Najlepsza pamiątka znad Bałtyku – poduszka z bursztynem

Bałtyk w surowym wydaniu jest naszą największą polską, podróżniczą pasją. Gdybym miała wybrać jedno miejsce i porę roku, w które jeździłabym w naszym niebywale pięknym i szalenie różnorodnym kraju, to byłoby to zimowe morze. Nic zawodowym włóczykijom nie daje takiej satysfakcji, jak sześciogodzinny spacer zmrożoną plażą, gdzie z jednej strony hula wzburzony gniew Posejdona, a z drugiej uginają się wielowiekowe sosnowe lasy. Połączenie szerokich wydm i wysokich fal koi i inspiruje. A bałtyckie złoto jest nieodzownym elementem tego zachwytu. Poduszka z bursztynem to kawałek tego co tak mocno porusza na co dzień.

Poduszki z bursztynem

Babcina moc bursztynu

Można powiedzieć, że miłość do Bałtyku wyssałam z mlekiem matki, i jeszcze dokarmiała mnie nią babcia. Przez 13 lat jeździłam z tymi obiema, najważniejszymi w życiu kobietami i moim bratem, do Krynicy Morskiej na pełny letni miesiąc. Zawsze ten sam schemat – najpierw dwa tygodnie z babcią, a na drugą część dojeżdżała do nas mama. Babcia każdego dnia wstawała razem ze słońcem i spacerowała boso po plaży w poszukiwaniu bursztynów. Nie robiła tego kolekcjonersko, teraz, mając dwójkę dzieci rozumiem, że to był jej czas, podczas którego odpoczywała i zbierała myśli. Potem, kiedy wstawaliśmy, już wszystko kręciło się wokół naszych potrzeb – jedzenie, pilnowanie nas na plaży, spacery. Co roku z wakacji wracaliśmy ze szklanką bursztynów, które babcią najczęściej zalewała spirytusem i miała dzięki temu magiczną miksturę na bolące mięśnie, czy przeziębienia.

Bursztyn to żywica drzew iglastych, każda nieregularna bryłka jest inna, każda wyjątkowa. Znamy ponad 60 gatunków tego surowca, występuje na całym świecie – od Kanady przez Europę, po Nową Zelandię. Największe złoża są w Obwodzie Kaliningradzkim. Jest bardzo ceniony w jubilerstwie, jednak doceniane są również jego właściwości w medycynie ludowej. Dym bursztynowych kadzidełek zabija zarazki, korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz działają bardzo wzmacniająco na tarczycę. Gorący, podgrzany bursztyn stosowano do wyciągania z oczu ciał obcych (muszek, pyłków), a utłuczony proszek zażywano jak tabakę, co miało oczyścić zatoki i pomóc w pozbyciu się kataru.

Więc gdy dogrywałam z Sopocką Organizacją Turystyczną wizytę w trójmiejskim uzdrowisku i dowiedziałam się o Amber Dream, firmie produkującej w 100% naturalne poduszki z bursztynu, wiedziałam, że będzie miłość.

Przewodnik po Sopocie

Poduszka z bursztynem

Brzmi to trochę irracjonalnie, jakby były dodawane jako gratis do zesłania w okolicy Magadanu co nie? No bo przecież to twarde, ostre, i niby jak miałoby się sprawdzić? Jednak gdy nieoszlifowany, rozdrobniony bursztyn pomiesza się z gryką i lawendą, a potem opakuje to w lnianą poszewkę z pięknym wzorem, to uwierzcie mi, iż już nigdy zasypianie nie będzie takie samo.

Poduszka z bursztynem
Poduszka z bursztynem

Bo wszystko tu gra. Nieoszlifowany bursztyn ma działania wzmacniające i lecznicze – stabilizuje pracę serca oraz reguluje ciśnienie krwi. Działa uspokajająco, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, oraz zwiększa odporność organizmu. Dodana łuska gryki (znów rodzinna miłość – mój dziadek z braćmi i siostrami zajmowali się uprawą gryki) zawiera 6 flawonoidów, które przeciwzapalne i antyalergiczne, zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i nie ogrzewają ciała. Gryka jest odporna na zgniatanie i nie zbija się. Lniane poszewki są wysokiej jakości – mają piękne, oryginalne wzory, wystarczy o nie dbać piorąc w niskiej temperaturze, a posłużą długo.

Co można robić z taką pamiątką znad morza?

Najpierw o mojej. Mam wersję do jogi (z lawendą) i na koniec praktyki, podczas relaksu, kładę ją sobie na oczach. Ta aromatyczna poduszka zamiast gryki ma siemię lniane i jest wykonana tak, iż blokuje dostęp światła. Jest ciężka, więc delikatny nacisk powoduje rozluźnienie mięśni wokół oczu, ciało wchodzi w stan głębszego relaksu, ja prawie odpadam.

Dzieciaki mają Amber Baby – klasyczną wersję o uniwersalnej wielkości jaśka. Fantastyczna jest ta moc nienagrzewania – główki się nie pocą.

Poduszki z bursztynu to idealna pamiątka znad morza dla Was i dla Waszych bliskich, bardzo polecam!

Post powstał we współpracy z firmą Amber Dream.

Poduszka z bursztynem
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: