Park Olszyna – zrewitalizowany mały las na Bielanach. Z kładką!

Gdy dzieci szybko rosły, ale wciąż były małe, ja miałam ochotę opisać Wam każdy park w Warszawie. Chciałam być nośnikiem inspiracji i wysłannikiem dobrych wiadomości. Nieraz okazałam się być również wzorem dla innych blogerów. Przyznam się, że Park Olszyna odwiedziłam, ale… nie opisałam go, bo wtedy był obskurnym śmietniskiem z podejrzanymi typkami w rezydencji. Ogromnie się cieszę, że w ramach budżetu partycypacyjnego Park Olszyna przeszedł rewitalizację. Teraz mogę go Wam opisać i polecić.

Park Olszyna

Park Olszyna – podmokła pradolina, czyli relikt przyrodniczy

Właściwie Zespół przyrodniczo-krajobrazowy. I historycznie ważny element Żoliborza. To fragment lasu olchowego dawnej, podmokłej doliny rzeki Rudawki, która w podręcznikach historycznych jest ważnym elementem Żoliborza. Królową jest tu olcha, drzewostan w dobrym stanie, trochę jak brzoza ceni sobie grząskie gleby i daje wrażenie ciemnego lasu. Podłoże parku jest torfowe, więc drewniana kładka jest idealnym rozwiązaniem, bo trzeba mieć naprawdę fantazję, by na terenie o miąższości do 1 metra wylać asfalt i liczyć na to, że nie będzie erodował.

Park Olszyna
Park Olszyna
Park Olszyna
Park Olszyna

Kładka jest w konstrukcji zawieszonej, dzięki czemu nie obciąża systemu korzeniowego drzew. To przykład fantastycznej obywatelskiej roboty!

Najliczniej występuje tu dokładnie olcha czarna, pochodzi z odnowienia sztucznego i ma około 80 lat. Z uwagi na grząski teren drzewa często tracą tu pion i zawalają się, stąd ostrzeżenia o silnych wiatrach.

Park Olszyna
Park Olszyna
Park Olszyna

Życie w Parku

Choć przemierzając kładkę słyszymy głównie znajdującą nieopodal ósemkę (uroki stolicy), to Olszyna jest ostoją dla wielu gatunków ptaków. Dobre oko wypatrzy: kosy, kowaliki, szpaki, sójki, sikorki, drozdy, czyże i zięby. No i ponieważ jest staw i rozbudowany system melioracyjny, żyją tu również kaczki. (Pamiętajcie, zero chleba i innych solonych produktów).

Park Olszyna

Praktycznie

Można metrem na Słodowiec i przez osiedle, lub tramwajem – przystanek Park Olszyna, numery: 22, 28, 33, 35.

Obok zespołu przyrodniczego znajduje się park rekreacyjny – duży wybieg dla psów, place zabaw, boiska.

Park Olszyna
Park Olszyna
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: