Nasze książki o Bożym Narodzeniu i zimie.

Książki towarzyszą nam zawsze i w każdym temacie. Odkąd odstawiłam Idę od piersi (parę tygodni temu), nagle stała się totalnym molem książkowym, kolejnym w naszej rodzinie. Przed zaśnięciem czytamy wszystkie zakamarkowe Ele i Binty. A ja, zamiast ograniczać, codziennie staram się dodatkowo pokazać jej nową pozycję z naszej pokaźnej kolekcji. Sania natomiast od dłuższego czasu bardzo czeka na śnieg i Święta, więc najczęściej sięga po książki o Bożym Narodzeniu i zimie. No i co się okazało? Że mamy ich sporo. Podzielimy się więc z Wami naszą wiedzą, jak nastroić się na zaspy śnieżne i worki pełne prezentów.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Książki o Bożym Narodzeniu i zimie.

Do tytułów podrozdziałów podlinkowana jest księgarnia, w której robiąc zakupy wspieracie naszą podróżniczą działalność – mamy link afiliacyjny.

Kosmiczne Święta, Ingelin Angerborn, Zakamarki.

W 24 rozdziałach, teoretycznie do czytania w każdy grudniowy wieczór, aż do Świąt, u nas oczywiście poszło na dwa razy. Rutka jest małą-wielką marzycielką, prosi los o przyjaciela. Ale czy to jest możliwe, coś tak drogiego znaleźć pod choinką? Książka zaczyna się dość normalnie, ale szybko zmienia się w międzyplanetarną petardę. Choć bardzo nietypowa, to szalenie uniwersalna. Wygrywają tu klasyczne wartości, nie ma kombinacji i złych emocji. Jest współpraca, dobre pomysły i empatia. Przyjaciele okazują się być bliżej niż nam się wydaje, a problemy mniejsze niż początkowo.

Wyjątkowe oczekiwanie to jedno, a drugie, to wielki szacunek dla inności, i o tym dla mnie przede wszystkim jest ta książka. Pożerający widelce i śrubki ufoludek nie zna naszych tradycji, ale ma własne, za którymi szalenie tęskni. Więc czekająca na swoje parolatka, musi popatrzeć na potrzeby innych, umieć się z nimi podzielić emocjami i zrobić miejsce na zupełnie inne pragnienia.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Zima Toli, Anna Włodarkiewicz, Zielona Sowa.

Tola jest z nami od czerwca. Pije napar z imbiru, jeździ na wycieczki rowerowe, ma rodziców hippisów, ciocie z turbanem na głowie. Czyli dzieciństwo, które wszyscy chcielibyśmy pamiętać i dać dzieciom, więc Zima Toli musiała znaleźć się w zestawieniu książki o Bożym Narodzeniu i zimie. Kolejna część, domknięcie cyklu, trochę smutek, że już koniec. Ale jest pięknie. Trzy opowiadania – o Bardzo Ważnym Dniu – Wigilii, gdzie spotyka się cała rodzina i krążą smaki i zapachy, pojawia się pierwsza gwiazdka i upragnione podarki. Druga i trzecia historia to zimowe problemy – śnieg i lód, ślizgawki i górki, saneczki i łyżwy. Katary i grypy. I to czym seria o Toli emanuje – miłość, dobro, współczucie, opieka, priorytety, czas razem.

Rodzice zawsze by chcieli stanąć na wysokości zadania, ale nawet w idealnym świecie naszej bohaterki, nie zawsze jest to możliwe. W Toli uwielbiam prawdziwość emocji, obecne dąsy i górujące zawsze przebaczenie.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Tajemnica szafranu, Martin Widmark, Helena Willis, Zakamarki.

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai to seria krótkich książeczek o bardzo rezolutnych i chwytających niuanse parolatkach, którzy rozwiązują kryminalne tajemnice, nie tylko z okazji Świąt. Zagadki zawsze wkręcają dzieci i starają się ją rozwikłać. Tym razem jednak trwa grudzień, wielkie przygotowania idą pełną parą, a każdy kto zna choć trochę północną kulturę wie, iż bez bułeczek szafranowych, można odwoływać Boże Narodzenie. Zaczyna się bardzo zwyczajnie – sklep zakupy, ale też mnóstwo szczegółów, które nie do końca spinają się w oczywistą historię. Znika cały zapas szafranu, bardzo drogiej przyprawy. Dla jednych jej wartość mierzy się z szafranowych bułeczkach, dla innych w monetach.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Skrzaty, Wil Huygen, Bona.

Nie jest to pozycja wpisująca się w ramy książki o Bożym Narodzeniu i zimie. Ale skrzaty, krasnale, trole i dobre duszki zawsze wpisują się w magiczną ciemność grudniowych popołudni. To lektura pełnościowa o małych, niewidocznych przyjaciołach. O ich życiu, zwyczajach, strojach, fizjonomii. O tym jak się myją, co jedzą, jak łączą w pary, ile skrzacich dzieci urodzić się może. O wstydliwości i ochronie, o specyfice kolorystycznej i pięknych podziemnych domach – korytarzach.

Ta książka – album zaspokoi ciekawość dzieci o krasnoludach, odtąd już zawsze będą wypatrywać ich w lesie i wiedzieć po co się nie jedzie na Syberię.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Święta z dziadkiem, Michael Morpurgo, Wilga.

Piękna historia, dar od starszego pokolenia – dziadka w postaci listu, dla ukochanej wnuczki, która co roku czyta go z rodziną. Dostają w spadku całą planetę i mają zrobić wszystko, by Ziemia trwała jak najdłużej. Wspomnienia przeplecione są z życzeniami czystszego i lepszego podwórka. Lektura niesie wielką odpowiedzialność i mądrość. Jest o opowieść o uniwersalnych wartościach, i choć nie wszystkie są związane z Gwiazdką, to wszystkie sprawią, że świat będzie lepszym, ale przede wszystkim BĘDZIE.

Z dziećmi można rozmawiać na każdy temat, ale trzeba wiedzieć jak mówić. Pamiętajmy, że życzyć można zawsze wszystkiego i to się może spełnić. To czy się spełni zależy też od nas.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Dobranocki na gwiazdkę, Nasza Księgarnia.

Szczęśliwie tom jest pokaźny, więc nie na raz, a parę wieczorów. Jest idealnym wprowadzeniem w bajeczny zimowy świat. To książką, do której będziecie wielokrotnie wracać. Historie o tym co jest ważne, opowiadania z cudownymi, mądrymi morałami, dobre duszki podpowiadające dzieciom jak być dobrym przyjacielem, jak się nie denerwować, co robić gdy nie wszystko układa się tak jak być powinno. No i najważniejsze – jak dzielić się dobrem i nie być królem świata i okolic. Ta pozycja bardzo mi przypomina Wielką Księgę Wartości, którą zachwyciliśmy się parę tygodni temu i do której często wracamy. Boże Narodzenie, święty Mikołaj, samotne myszki, niespodziewani goście, to są tematy, które dla dzieci mają wielką magię, możemy im więc w prosty sposób ją podarować. Bo nie ma nic cenniejszego niż czas z rodzicem i właśnie wspólne czytanie.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

O zimie, Gorel Kristina Naslund, Kristina Digman, Zakamarki.

Tu równą siłą jest tekst i ilustracje. Opowiedzmy sobie co to jest zima, i co się w niej dzieje. W przyrodzie, w życiu, w naturze. Co spotkamy na drodze, czy rozklapciamy się w kałuży? Jak może padać śnieg? Co się zmienia, co przychodzi, a co odchodzi? Tekst jest zdawkowy, poetycki, dobry. Ilustracje zachwycają detalem i lekkością, miłą kreską, które wyłuszcza to co w ziemie najbardziej kontrastuje z białym śniegiem.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Yeti, Eva Susso, Benjamin Chaud, Zakamarki.

Jako wielcy fani ogromnej Rosji i dzikiego Ałtaju temat Yeti przerabiamy serio raz w tygodniu. Uwielbiamy opowieści o stworze i radzieckie filmy dokumentujące misje tropiące tajemniczego luda. W wydaniu dla dzieci, Yeti to przyjemny jegomość, którego spotykają dzieci podczas śnieżnego szaleństwa. Porwane do ukrytej jaskini, która okazuje się jednak być całkiem przytulna.

Ja zawsze szukam drugiego dna w nawet najmniej skomplikowanych historiach, i tu też je znajduję – otwartość na inność, nie danie się pozorom, wielkie serce. O takiej zimowej przygodzie marzą chyba wszyscy.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Skrzat nie śpi, Astrid Lindgren, Kitty Crowther, Zakamarki.

Na głuchym odludziu mieszka rodzina, które nie zdaje sobie sprawy, iż nad jej snem czuwa dobry skrzat, który dogląda porządku w gospodarstwie i ciepłoty dla zwierząt i ludzi. Pilnuje dobrej energii, wyrażając swoją mądrość i dając otuchę na koniec zimy. Przecież wszystko mija, nic nie trwa wiecznie, a przyroda zatacza łatwo przewidywalne koło. Cieszmy się więc z każdego miesiąca. Skrzaty to dobrzy opiekunowie. Doceniajmy ich, a może nawet zostawmy jakieś dobre ciacho na parapecie?

Taka z deszczem mnie świadomość ogarnia, że jesteśmy tylko jakąś małą częścią świata o którym nie mamy pojęcia.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Megabombkowy Hotel Gwiazdkowy, Tracey Corderoy, Tony Neal, Zielona Sowa.

Zaskakująca pozycja, bardzo aktualna w dzisiejszej pogoni za świętami z amerykańskiego snu i bardzo potrzebna lektura w zestawieniu książki o Bożym Narodzeniu i zimie. Dyktowane są nam oczekiwania względem czasu, a przecież to co mamy okazuje się być tak naprawdę lepsze i bardziej wartościowe. Misiowy spokój zakłóca trochę opętana komercyjnym szaleństwem żaba szukająca atrakcji z kolorowego folderu świątecznej wycieczki marzeń. Niedźwiedź postanawia stanąć na wysokości zadania i zabawić wymagającą panią. Bez kompleksów pokazuje więc jej to, co ma najlepsze, czyli nasze najprostsze zwyczaje i gwiazdową codzienność natury. Która okazuje się dużo bardziej magiczna niż przereklamowane sztuczności.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

Patrz, Madika pada śnieg, Astrid Lindgren, Ilon Wikland, Zakamarki.

To opowiadanie dość typowe dla Astrid, bo mocno realistyczne i nie do końca ugłaskane. Bardzo życiowa książeczka, nie dla wrażliwców. Mała Lisa nie posłuchała i dała się wkręcić w niebezpieczną zabawę. Za co kocham – bez morału, pouczenia i oceniania dziewczynki. Z dreszczykiem, ale Sania nie przeraził się. Piękna, obszerna Szwecja pokazana w swoich problemach XX wieku.

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

książki o Bożym Narodzeniu i zimie

A jakie są Wasze ulubione książki o Bożym Narodzeniu i zimie? Jeśli szukacie innych inspiracji czytelniczych zajrzyjcie do naszego kącika.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: