KINO DZIECI – najlepszy rodzinny festiwal filmowy

Już od 21 września w 22 miastach w Polsce, przez 9 dni, królować będzie genialne Kino Dzieci. Ten rodzinny festiwal filmowy to okazja nie tylko do obejrzenia znakomitych projekcji, ale też do spotkania, rozmowy, warsztatów, zrozumienia świata i emocji. A przede wszystkim okazja do zbudowania wyjątkowej więzi z dzieckiem.  Impreza jest skierowana do widzów 4+, nie widzę opcji wskazania górnej granicy, bo te filmy są jak klocki lego. Zawsze wypada się nimi bawić.

KINO DZIECI

Kino Dzieci w Warszawie – wszystkie drogi prowadzą do Muranowa i Kinoteki.

Uwielbiam moją blogową sferę życia, za ogrom możliwości, jakie mi dała. Choć PODRÓŻUJĄCA RODZINA początkowo miała być pełna inspiracji wyjazdowych, to naturalnie stała się również świetną warszawską bazą. Tu pracujemy, uczymy się, żyjemy. Tu wracamy po wakacjach. Naturalnie więc również rośnie kontent związany z życiem stolicy, i bardzo mi pasuje, to niewymuszanie wyjazdów za wszelką cenę, a również docenianie tu i teraz. Wspólnego wyjścia do kina, lasu, czy na plac zabaw. Lub radość ze wspólnego czytania książki w ulubionym fotelu.

I dziś właśnie to moje blogerskie życie doprowadziło na pyszne śniadanie prasowe ze wspaniałymi ludźmi (śniadania prasowe to zdecydowania ulubiona moja forma komunikacji!). Środowisko tak cudownie zaangażowanych twórców festiwalu Kino Dzieci sprawia, że chce się żyć! W ciepłej i serdecznej atmosferze, z pysznymi pastami na kanapkach i przy doskonałej kawie w Między Nami poznaliśmy program tegorocznego festiwalu.

W Warszawie festiwalowymi kinami jest (oczywiście) Muranów (Kino Dzieci to Nowe Horyzonty) oraz Kinoteka.

Co grają, czyli rodzinny festiwal filmowy w praktyce.

Festiwal podzielony jest na sekcje: konkurs główny, konkurs filmowych odkryć, Kino Dzieci z nosem w książkach (kocham!), Ciao Italia! Kino włoskie (chyba kocham bardziej), krótkie historie, panorama, klasyka Kina Dzieci, przegląd filmów Stanisław Jędryki. Dla mnie konkursy na festiwalach są czymś oczywistym – sekcje pozwalają swobodnie poruszać się w harmonogramie seansów. Festiwale to doskonałe okazje do premier, przymiarki do dystrybucji i promocji. Ułożenie konkursowe również pozwala nie wchodzić na siebie seansom, które mogą nas hipotetycznie ciekawić – często dany konkurs grany jest w jednej sali.

My mamy swoje typy, tym razem są one mocno pod Idę, bo jako dziewczynka 4+ nie obejrzy każdej projekcji, a ponieważ dużo jeździmy w różnym składzie z racji choroby lokomocyjnej Idy, to ten czas w rodzinnym mieście chcemy spędzić razem. Mamy już bilety na film otwarcia – Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię. Widziałam zdjęcia niektórych ujęć i są to małe dzieła sztuki! Obejrzymy też Pinokia, „trzecią” Basię, Idziemy na niedźwiedzia z resztą pakietowych krótkich metraży, Szybkich i śnieżnych oraz jedną część Lassego i Mai.

Wydarzenia towarzyszące.

Naturalnym festiwalowym dodatkiem są spotkania z twórcami – reżyserami, aktorami, dźwiękowcami. Możemy zadać każde pytanie, od inspiracji, po ulubiony kolor czy plany na przyszłość. Kino Dzieci chce edukować i będą warsztaty dla maluchów z rozmowy o emocjach na dużym ekranie. O tym jakie pytania można zadać, na co zwracać uwagę w interpretacji dzieła. Organizatorzy poszli trzy kroki do przodu, i będą projekcje w dwóch dziecięcych szpitalach, będą projekcji z ograniczoną ilością bodźców dla wrażliwców (widniej i ciszej). Do tego warsztaty kulinarne, jak co roku plastyczne w holu kinowym.

Już nie mogę się doczekać tego rodzinnego święta!

Kino Dzieci odbywa się w następujących miastach: Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Grodzisk Mazowiecki,  Jarocin,  Katowice,  Konin,  Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Słupsk, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław.

rodzinny festiwal filmowy

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: