Jane Goodall. Pani od szympansów

Nie jestem typem wzdychacza do autorytetów. Mam swoje fascynację (swego czasu totalnie zwariowałam na punkcie całej rodziny Mannów i przeczytałam absolutnie wszystko co napisali, i co zostało o nich napisane), jednak rzadko się mi się zdarza podziwiać jedną konkretną osobę. Wyjątkiem są osobowości takie jak Jane Goodall, czyli pani od szympansów. Ta piękna, skromna i dobra kobieta swym życiem pokazała jak spełniać marzenia, być zaangażowaną aktywistką, oraz jedną z najbardziej wpływowych osób naszych czasów.

Jane Goddall. Pani od szympansów

Lata 50. XX wieku, to nie były czasy, w których kobiety mogły sięgać po co chciały. By spełniać irracjonalne marzenia, takie jak podróże po Afryce. Młode kobiety powinny mieć zgoła inne priorytety. Jane Goddall marzyła o czarnym lądzie i swego dopięła zostając asystentką Louisa Leakeya, archeologa i paleoantropologa, którego badania naukowe potwierdziły, iż człowiek jest gatunkiem znacznie starszym niż sądzono. Wspólnie realizowali projekty badawcze nad szympansami. Z ambitnej młodej damy wyrosła ikona nauki, ekologii, podróżniczka, pisarka.

Książka Danuty Tymowskiej wydana przez wydawnictwo Znak, to historia życia uczonej. Opowiedziana od najwcześniejszych lat, przez pierwszą podróż do Afryki, zaskakujące spotkania z mrocznymi problemami fascynującego kontynentu. Powolnym sięganiu po więcej, odkrywaniu pasjonujących zwyczajów inteligentnych zwierząt. To pani od szympansów zaobserwowała, że sprawnie używają one narzędzi.

Struktura książki podzielona jest na kolejne etapy życia i ważne wydarzenia. Opisane są badania i doświadczenia behawioralne przeprowadzone na zwierzętach. Z tej publikacji dowiemy się mnóstwa merytorycznych szczegółów o szympansach. Dla najlepszy jest rozdział (oczywiście) o obserwacji samiec i ich dzieci. Ogromnym atutem książki jest fakt, iż autorka, Danuta Tymowska, jest biolożką i wielką miłośniczką zwierząt. Dzięki temu publikacja ma nie tylko serce do pięknego człowieka, ale również intrygującej fauny.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: