Pierniczki z dojrzewającego ciasta.

W tym roku postanowiłam, że robimy święta. Będzie duża choinka, adwentowy świecznik, pasztet z soczewicy i ciasta. Nie mam dwóch lewych rąk w kuchni, ale jak próbowałam dwa tygodnie zrobić makowca (ambitnie!) to wyszła prawdopodobnie najbrzydsza kaszanka ever. Idę więc w prostotę, bo ona i w modzie i garnkach się sprawdza. Pierniczki z dojrzewającego ciasta to sprawa banalna. Zagniatamy, odkładamy, wałkujemy, wycinamy, pieczemy. Popsuć możemy tylko zdobienie, ale to oddam w ręce dzieci, więc będzie na nie.

pierniczki

Pierniki i pierniczki.

Wypiek pierników, to tradycja hanzeatycka, czyli zamożnych miast nadmorskich ciągnących się na wschód od Holandii. W polsce Hanza sięgała wgłąb lądu, do m.in. Torunia, któremu to korzenne ciasto przypisane jest po dziś dzień. Pierniki to symbol bogactwa – miód, przyprawy orientalne, mieszanka mąk, smalec – to nie są najprostsze produkty. Ponieważ był towarem eksportowym, receptura została przystosowana do wielotygodniowego leżakowania podczas transportu. Ja najbardziej cenię bochenek z konfiturą, który można cieniutko pokroić. Jednak dzieci – wiadomo. Cała zabawa będzie w wycinaniu i lukrowaniu. W moim rodzinnym domu nie było tradycji pieczenia pierników, więc przepis, który Wam dziś podaję to kompilacja różnych porad, z której mam nadzieję wyjdzie smacznie. Nie może być inaczej – skład jest wysokojakościowy, więc taka mieszanka musi być smaczna.

pierniczki

Chcecie poeksperymentować z nami? Zdjęcia gotowego ciasta wrzucę za 4 tygodnie, a dziś przedstawiam Wam, co nam fermentuje w makutrze.

Przepis na pierniczki.

250 g masła,

0.5 litra miodu płynnego,

szklanka cukru,

przyprawa korzenna (mieszanka cynamonu, imbiru, anyżu),

to w rondelku rozpuszczamy.

Potem dodajemy 1 kg mąki,

pół szklanki mleka,

dwie łyżeczki sody i pół soli.

Na koniec wbijamy trzy jajka.

Wszystko mieszamy i w ceramicznym lub szklanym naczyniu chowamy pod przykryciem w lodówce na miesiąc.

Pieczenie po rozwałkowaniu i wycięciu w 180 stopniach przez 10-12 minut. Mogę sobie potem jeszcze poleżeć. Z ozdobami dam znać, co nam wyjdzie.

A jakie są Wasze przepisy na pierniczki? Ten wydaje mi się być łatwy jak zaparzenie herbaty.

pierniczki

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: