Nieoczywiste Mazowsze: Siedlce.

Kiedy mieszkałam we Włoszech, uwielbiałam odwiedzać zupełnie maleńkie i nieoczywiste miasteczka, które nie są na liście top ten najczęściej odwiedzanych. Zwykłe, codzienne, z historią, ale nie na świeczniku. W takich miejsce czas płynie inaczej, codzienność mieszkańców dominuje, łatwiej można śledzić życie. W ramach projektu Moda na Mazowsze odwiedzamy różne miejscowości naszego rodzimego województwa. Siedlce to dla mnie takie trochę Portogruaro Mazowsza. I to naprawdę dobrze świadczy.

Siedlce

Siedlce na kartach historii.

Siedlce jest w czwórce największych miast województwa mazowieckiego. Ten duży ośrodek handlowo-przemysłowy istnieje przynajmniej od 1448 r. Wizytówką miasta jest pałac Ogińskich i właśnie za sprawą Aleksandry O. Siedlce stały się popularnym i ważnym towarzysko miastem. Działały tu teatry, bywał Stanisław August Poniatowski. Mieszkańcy byli silnie zaangażowani w działalność patriotyczną podczas zaborów i powstań narodowych. Podczas II wojny światowej znaczna część zabudowań w mieście uległa zniszczeniu. Siedlce przez parędziesiąt lat było miastem wojewódzkim.

Zwiedzamy Siedlce.

Nasz spacer rozpoczęliśmy od lokalnego kirkutu, jednego z dwóch (w przeszłości były trzy). Cmentarz żydowski na sporawej działce w pobliżu cmentarza komunalnego jest ogrodzony, uporządkowany. Szczątki macew świadczą o trudnej historii ludności żydowskiej. Lepiej wygląda ohel i parę nagrobków w centrum miasta. Żydzi w Siedlcach przed wojną mieszkali w centrum miasta, Niemcy wydzielili getto, które zostało doszczętnie zniszczone.

Siedlce

Siedlce

W Pałacu Ogińskich mieści się obecnie rektorat siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego. Przylegający miejski park Aleksandria to ulubione miejsce odpoczynku siedlaczan, ale też droga do szkoły tutejszych dzieciaków. Budowla pochodzi z pierwszej połowy XVIII w., wielokrotnie zmieniał właścicieli i funkcje. Ciekawym etapem był czas, gdy pełnił rolę teatru (za Aleksandry Ogińskiej). Park jest zadbanym, zalesionym terenem, z wieloma pomnikami przyrody i ponad dwustuletnimi drzewami. Dziś przyciąga tu młodych rodziców plac zabaw, powiewem sentymentalnego nurtu jest staw z niewielką fontanną. Duża część zabudowań ogrodowych – scena teatralna, altany – zostały rozebrane przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Centrum Siedlec to niewysokie kamienice, o pięknych kształtach. Piękna jest gotycka katedra, barokowy kościół św. Stanisława. Słynne (i olbrzymie) jest siedleckie więzienie, z carska historią, wciąż działające. Jest też jeden wieżowiec. 🙂 I jak zwykle, dużo syfu reklamowego i wszędzie zaparkowane samochody.

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Muzeum Regionalne w Siedlcach mieści się w ratuszu miejskim. Budynek jest bardzo charakterystyczny – na szczycie wieży zegarowej góruje atlas z kulą ziemską na barkach. Ekspozycja w muzeum jest etnograficzno-archeologiczna. Można się więc zorientować w kontekście ziemi siedleckiej. A dzieci mogą zagrać na przykład zagrać na ligawce, adwentowy ludowym instrumencie. Ciekawa jest wystawa malarstwa z pracami artystów związanymi z miastem. Jeśli się ładnie uśmiechniecie do obsługi, to być może zgodzą się Was wprowadzić do biblioteki znajdującej się w wieży, z której okien rozpościera się, może nie zapierający, ale jednak widok na miasto.

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Muzeum Diecezjalne w Siedlacach.

Druga muzealna placówka jest fenomenem na skalę polską. W życiu bym się nie spodziewała, że miejsce, które gromadzi pamiątki kościelne, będzie tak fascynujące i wciągające. W wielu salach właściwie przenosimy się w czasy, gdy Bóg był numerem jeden. Zapach, muzyka, instrumenty, oświetlenie, dzieła sztuki, szaty, pierwszy egzemplarz biblii, to wszystko pokazuje ważność Siedlec na kartach historii. To miasto wchodziło w skład zarówno Podlasia, jak i Lubelszczyzny, by w końcu “wylądować” na Mazowszu. Wisienką na torcie jest obraz El Greca z przedstawieniem Ekstazy św. Franciszka. To jedno z cenniejszych dzieł znajdujących się w stałej kolekcji na ziemiach Polski. I doskonały powód, by przyjechać do Siedlec. Trzeba przejść parę wieków historii, by sobie na tą chwilę zasłużyć. Pani Dorota oprowadzająca po muzeum jest osobą szalenie uduchowioną, od której bije wielka ciepła siła. Miałam wrażenie, że unosi się trochę nad ziemią. Złapała z Sanią świetny kontakt i umiała go prawdziwie zainteresować.

Siedlce

Zaścianek Szlachecki.

Wybraliśmy się na obiad do Zaścianka Szlacheckiego. To restauracja na szlaku kulinarnym #mazowieckamichaszlachecka, chciałam spróbować kuchni z tego siedleckiego pogranicza. Miejsce jest nowoczesne, talerze obfite, jedzenia smaczne.

Siedlce

Dwór Mościbrody.

Będąc w Siedlcach koniecznie wybierzcie się do dworu Mościbrody. Samochodem to rzut beretem, można też wsiąść w autobus jadący do Łukowa. To miejsce przypominające sielskie wakacje z epopei narodowych, tu już bardzo pachnie Podlasiem, a nawet bliska Litwą. Piękne, zadbane tereny, staw, konie, niewielki dworek, w którym są pokoje gościnne, więc to też idealna opcja noclegowa. Śniadania są obfite i smaczne. Zachwycają domowe pieczyste z własnej wędzarni.

Siedlce

Siedlce

Siedlce

Dojazd do Siedlec.

My wybraliśmy się pociągiem. Nie tylko dlatego, że tak właściwie szybciej i łatwiej. Jechaliśmy carską trasą, bo to jest linia kolejowa Moskwa-Berlin. Koleje Mazowieckie na tej linii puszczają nowy, czysty, klimatyzowany skład. Jedzie się półtorej godziny. Dla dzieci to sama w sobie jest atrakcja. Pociągi jadą główną trasą warszawską (Warszawa Zachodnia – Śródmieście – Wschodnia i wszystkie mniejsze przystanki). Z wózkiem najbardziej lubię wsiadać na stacji Warszawa Stadion.

Siedlce

Samochodem do Siedlec z Warszawy wyjeżdża się “dwójką” przez Zakręt i dalej E30.

Siedlce odwiedziliśmy we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: