Kuba i Kanga, Urszula Dubosarsky.

Australia zawsze była na szczycie moich podróżniczych marzeń. Pamiętam jak w mroźne styczniowe wieczory podczas ferii u babcia w Konstancinie spod pierzyny śledziłam pogodę po Panoramie i zawsze, ale to zawsze chciałam się teleportować do Alice Springs, bo tam temperatura odpowiadała tej za oknem, tyle że na plusie. Sam środek cudownego kontynentu, tak odległego, ale przecież na tej samej planecie. Potem przyszły fascynacje antropologiczne i film „Polowanie na króliki” (bardzo Wam polecam). Kuba i Kanga, powieść dla parolatków i wielki powrót Australii na tapetę naszego życia. I życie zatacza krąg – teraz Sani marzy o ojczyźnie kangurów.

Kuba i Kanga

Kuba i Kanga.

Książka Urszuli Dubosarsky, jednej z bardziej lubianych australijskich pisarek dla dzieci, została w Polsce wydana przez wydawnictwo Znak Emotikon. To opowieść o chłopcu, który wraz z tatą mieszka na skraju australijskiego buszu. Jego ojciec jest schorowanym artystą pracującym w szopie niedaleko domu, a chłopiec otoczony naturą i zwierzętami spędza dni na beztroskiej eksploracji dzikiego świata. Pewnego razu podczas wycieczki słyszy strzał, którego ofiarą pada kangurzyca, a z jej torby wyłania się osierocone, bezbronne kangurzątko. Kuba i Kanga zaprzyjaźniają się na tyle, na ile jest możliwe. Chłopiec oddaje całego siebie, karmi, chroni, pozwala dorastać. Jednak maleństwo dość szybko wykorzystuje sytuację i podążając za instynktem ucieka do buszu.

Kuba i Kanga

Kuba i Kanga

Kuba i Kanga

Kuba i Kanga

Opowieść snuta jest w zarówno z perspektywy ludzkiej, jak i dzikiej. Staramy się nauczyć dzieci szacunku do przyrody, dzikości i świata, do którego człowiek wkroczył dość pewnym krokiem, myśląc, że może zrobić wszystko. Nie zdajemy sobie sprawy, iż to życie jest dużo starsze i ma szanse przetrwać dużo więcej niż my. Choć doprowadziliśmy już do wyginięcia wielu gatunków, to nigdy nie uda się zapanować nad światem przyrody w bezwględnie konsekwentny sposób. Możemy natomiast wyrządzić mnóstwo krzywdy. Ale możemy też traktować te dobre spotkania, jak lekcję na życie.

Kuba i Kanga to książka drukowana dużą czcionką, więc dzieci zaczynające przygodę z literkami będą miały dużą łatwość czytania.

Jeśli szukacie inspiracji do czytania z dziećmi to zapraszamy do naszego kącika, trochę się już nazbierało recenzji. Mamy dwóch książkowych nolife’ów w domu, którym bardzo dużo czytamy – 5 i 2 lata, to te grupy wiekowe są teraz dla nas najistotniejsze.

 

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: