Monastyr Curchi. Perła wśród mołdawskich klasztorów.

Monastyr Curchi (czytać należy Kurki) to najważniejsze miejsce dla duchowości w Mołdawii oraz od niedawna totalna petarda wizerunkowa kraju. Ten męski klasztor położony jest w Parku Narodowym Orgiejów, więc po sąsiedzku ze Stare Orchei. Jest to idealna mieszkanka na jednodniową wycieczkę z Kiszyniowa (55 km). Dolina Vatici, w której usytuowany jest monastyr porośnięta jest lasami, przepływa tędy rzeka Vatic. Cały teren monastyru jest kojąco piękny, zadbany i spokojny, choć jego historia odrobinę mrozi krew w żyłach.

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi.

Klasztor został założony w 1773r. przez braci Iordache i Mihaila Curcha. Pierwotnie była to skromna pustelnia z drewnianą świątynią. W 1812r. rozbudowana. Później rozpoczął się czas przepychanki terytorialnej. Wtedy to Mołdawia została podzielona, i częściowo (między Prutem, a Dniestrem) włączona do Rosji.  W monastyrze rozgościli się więc Rosjanie, którzy w XIX w. powiększyli zabudowania klasztoru przybliżając jego wygląd do dzisiejszego kształtu.

Monastyr Curchi

W dwudziestoleciu międzywojennym Mołdawię anektowała Rumunia, a w 1944r. większość mieszkańców Curchi uciekło za zachodnią granicę w obawie przed Armią Czerwoną. Związek Radziecki znowu ciachnął granicę, Mołdawia straciła kolejne tereny. W 1958r. klasztor zamknięto i zorganizowano tu szpital psychiatryczny i zakład odwykowy, które działały aż do 1995r..

Monastyr Curchi

Tłuste lata przyszły w 2002r., kiedy wzięto się do skrupulatnej renowacji, która wciąż trwa.

Curchi

Monastyr Curchi to rozległy kompleks, przed nim znajduje się źródło z uzdrawiającą wodą, staw będący miłym kadrem do zdjęć oraz park. Gdy przechodzimy przez imponującą bramę z dzwonnicą po lewej stronie zobaczymy cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a po prawej mniejszą świątynię. Cerkiew św. Dymitra znajduje się w głębi.

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi

Curchi

Najważniejszym zabytkiem jest letnia cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ukończona w 1872r. w stylu barokowym, według projektu włoskiego architekta Bartolomeo Rastrelli. Świątynia inspirowana była kościołem św. Andrzeja w Kijowie, jej kopuła jest najwyższa w Mołdawii, ma 57m. W czasie II wojny światowej spłonęło wnętrze świątyni, w tym ikonostas. Widziałam stare zdjęcia cerkwi, była biała, wielka szkoda, że taką nie została po odnowieniu.

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi

Druga cerkiew, zimowa, choć mniej ozdobna od zewnątrz, w środku jest równie bogata i imponująca co główna.

Monastyr Curchi

Curchi

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi

Na dziedzińcu znajdują się również cele (choć po remoncie to bardziej rezydencje) mnichów oraz pomieszczenia gospodarcze. Woda w fontanna po środku ogrodu ma mieć uzdrawiające moce, dobrze sobie nią chlusnąć na twarz i rozetrzeć.

Monastyr Curchi

Monastyr Curchi jest łatwo osiągalny, kursują tu mikrobusy z Kiszyniowa i Orhei.

Curchi

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: