Opinogóra. Muzeum Romantyzmu na północnym Mazowszu.

Jeśli Ci obrzydły Łazienki Królewskie i Wilanów, a do Kozłówki jeździsz dwa razy w miesiącu na zmianę z Puławami, to skieruj swą uwagę na północ, bo oto Ci duży, ogrodzony, zadbany teren ze starymi budynkami, Muzeum Romantyzmu, a w nich na ścianach Kossaki i Matejki. 74 km do Warszawy, tuż za Ciechanowem, ukryta jest Opinogóra. A w niej.

Opinogóra
Zameczek myśliwski.

Opinogóra, czyli podwórko Zygmunta Krasińskiego.

Wizytówką miejsca jest zameczek myśliwski zbudowany przez Księcia Mazowieckiego Bolesława IV. Jeszcze w XVII w. dobra opinogórskie zostały przekazane rodzinie Krasińskich, która rezydowała tu do 1945r. Dwudziestohektarowy park wraz z zabudowaniami tworzy bardzo spójny kompleks romantyczny, i właśnie pod szyldem Muzeum Romantyzmu działa. W zameczku z wieżą zorganizowane jest ekspozycje poświęcone rodzinie Krasińskich. Można podziwiać meble, przedmioty codziennego użytku, rodzinne portrety i okazałe drzewo genealogiczne.

Na terenie parku, na wzgórzu, znajduje się również dwór. Brakuje mu odrobinę powiewu czasu, gdybym nie wiedziała, że jest z przełomu XVII/XVIII w., pewnie bym mu dała ubiegłowieczny rodowód, i to z końcówki. We dworze podziwiać można wystawę polskiego malarstwa XIX wiecznego.

Opinogóra
Część dworska.

U stóp wzgórza zachwyca oranżeria, mieszczą się tam kolejne sale wystawowe, jednak w dzień naszych odwiedzin zorganizowany był prywatny obiad, więc nie weszliśmy do środka. W miejscowym kościele (po za terenem parku) znajduje się mauzoleum Krasińskich.

Opinogóra
Oranżeria.
Muzeum Romantyzmu
Oranżeria.

Dwa słowa o Zygmuncie.

Dla przypomnienia. Pan na włościach najbardziej znany jest z “Nie-boskiej komedii”, choć ma też na koncie makabryczne opowieści gotyckie. Mimo upodobania cierpienia, zagłady i śmierci, był kochliwą osobą, z bardziej znanych romansów zapisał się na kartach historii ten z Delfiną Potocką. Z niej niezła gagatka była również, bo nie owijając w bawełną, sypiała również na przykład z Chopinem (a Potocka to nie po ojcu jest, a po mężu). Nie motając się bardziej w kołdry wieszczów, Zygmunta żoną została Eliza Branicka. Krasiński był znał się dobrze zarówno z Mickiewiczem (z którym chadzał po Alpach), jak Słowackim oraz Norwidem.

Opinogóra
Park.

Nie tylko Muzeum Romantyzmu.

Choć właśnie muzeum teoretycznie jest lepem na turystów, jak dla mnie największa siła miejsca leży w samym parku. Można kwadransami spacerować po zacienionych alejkach, liczyć drzewa odbijające się w obu stawach, czy wąchać lato na olbrzymiej łące. Wiele jest tu pięknych starych drzew: cisy, lipy czy dęby. W domku ogrodnika działa restauracja, jednak nie skusiliśmy się. Nie unosi nas miejsce, gdzie specjalnością zakładu są dewolaje i piwko.

Opinogóra
Lipa.
Opinogóra
Staw.
Muzeum Romantyzmu
Staw.
Opinogóra
Alejki.
Opinogóra
Pachnie latem!
Opinogóra
Lato!

Choć Opinogóra nie jest totalną petardą, to warto wiedzieć o jej istnieniu i jeśli najdzie ochota na spokojny spacer, przyjechać. Wycieczkę można połączyć z pobliskim Ciechanowem. Olbrzymim atutem jest mała ilość turystów. My byliśmy w wakacyjną niedzielę i w porównaniu do tego co prawdopodobnie działo się w innych zespołach parkowo-pałacowych w Polsce, Opinogóra wygrywa spokojem.

Dojazd do Opinogóry.

My wybraliśmy drogę na Gdańsk, i odbicie w Płońsku na drogę nr 50. Za Ciechanowem w kierunku wschodnim (droga 60) można już podążać za drogowskazami.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: