Maseczki – nowi przyjaciele naszej codzienności

Jeszcze dwa lata temu widok człowieka i maseczki wielu przyprawiał o przynajmniej lekko pobłażliwy uśmiech, w gorszym wypadku prowokował dyskusję na temat zasadności zasłaniania ust i nosa (odbyłam takich kilkanaście, gdy w ciepły i słoneczny wrześniowy dzień jechałam na rowerze z zakrytymi ustami, bo jakość powietrza zatrważała, a w parkach nie brakowało wyluzowanych rodziców z dziećmi i staruszków). Dziś, w miłościwie toczącym się roku 2020, maseczki są normą, znakiem rozpoznawczym czasów pandemii i symbolem zmieniającego się świata. Wokół tematu krąży wiele wątków dyskusji – czy to konieczne, jeśli tak, to jaki wybrać produkt, by prawidłowo się chronić.

maseczka
maseczka

Maseczki – do czego to się nosi

Kiedyś napisałam tekst o tym Gdzie jest miejsce chorego dziecka. Wylała się na mnie wtedy fala hejtu, głównie w nurcie: tacy wy skandynawscy, a w Szwecji to dzieciom przedszkolanki aplikują antybioksy. Pociągnęłam tą miłą dyskusję i pod patronatem Ambasady Szwecji w Warszawie napisałam artykuł o organizacji życia przedszkolnego w kraju Pippi Pończoszanki. Długo, pełne trzy lata, borykałam się z chorującymi dziećmi. U Saszy bardzo szybko zauważyłam zależność stanu górnych dróg oddechowych od jakości powietrza. I już trzy lata temu maseczki nosiliśmy od października do kwietnia właściwie codziennie.

maseczka

To były nieprzemyślane zakupy w ciemno – maseczki bez wymiennego filtra, bardzo grube, oddychanie w nich było męczarnią. Szczerze mówiąc w kiepski smogowo dzień byłam bardziej skłonna siedzieć na dywanie przy oczyszczaczu powietrza, niż odziewać maseczkę i szarżować po mieście.

maseczka
maseczka

Gdy zaczął się koronawirus wiedziałam, że obowiązek zakrywania ust wejdzie nam wszystkim w zwyczaj. Dla mnie ma to mnóstwo zalet – katary, grypy, anginy, wszystko zostanie w obiegu zamkniętym chorych w tramwajach. Nikt się nie odważy posłać chorego dziecka do szkoły, publiczny napad kaszlu kończy się niepokojącym wzrokiem przechodniów. Każdy rozsądny człowiek, czy się covidu boi, czy nie, powinien stosować się do ogólnie przyjętych zasad, z troski o innych oraz zwykłej odpowiedzialności społecznej.

Maseczki urban’er kup tu

Urbaner, czyli idealny produkt na miarę potrzeb

Zarówno ja, jak i dzieci, przerobiliśmy bardzo dużo wielorazowych, bawełnianych maseczek różnych firm. Wszystkie jedynie pozornie spełniają jakiekolwiek medyczne funkcje, gumki ciągną za uszy, a na parze w duecie z okularami można by rysować szlaczki.

Maseczka Urban’er jest szalenie przemyślana. Zrobiona jest tak, jakby jej twórcy wypisali sobie listę najgorszych rzeczy, które mogą człowieka spotkać przy zakrywaniu nosa i ust, i nie spoczęli póki nie wykreślili ostatniego punktu. Działa tu wszystko, to jeden z bardziej przemyślanych produktów jakie miałam w ręku.

Zacznijmy od tego, że to małe dzieło sztuki, zaprojektowane we współpracy z Jacek Ryń Studio – projektantami wywodzącymi się z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kształtem przypomina pyszczek mopsa, ma genialny uchwyt na rzepę z tyłu głowy. Jest wiele wersji kolorowych. W maseczce można swobodnie oddychać, ma wymienne wkłady i filtry. Idealnie przylega do skóry, dzięki czemu okulary nie parują (!).

maseczka
maseczka
maseczka
maseczka
maseczka

O filtrze, czyli nie tylko koronawirus

Filtr zastosowany w masce urban’er pure to autorska konstrukcja złożona z kilku warstw filtrujących, m.in. filtra HEPA, tkaniny elektrostatycznej meltblown, tkaniny z jonami srebra. Własne filtry powstały, ponieważ prefabrykowane tkaniny filtrujące podczas restrykcyjnych badań przy użyciu mgły parafinowej nie spełniły deklarowanych przez producentów norm filtracji i przepływów powietrza. Ten filtr to efekt wielu prób badawczych przy użyciu różnych tkanin. Niektóre filtry dostępne na rynku mają wykonane badania tylko dla pyłów zawieszonych PM2,5, PM10. Producent chciał być pewny, iż maska bardzo dobrze chroni, a przy tym zachowuje właściwy poziom przepływu powietrza.

Maseczki mają dwa rozmiary – S/M oraz L. W przygotowaniu jest analogiczny produkt dla dzieci.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: