Biblioteczka • “Marek i czaszka jaguara”.

Nie jesteśmy klasycznymi nomadami. Podróżujemy, ale mamy “bazę” w postaci domu, w którym wszystko się mieści. Możemy więc być totalnymi tradycjonalistami jeśli chodzi o sposób czytania książek. Eduard czasem coś łyknie na tablecie, ale ja – nigdy w życiu. Książka musi pachnięć, mieć fakturę, strony. W książce trzeba móc zakreślić coś ołówkiem, zanotować na marginesie wykrzyknik. Tą naszą miłość wpajamy dzieciom. Sania ma cztery lata i na koncie już większość książek Astrid Lindgren, wszystkie części Muminków, czy Baltazara Gąbkę. Jednym z pierwszych słów jakie powiedział, było “czytaj”. Szczęśliwie więc możemy go rozpieszczać kolejnymi wolumenami pięknie wydanych dzieł. Kiedy kurier przyniósł paczkę, w której krył się egzemplarz książki “Marek i czaszka jaguara” od razu zwróciłam uwagę na dobrą jakość – twardą oprawę, mocne szycie i przyjemną dla oka czcionkę. Sanię zaintrygował chłopiec z okładki i mapy na wewnętrznej okładce.

Marek i czaszka jaguara

“Marek i czaszka jaguara”.

Mówi się, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Ja najchętniej czytam reportaże i książki podróżnicze, Sasza uwielbia książki przyrodnicze, osadzone w różnych egzotycznych miejscach na świecie. Nic więc dziwnego, że jak tylko usłyszał, że rzecz jest o chłopcu, który wyjechał na wakacje do Meksyku, natychmiast chciał rozpocząć lekturę. Autorami książki są Marek Kamiński (tak, TEN! Polarnik i podróżnik, z doskonałym, jak się okazuje zmysłem pisarskim) i Katarzyna Stachowicz-Gacek (pisarka, autorka kryminałów i nawet scenariusza filmowego, matka trójki dzieci). Teraz już wiem, że miks smykałki podróżniczej i spraw sensacyjnych może dać fascynujący efekt.

Jeśli korzystasz z moich poleceń książkowych będzie mi bardzo miło, jeśli zrobisz zakupy tu. To link afiliacyjny. Dzięki temu wpadnie mi grosz za moją pracę.

Marek, to dorastający syn i świeżo upieczony brat z Trójmiasta. Mnóstwo w nim frustracji i problemów wczesnego wieku nastoletniego. Wszystko się obraca przeciwko niemu, i z wymarzonych wakacji z tatą pod hasłami “zwiedzanie, hotele i superżarełko” zrobiło się coś z goła innego. Choć właściwie zwiedzanie i superżarełko by się zgadzało. Tylko tata został w Gdańsku. Zamiast rodziciela medytujący wujek o ksywie Orinoko, z misją oddania magicznego przedmiotu starożytnemu plemieniu (jakże bliższy nam, niż nielubiący podróży rodzice głównego bohatera). Wszystko zaczyna się dość normalnie, ale z każdą stroną sprawa się robi coraz magiczna, niesamowita i… kryminalna.

Miejscem akcji jest Meksyk i bardzo się to czuje, doskonale jest opisane miejsce, klimat, kultura, kuchnia i zwyczaje.

Spodobał mi się język, przystępny dla dzieci, ale nie żenujący dla rodziców. Są tu “spoko ziomki”, ale w stonowany sposób, wszyscy odzywają się do siebie z szacunkiem. Doskonale rozpracowane emocje niezadowolonego ze wszystkiego nastolatka i miła przemiana, która jest prawdziwa.

“Marek i czaszka jaguara” to książka wydana przez wydawnictwo Znak Emotikon. W sprzedaży od 27.09.

Marek i czaszka jaguara

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: