Piękne Łódzkie • Nieborów i Arkadia.

Kiedy studiowałam archeologię uwielbiałam zajęcia z Recepcji Antyku prowadzone przez profesora Miziołka, słynącego z absolutnej miłości do antykizujących polskich wątków. Nieborów i Arkadia przewijały się na wykładach ciągle, wielokrotnie wałkowane były z każdej możliwej strony. Uwielbiałam słuchać o rzeźbach, Helenach, akweduktach i pierwszych zasadzonych w Polsce platanach. Później regularnie też te miejsca odwiedzaliśmy z E. będąc jeszcze narzeczeństwem, więc bardzo miło mi się kojarzą. Wreszcie dotarliśmy z dziećmi (i lustrzanką cyfrową). Więc powstał długo wyczekiwany (przeze mnie) post, bo Nieborów i Arkadia to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę z Warszawy.

Nieborów
Pałac w Nieborowie.

Nieborów.

Położony niedaleko A2, Łowicza i Puszczy Bolimowskiej. Trochę ponad 70 km od Warszawy, ale autostradę pruje się aż miło. Podjazd, parking (ciągnący się wzdłuż głównej drogi). Niedaleko za bramą perspektywę przysłania barokowy pałac wzniesiony w 1697 r. wg projektu Tylmana van Gamaren. Budowlę wybudowano na planie wydłużonego prostokąta z dwiema wieżami alkierzowymi po bokach. W 1922 r. nadbudowano drugie piętro. Irytujące  jest, iż jeśli się odwiedza Nieborów przed południem, ciężko zrobić zdjęcia od frontu, zupełnie inaczej jednak ma się ten temat od ogrodu. Za pałacem rozciąga się park w stylu francuskim z wielkim kanałem wodnym, zaprojektowany przez Szymona Bogumiła Zuga przed 1775 r. Przy pałacu znajduje się zespół klasycystycznych budynków pomocniczych – pawilon dawnej kuchni, browar, dwie oranżerię, wozownia, stajnie. Cały obiekt jest filią Muzeum Narodowego w Warszawie. W salach ekspozycyjnych prezentowane są meble z epoki, kolekcje obrazów i biblioteka starodruków zgromadzone przez Michała Radziwiłła w końcu XVIII w. W 1879 w Nieborowie założono manufakturę mebli, a dwa lata później zaczęto produkować majoliki (fajansową ceramikę).

Nieborów
Fasada frontowa.
Nieborów
Fasada ogrodowa.

Nieborów

Nieborów

Nieborów

Nieborów

Arkadia.

Niecałe pięć kilometrów od Nieborowa Helena Radziwiłłowa (żona Michała) założyła w 1778 r. park romantyczny, swoją krainę wiecznego szczęścia. I szczerze mówiąc, właśnie Arkadia jest moim ulubionym miejscem. Przy rozległym stawie wybudowane zostały romantyczne ruiny i pawilony projektu wspomnianego już Zuga. Podziwiać możemy Świątynię Diany (jest w remoncie, a szkoda, bo to perła polskiego klasycyzmu) , Przybytek Arcykapłana, Dom Murgabiego, Domek Gotycki z grotą Sybilli oraz najbardziej znany Akwedukt. Księżna Helena zorganizowała tu muzeum – kolekcję antyków grecko-rzymskich,  m.in. Głowę Niobe z II w. po. Są tu też sarkofagi, urny, czy ceramika antyczna. Inna arkadia znajduje się np. w Królikarni, w Warszawie.

Arkadia

Nieborów

Arkadia

Arkadia

Arkadia

Arkadia

Arkadia

Arkadia

Szczęśliwie w obu parkach rośnie wiele kasztanowców i dębów, więc jesienny spacer skutkuje wieloma darami lasu. Nieborów i Arkadia to dobre miejsca na spacery  z dziećmi i doskonałe plenery fotograficzne.

Arkadia

Nieborów i Arkadia praktycznie.

Do pałacu w Nieborowie zjeżdża się z autostrady A2 na węźle Skierniewice. Arkadia oddalona jest o 5 km (kawałek dalej drogą nr 70).

Wstęp do obu parków jest płatny. Bilet łączony kosztuje 30 zł, sam Nieborów – 22 zł (bez pałacu 12 zł), Arkadia 12 zł. Dzieci wchodzą za darmo. Do parków można wejść z psem (8 zł). Niektórych mogą te ceny dziwić, jednak spójrzmy na to od strony utrzymania ogrodów.

Jeśli chodzi o kwestię wyżywienia – zjedliśmy obiad w Oberży Pod Prosiakiem, miejsce jest miłe, w karcie bogaty wybór, jednak ani smak, ani jakość nas nie zachwyciły, więc nie doczeka się polecenia u nas.

Dla wytrwałych można połączyć jednego dnia Nieborów i Arkadię z Żelazową Wolą, gdzie jest znakomita restauracja Przepis na kompot.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: