Kazik mieszka w mieście.

Coś się tu wyróżnia, bo ma kolory zupełnie inne niż mdłe miłe dla oka pastele, czy jaskrawe ostre linie nie koniecznie pasujące do siebie. Książka urbanistyczna, musi być graficzna. Więc jest. Czerń, biel i czerwień. Taka nawet trochę pomarańczowa czerwień. Kazik mieszka w mieście wyróżnia się nie tylko kreską. To zeszyt właściwie uniwersalny. Trochę do czytania, trochę zadaniowy, może nawet trochę do kolorowania?

Kazik mieszka w mieścieKazik

Kazik mieszka w mieście.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia potrafi wydać perły. Choć my najbardziej cenimy klasyki – cała seria Astrid Lindgren i wszystkie części Muminków właśnie stąd nam zdobią półki i uprzyjemniają wieczory. Kazik mieszka w mieście to zupełnie inna książka. Uwrażliwia na problemy miasta, komunikacyjne, planistyczne, smogowe, śmieciowe. Ale nie tylko. Bo można też projektować budynki, mosty, dekorować budynki. Spacer przez rodzime miasto przepleciony jest wstawkami – ciekawostkami ze świata. Metro w Londynie, nowojorskie wieżowce, florenckie domy na moście, szczecińska filharmonia, to tylko nie które z przytoczonych tematów.

Kazik mieszka w mieście

Dzieci mogą zarówno łamać główki szukając nowych dróg, jak i mogą zaprojektować podwodny autobus. Tak się składa, że Kazik chce zostać architektem, tak jak jego tata. I w takich architektach siła! Szukających uniwersalnych rozwiązań, przyjaznych środowisku, z logiczną dbałością o przyszłość. Urbanistyka, w której są szkoły, place zabaw i parki. Gdzie sprawnie jeździ się komunikacją miejską, a nie stoi w samochodowych korkach. Ach, ile można dzieci nauczyć z tej książki!

Kazik mieszka w mieście

Jest to oczywiście mocno idealistyczne. No bo kto teraz budując apartamentowce myśli o przedszkolach i drożnych ulicach. Więc można od razu dzieciom za jednym zamachem wprowadzić Byrona i jego utopię. Porozmawiać o obecnych rozwiązaniach i wytłumaczyć czemu są złe. Przekonać do segregowania śmieci, uprzejmości w komunikacji (pięciolatek to już duży chłopak, który ma ustępować, a nie szukać miejsca dla siebie w tramwaju).

Kazik mieszka w mieście

Jeśli szukasz inspiracji czytelniczych, zajrzyj do naszego działu KSIĄŻKI. Uwielbiamy czytać i bardzo lubimy polecać Wam nowe pozycje.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: