Ostrów Lednicki – magiczne muzeum na wyspie pod Poznaniem

Pierwsi Piastowie wryli się w pamięć bardzo dobrze wszystkim, a i codziennie zarówno Mieszko I, Bolesław Chrobry, jak i Kazimierz Wielki towarzyszą nam na banknotach. Ja jestem z Mazowsza, więc na lekcje muzealne ciągali nas na czwartkowe rosoły na śniadanie do Zamku Królewskiego, trochę zazdro, że dzieciaki z Wielkopolski mają pod nosem Ostrów Lednicki i właśnie tu trafiają masowo na zajęcia. Parę dni temu trafiliśmy w to miejsce i tu dzieje się magia.

Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki

Chrzest Polski

Wiadomo, że chrzest Polski miał miejsce 14 kwietnia 966, ale niewiadomo gdzie dokładnie na sto pro. Są typowane trzy miejsca – Ostrów Lednicki, Gniezno lub Ostrów Tumski w Poznaniu. Ponieważ w żadnym źródle nie jest ono wkazane z nazwy, to możemy spekulować. W archeologii to norma. Ja trochę dlatego wybrałam Śródziemnomorską, bo tam archiwa są w miastach nawet z odległych okresów, więc wiemy więcej, a ja wiedzieć lubię. Inaczej zaczynam fantazjować, a to wiadomo, że źle.

Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki

Odwiedziliśmy wszystkie trzy hipotetyczne miejsca chrztu i muszę przyznać, że gdybym była Dobrawą zdecydowanie wybrałabym Ostrów Lednicki. Jest to szalenie mistyczne miejsce, wyspa na środku jeziora, w głuszy, z falującymi po horyzont widokami.

W czasach pierwszych Piastów, Ostrów Lednicki był jednym z głównych ośrodków administracyjnych i obronnych Polski. Do dziś zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w naszym pięknym kraju zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej wraz z basenami do chrztu. Jest również wolno stojący kościół cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Nie szukajcie wież, archeologia to fundamenty.

Ostrów Lednicki zwiedzanie

Z Poznania jedzie się tu 40 minut, z Gniezna 15. Olbrzymi parking świadczy o sporej popularności miejsca. Szybka wizyta w kasie i wchodzimy do osady, za drewniany mur. I… kierujemy się na prom! Czeka nas całe 3,5 minuty przeprawy na wyspę. Jeśli się nie ekscytujecie, to wiedzcie, iż kobieta w zaawansowanej ciąży przed nami w kasie biletowej, zapytała, czy “w stanie błogosławionym to bezpieczne”. Miałam ochotę nawiązać do pogańskiej przeszłości Piastów i wymyślać jakąś mistyczną bajkę o demonizacji płodów, które wchodzą w zaklęty obszar wyspy, ale jestem z natury dobra, więc się powstrzymałam.

Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki
Ostrów Lednicki

Wyspa jest niewielka, analityczne, pogłębione zwiedzanie zajmie około 1,5 godziny. Na brzegu wita nas trzech wojów – Bolesław Chrobry z ziomkami. Najpierw w prawo, do makiety. Tam spojrzymy na wyspę kompleksowo, warto również zwrócić uwagę na pozostałości mostu. Palatium znajduje się za wioską archeologiczną nurków, którzy przeczesują jezioro. Chwilę dalej fundamenty kościoła, i cudowny pomost w miejscu drugiego mostu.

Można z psem, da się z wózkiem.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: