podróże. Kanary, Wyspy Zielonego Przylądka, albo przynajmniej zimowanie nad polskim morzem. Uwierzcie mi, że rozważałam każdą z tych opcji. Jednak Podróżujący Tata na etacie, to wystarczająco (bardzo) dobry powód, by jednak trochę w tej Warszawie posiedzieć. Doraźne wyjazdy pozwalają się nam się wyhasać parę godzin dziennie na dworze, ale od problemu smogu nie uciekniemy. W ubiegłym roku początkowo problem ignorowaliśmy, ale dość krótko. Listopad i podwieczorki na „świeżym” powietrzu. Próbowaliśmy poradzić sobie bez nowoczesnych technologii i gadżetów. Skończyło się w grudniu tygodniowym pobytem w szpitalu – ostrym zapaleniu oskrzeli u dzieci. No i stało się. Zainstalowaliśmy aplikację, sprawdzaliśmy, zostawaliśmy w domu.

Kolejny rok, kolejny krok.

Najtrudniej jest się pogodzić z tym, że sprawa się nie zmieni. Ludzie będą jeździć samochodami, palić w piecach syfem, zabudowywać korytarze powietrzne. Przedwczoraj normy zostały przekroczone pięćset krotnie, a ja przemykając między przedszkolem, a spożywczakiem wyprzedziłam trzy delektujące się nikotyną osoby. Weźcie sobie zapalcie w domu. Jak walczyć ze smogiem? Czy to jest syzyfowa praca?

Jak walczyć ze smogiem – komfort w domu.

Zorganizowaliśmy nasze życie (niestety) tak, że będąc w Warszawie zimą ograniczamy do minimum wyjścia na dwór, gdy sugeruje to wskaźnik jakości powietrza. W domu mamy zapas gier, książek (o smogu też) i zabawek, i przede wszystkim – oczyszczacz powietrza. Jeszcze głębszy research, by wybrać najlepszy, zrobiliśmy tylko w przypadku wózka dziecięcego.

Jak zatem walczyć ze smogiem w domu? Mieć dobry oczyszczacz. Oczyszczacz powietrza działa filtrując powietrze w pomieszczeniu. Zasysa powietrze, a następnie odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia. To jakie usuwa zanieczyszczania zależy od jakości filtru. Czego szukać w opisie producenta? Słówka HEPA, to nazwa filtru o wysokiej wydajności. W większości opisów oczyszczaczy z najlepszymi filtrami pojawia się informacja, że filtr usuwa 99.97 proc. zanieczyszczeń o średnicach 0,3 mikrometra. Filtr ma wyłapywać kurz i sierść zwierząt, pochłaniać zapachy, radzić sobie również z alergenami. No i najważniejsze, robi ctrl+alt+delete pyłowi zawieszonemu (PM 2,5 i PM 10), czyli smogowi.

jak walczyć ze smogiem

Oczyszczacze mają różne zasięgi, od parunastu metrów, do kilkudziesięciu. Jednak pamiętajmy, że w mieszkaniu są ściany, nie kupimy jednego urządzenia, które oczyści nam całość. Jeśli mieszkanie ma 90 metrów, musimy wybrać pomieszczenie, w którym przebywamy najwięcej i tam ustawić sprzęciora. My wybraliśmy duży pokój, tu toczy się nasze dzienne życie.

Nam zależało, by oczyszczacz miał również funkcję nawilżacza oraz jonizatora (naładuje nasze otoczenie jonami ujemnymi, które mogą poprawić nasze małe domowe środowisko, gdzie nie brakuje komputerów i innej elektroniki, która wytwarza jony dodatnie). Rynek jest zalany masą różnych oczyszczaczy, z bardzo… różnymi parametrami. Nasz research krzyczał jasno: SHARP. I chwilę później zaszeptał: KC A40EUW. To rodzinny oczyszczaczo-nawilżacz, sprawdza się w pomieszczeniach do 26 metrów kwadratowych. Jest bardzo cichy, emituje jedynie 16 dB.

jak walczyć ze smogiem

Jest cichy, właściwie go nie słychać. I ej, powietrze po prostu zachwyca. Jeśli macie czasem, za przeproszeniem, suche boby w nosie z kurzu i zanieczyszczeń, to możecie już wyciągać chusteczki na pożegnanie. Guziki są intuicyjne. Nasz sprzęcior przyszedł kiedy Eduard był w pracy, udało mi się wszystko uzupełnić, podłączyć i nie wybuchło. .)

Co jeszcze umie SHARP KC A40EUW?

W lato zmienia się magicznie za dolaniem w zbiornik zimnej wody i kostek lodu w… KLIMATYZOTOR! Dużo zdrowszy i bezpieczniejszy od tradycyjnej klimy. Nie będzie efektu zamrażarki, ale parę stopni mniej tak.

Urządzenie również informuje o jakości powietrza, ma czujnik nawilżenia oraz kurzu.

jak walczyć ze smogiem

My kupiliśmy nasz oczyszczacz na goodair.pl, bardzo sobie chwalę profesjonalizm, wiedzę i uczciwość pracowników. W czasie rozmowy otrzymałam wiele informacji, które pomogły przy wyborze idealnego oczyszczacza. To serio super, że nie próbowali mi wcisnąć na siłę największego (i najdroższego) sprzętu, tylko pomogli wybrać optymalne rozwiązanie. Brawo Wy! ♥

Panowie są bardzo pomocni także po zakupie, chętnie pomagają przy pierwszej instalacji urządzenia. Pamiętajcie, żeby wybierać autoryzowanych dystrybutorów oczyszczaczy Sharp (tak jak  GoodAIR), ponieważ tylko wtedy macie pewność realizacji 2-letniej gwarancji producenta i serwisu Door-to-Door.

Oddychajcie!

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: