Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020

Delikatnie pofalowana kraina, pełna słonecznikowych pól i rozłożystych winnic, to nieoczywisty, ale genialny pomysł na wakacje. Ja w Mołdawii byłam o każdej porze roku, i choć ciągnęłoby mnie do arbuzowego sierpnia, czy lipcowego festiwalu muzycznego, to jednak październik i Narodowe Święto Wina jest najlepszym czasem na podróż do słonecznej Besarabii.

Narodowe Święto Wina w Mołdawii

Narodowe Święto Wina w 2020 r.

Winne tradycje są tu wpisane nawet w kształt państwa przypominający dorodną kiść. Dionizyjskie upodobania ma w Mołdawii każdy, kto ma kawałek ziemi, przynajmniej od starożytności. Małe przydomowe pnącza wystarczą, by ciasną piwniczkę wypełniły drożdżowe pracujące beczki, a czasem takie domowe wino mogłoby spokojnie stać na wyższych sklepowych półkach.   

Narodowe Święto Wina w Mołdawii
Narodowe Święto Wina w Mołdawii

Od 2002 r. Narodowe Święto Wina odbywa się na Placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego w Kiszyniowie. Dwa dni podczas których ponad 60 stoisk prezentuje wina i inne regionalne produkty, muzyka gra ze sceny, na grilla wskakują przepiórki, w wielkich garach pyrkają wegetariańskie sarmale (gołąbki z warzywną mielonką), kolby kukurydzy ośmielają dzieci, a wino, wiadomo, leje się strumieniami, ale z bardzo merytoryczną i kulturalną otoczką. Atmosfera jest wyjątkowa, bo w co jak w co, ale w imprezy Mołdawianie umieją (Ia Mania – lipcowy festiwal muzyczny).  

Narodowe Święto Wina w Mołdawii
Narodowe Święto Wina w Mołdawii

O Narodowym Święcie Wina w klasycznym wydaniu pisałam tu.

W wyjątkowym 2020 r. z powodu pandemii trawiącej świat i zamykającej granice, Narodowe Święto Wina odbędzie w nieco innym charakterze, ale się odbędzie! Impreza nie przyjmie klasycznego formatu, jak co roku, na Placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego. W tej edycji bawić się będziemy w winnicach. W 25 punktach, z (zaskakująco) przyjemną bazą noclegową, zorganizowane będą małe programy kulturalne i degustacje win w kameralnych grupach. Opowiem Wam teraz o miejscach, które odwiedziłam w 2017 roku i w każdym z nich chętnie spędziłabym przynajmniej parę dni i nocy.

Jeśli natomiast nie będziecie mieć okazji, by dotrzeć do Mołdawii w tym roku, gorąco Was zachęcam do kupna butelki lub dwóch specjałów z tego kraju, dla czujących klimat polecam również usmażenie placinty (przepis) i zrobienia sobie małego mołdawskie święta w domowym zaciszu z rodziną i przyjaciółmi. (Obczajcie Carla’s Dream).

Asconi

Manufaktura ukryta jest w miejscowości Geamana, za wieloma dziurami lokalnych dróg i licznymi wzgórzami dna pradawnego Morza Sarmackiego. Winnica została założona w 1994 r.  Jest nie tylko młoda, ale również ma najbardziej nowoczesną produkcję pod względem technologicznym. Odstaje też od tradycji – cały proces powstawania wina odbywa się na świeżym powietrzu. Prasa, fermentacja, nawet leżakowanie, efekt jest niebiański, oderwany od charakterystycznego dla klasycznych mołdawskich win posmaku ziemi. 

Główne szczepy to klasyczne Cabernet-Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Muscat. Ale prowadzone również są eksperymenty na mniejszą skalę z Rieslingiem, Malbeckiem, oraz dwoma lokalnymi szczepami: Feteasca Alba i Neagra. 

Narodowe Święto Wina w Mołdawii
Narodowe Święto Wina w Mołdawii
Narodowe Święto Wina w Mołdawii

Flagowym produktem i chlubą Asconi jest Ice Wine Riesling, robione z winogron zbieranych po pierwszych przymrozkach. Naturalnie słodkie, deserowe, kwiatowo-owocowe z delikatnym posmakiem czekolady. Jednak końcówkę ma kwaśną, co dodaje orzeźwienia i nie pozostawia słodkiej ciężkości.

Asconi słynie z doskonałej kuchni, mięso i warzywa z ognia, lokalne przystawki, pasty, kiszonki. Niebo w gębie! Baza noclegowa zlokalizowana jest w małych chatkach o wysokim standardzie udających lepianki.    

Milesti Mici

Drugie, obok Cricowa podziemne winne miasto pełne życia i historii. 250 kilometrów wykutych w wapniu korytarzy tworzy największą kolejkcę wina na świecie. Ten rozmach miał swoje radzieckie podłoże. W 1969 r. zdecydowano się w w wydrążonych w czasach carskich tunelach magazynować wina. Panują tu ku temu idealne warunki – 85-90% wilgotności i niska temperatura (12-14 stopni C). Kolekcja win to przede wszystkim trunki mołdawskie, nie podlegające obecnie sprzedaży (co pewnie w przyszłości się zmieni, bo jak wiadomo, wieczne leżakowanie winom nie sprzyja). 

Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020

Podziemne ulice przemierza się busami, po korytarzach, które nazwy otrzymały od konkretnych szczepów. Wina z Milesti Mici trafiają głównie na trzy rynki: chiński, rosyjski i polski. Ogromna winnica produkuje masowe wina, ale ma swoje serie VIP z dębowych beczek. Ja osobiście najbardziej uwielbiam ich wydanie musujące. Tutejszemu brutowi zawsze mówię TAK.

Milesti Mici znajduje się 25 km od Kiszyniowa, ma genialne połączenie autobusowe, baza noclegowa nie jest tu potrzebna.

Castel Mimi

Kto ma ciągoty do carskiego przepychu, to niech wbija właśnie tu. Nic nie zrobiło na mnie tak spektakularnego wrażenia w Mołdawii jak Castel Mimi. Gdyby mnie ktoś tu przywiózł z zawiązanymi oczami, nie domyśliłabym się w jakim kraju jestem. Choć budowa pierwszego chateau miała miejsce w XIX wieku rękami Konstantyna Mimi (syn greckich uchodźców, ostatni gubernator Besarabii Imperium Rosyjskiego), który sprowadził do Mołdawii burgundzki szczep aligote. W bombkę rozmachu dmuchnął niezawodny w temacie ZSRR. Robiono tu hektolitry wina rocznie, zamek rozbudowywano i nieszczęśliwie ozdabiano sztukaterią. Dziś już wszystko jest wyremontowane i gotowe na przyjęcie bogatego turysty. Działa nawet winne SPA, śpi się w bungalowach. 

Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020

Tutejsza restauracja ujęła totalnie moje designerskie serce. Widzę się tam jako pani na besarabskich włościach!

W Castel Mimi robi się cztery serie wina: Reserve (Cabernet-Sauvignon i Merlot), Classic (Pinot Gris, Feteasca Alba, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Riesling, Cabernet-Sauvignon, Merlot, Rosu de Bulboaca), Select (Tramier I Muscat) oraz Icewine (z winogron Rkatieli).

Chateau Vartley

To kompleks na rodzinny odpoczynek. Nieopodal znanego kompleksu archeologicznego Stare Orhei, oraz najbardziej znanego monastyru Curchi, z doskonałą restauracją i bardzo dobrym hotelem. Usytuowanie na wysokim wzgórzu daje miłą perspektywę na okolicę, którą można podziwiać z jednej z wielu ławek – huśtawek. 

Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020

Flagowym produktem jest Taraboste – lokalna mieszanka Chardonnay, Pinot Noir i Cabernet-Sauvignon oraz Ice Wine.

Baza noclegowa to porozrzucane na wzgórzu domki z pięknym widokiem, toną w zieleni i wszechobecnej winorośli. Restauracja to niebo. Regionalna, ludowa kuchnia w luksusowym wydaniu. Talerz zamy (zupa, trochę minestrone) zapadnie Wam w pamięć na zawsze, a królik w warzywach będzie się śnił nocami. 

Et Cetera

Mołdawski koniec świata, w samym rożku, 20 km w linii prostej od Morza Czarnego. Z Kiszyniowa 118 km najpiękniejszych pocztówkowych obrazków, których nie powstydziłaby się ani Toskania, ani Morawy. W Et Cetera jest też lotnisko, awionetki to pasja właścicieli, która wjechała również na etykiety wina.

Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020

Aleksander i Olga przez wiele lat mieszkali w USA, odwiedzili wiele winiarskich regionów na świecie, połączyli obserwacje, oraz zrobili analizę gleby, by pójść w jej predyspozycje, a nie tradycję. Wino z Et Cetera jest organiczne, czyste, bez ulepszaczy. Czerwone: Merlot, Cabernet Franc, Feteasca Neagra, Saperavi, Carmenere, Syrah i Malbeck, białe: Chardonnay, Sauvignon Blanc oraz Viogner. 

Restauracja na miejscu jest elegancka, a z tarasu rozpościera się fantastyczny widok na 27 ha winnicy. Pokoje w hotelu są przestronne i jasne, mają nowoczesny design. Super atrakcją (może niekoniecznie na październik) jest też basen zewnętrzny. Jest też plac zabaw.

Purcari

Jeśli ktoś w Polsce pił przypadkowe mołdawskie wino, to na 90% było to Purcari. To olbrzymia, kombinatowa produkcja. Zabudowania stoją na wzgórzach porośniętych winoroślą, między krzakami można swobodnie spacerować. To bardzo fotogeniczne miejsce i pomysł na sielskie wakacje. 

Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020

Zamkowo jest nie tylko w klasyfikacji (chateau znaczy, że cały proces – od uprawym, przez produkcję, po sprzedaż odbywa się na miejscu), ale rownież w obyciu. Sala degustacyjna jest ogromna, bardzo wysoka, dania klasyczne, ale eleganckie, pokoje ze starymi meblami i cudonymi widokami. 

Wino się tu uprawia od starożytności, a pod brandem Purcari od 1827 r. Z taśmy wychodzi ponad milion butelek rocznie (!). W przyszłości to wino bardzo cenił car Mikołaj II. Przekonuje Was to?

Mołdawia w dobie koronawirusa

Sytuacja w Mołdawii nie odbiega od tej ogólnoeuropejskiej, ilość zachorowań dobowo jest mniejsza niż w Polsce. W chwili obecnej nie ma czynnych połączeń lotniczych z Kiszyniowem, jednak z informacji jakie uzyskałam w Ambasadzie Mołdawii w Warszawie, wjazd samochodowy jest możliwy przez niektóre wyznaczone przejścia graniczne, zarówno rumuńskie, jak i ukraińskie (nie będę podawała konkretnych, bo to informacje, które zmieniają się z dnia na dzień). Decyzje o możliwości wjazdu są często polityczne i patrząc na statystyki nie za bardzo wiadomo czym kierują się rządzący kiedy je tworzą. Oczywiście podróżowanie w dobie pandemii niesie za sobą ryzyko, jednak jestem przekonana, że wszystkie normy bezpieczeństwa i reżim sanitarny jest w Mołdawii respektowany. Jeśli tylko będzie możliwość wjazdu, serdecznie Wam polecam!

Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Kiszyniów
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020
Curchi
Narodowe Święto Wina w Mołdawii 2020


Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: