Opasły Tom – doskonała warszawska szama.

Od wczesnego dziecka jestem wielką fanką kulinariów serwowanych przez rodzinę Kręglickich. Zachwyca mnie to, że wszystko jest serwowane mega uczciwie, bez atmosfery skandali i awantur. Jedzenie jest zawsze najwyższej jakości, wnętrza dopieszczone, wina dobrane idealnie. W tej chwili działa siedem ich restauracji plus katering. I tak, jak jestem wielką fanką Chianti, to od wczoraj totalnie przepadłam w piwnicach placu Teatralnego. Właśnie tu rok temu przeniesiono Opasły Tom, wcześniej na Foksal w księgarni właściwie. Tym razem wnętrze już nie nawiązuje do biblioteki, ale najlepszych literackich symboli. Art deco pomieszane z socem, klasyczne krzesła, ciepłe, kameralne sale.

Opasły Tom

Opasły Tom

Opasły Tom

Opasły Tom

Opasły Tom – kuchnia.

Kręgliccy mają rękę nie tylko do zawartości talerza, ale również do ludzi. Ekipa obsługująca jest na luzie, ale bardzo profesjonalna. Ale teraz czas na stół. Lokal jest na dwóch poziomach – parter i minus jeden. My byliśmy na dole, gdzie jest okno na kuchnię, można podglądać, w jak czysty i sprawny sposób nasze dania są wykańczane. Byłam na kolacji z ustalonym menu, przez które przejdę. Większość (chyba wszystkie) dań, które jedliśmy jest w karcie.

Opasły Tom

Przystawki dostaliśmy w wersji mini, ale dzięki temu mogliśmy skosztować aż czterech. Ciężko wybrać tą, która chwyciła za serce najbardziej, ale optowałabym za tatarem wołowy z kremem truflowym (smakuje jak wakacje we Friuli), majonezem i piklowaną gorczycą. Bliny majerankowe z kurkami (kocham), sum wędzony z groszkiem i jogurtem oraz młoda kapusta z kremem szczawiowym. Poezja.

Opasły Tom

Opasły Tom

Opasły Tom

Zupa krem z kukurydzy, ostra z kindziukiem. W konsystencji ubita jak bita śmietana. Poetycko dobra. Kaczunia z piklowanymi wiśniami, burgulem (Syria my love) i botwinką. Kaczka to jest jeden powodów, dla których prawdopodobnie nigdy nie zostanę wegetarianką, bo taka kompozycja jak na talerzu, to jest niebo.

Opasły Tom

Opasły Tom

Oczywiście, że był i deser, mus chałwowy z orzechami laskowymi i karmelem. Była i granita rabarbarowa ze śmietanką, ale nie mój smak. Za to chałwa… Wiadomix!

Opasły Tom

Opasły Tom

Opasły Tom to super lokal na rodzinny obiad (można wynajmować całe sale), romantyczne kolacje, spotkania z przyjaciółmi. Wierzbowa 9!

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: