Park Taul. Rezydencja z ogrodowym rozmachem.

Park Taul jest w Mołdawii znany wśród mieszkańców, ale totalnie niepromowany jako atrakcja dla turystów. Gdyby ten uroczy zespół parkowo-pałacowy mógł znaleźć się w jednym koszyczku z naszą Kozłówką, na pewno poważnie by ją onieśmielił. I rozmachem budowy, i urodą. A czemu o nim cicho? Bo sezon świetności jest już daleko za nim. Dokładnie 26 lat. To typowy przykład tego, co działo się w Mołdawii w ostatnich latach, po rozpadzie ZSRR, i z czego na szczęście ten kraj już siedmiomil(ion)owymi butami wychodzi. Ale wiadomo, że wszystko na raz stać się nie może.

Park Taul

Taul

Tajemniczy ogród.

Park Taul zajmuje powierzchnię 46 ha, został założony na samym początku XX w. przez odeskiego potentata rodem z Grecji Iwana Pommera, dla żony, Aleksandry. W górnej części parku (7 ha) znajduje się rezydencja z zabudowaniami gospodarczymi, za którą rozciąga się olbrzymia dolina (dolna część parku) porośnięta lasami tematycznymi, kryjącymi botaniczne cuda. Wśród 150 gatunków drzew, krzewów i pnączy, 2/3 są egzotyczne. Po za rodzimymi gatunkami znajdują się tu okazy lubiące klimat Krymu (platany), Syberii (gatunki iglaste) , jak również Ameryki Północnej – np. amerykański dąb czerwony. Z rodzimych gatunków występują licznie topole, brzozy, jesiony czy kasztany. Wszystkie ścieżki parku mają w sumie 12,5 km. Park jest największym w Mołdawii i jednym z większych w Europie Środkowo-Wschodniej. Park Taul został zaprojektowany przez pejzażystę Hipolita Władysławskiego Padałko, od 1956r. jest chronionym obszarem krajobrazu.

Park Taul

Taul

Park Taul

Jest nadzieja.

Las to las. Zachwycający jest i potrzebny. A nieruszany latami czasem ma więcej uroku niż ten uporządkowany. Jednak to co reprezentuje sobą architektura Taul odbiera mowę. Zarówno uroda stylu, jak i stan w którym pałac i przyległości są obecnie. W części zabudowań po 1945r. zorganizowano szkołę rolniczą, wtedy też dobudowano ściśle przylegające brutalistyczne bloki i pawilony. 1980r.zaczęło tu działać sanatorium specjalizujące się w leczeniu chorób reumatycznych. Z wiadomości znalezionych w internecie wynika, iż całość właśnie przechodzi renowację z wielomilionową (w lejach) dotacją. Narodowy Fundusz Rozwoju Regionalnego postanowił wpompować 24 miliony lejów (prawie 5 baniek polskich). Z jednej strony dużo, z drugiej w porównaniu do dżakuzi ojca R. to właściwie drobne. Na razie zajęto się ogrodzeniem i drogą dojazdową, sukcesywnie co roku odnawiane są kolejne części. Doczekać się nie mogę, gdy wezmą się za główny budynek! Ma być tu muzeum, a ja mam nadzieję, że również restauracja ze świetną mołdawską kuchnią.

Taul

Park Taul

Park Taul

Park Taul

Park Taul – położenie i dojazd.

Taul to wieś znajdująca się 72 km od Bielców, dojazd samochodem zajmuje ok. 1 godz. Nie będę mydliła oczu transportem publicznym. W Mołdawii jedynie jest sens do małych miejscowości jeździć własnym środkiem transportu. Okolica jest zachwycająca. My w lipcu przemierzaliśmy drogę z widokiem na kwitnące na polach słoneczniki i zachwycaliśmy się pofalowanym dnem Morza Sarmackiego.

Park Taul może być docelową destynacją na wycieczkę na jeden dzień. To idealne miejsce na slow travel, pikinik, leżenie i czytanie, powolną obserwację gatunków roślin. Może też być też pierwszym przystankiem golden circle, który wyznaczyliśmy na północy Mołdawii: Bielce – Taul – Calaraseuca – Rudi – Soroki – Bielce.

Taul

 

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: