Pierwszy zestaw książek drugiego lockdownu

Nie sądzę, byśmy na tym skończyli. Zachorowania rosną, szkoła właśnie się zamknęła (niby na tydzień, ale nie prognozuję powrotu przed kwietniem), czas przechodzi na zimowy. Będziemy ogarniać program, póki się da chodzić na spacery i jeździć na wycieczki rowerowe, no i robić to co lubimy najbardziej, czyli czytać. W ten ciekawy czas wchodzimy niepewną stopą, a zestaw książek pod pachą nam balansuje smutki. Bo mamy naprawdę sporo arcyciekawych propozycji, zarówno dla maluchów, jak i starszaków, a nawet jedną dla nastolatków.

zestaw książek

Zestaw książek na pierwszy miesiąc drugiego lockdownu

Za cały komplet brawa należą się Naszej (ulubionej) Księgarni. Ja już tak wiele razy zachwalałam jakość, wykonanie i treść, że powinnam to sobie wpisać w bio na insta. Ale to serio cieszy, że jedno ze starszych wydawnictw dziecięcych tak dobrze trzyma poziom. No to lecimy!

Jeśli korzystasz z moich poleceń książkowych będzie mi bardzo miło, jeśli zrobisz zakupy tu. To link afiliacyjny. Dzięki temu wpadnie mi grosz za moją pracę.

Fakty i plotki o smokach

Planszówka z lekkim przymrużeniem oka. Duży format i ogrom fantastycznych historii. Wszystkie wyssane z palca, ale sklecone w całkiem spójną całość. Smoki – wiadomo, mają sławę dwubiegunową. No bo z jednej strony Wawelski z Baltazara, wielki przyjaciel o ogromnym sercu, a z drugiej groźny łykający rozpalone baranki złośliwiec. Autor z umiejętny sposób połączył wszystko co wiemy o wielkich, ziejących ogniem jaszczurach i w sposób przystępny oraz zabawny wyłożył na 28 stronach.

Będzie tu więc o przysmakach z krotoskały, genezach konfliktu z gatunkiem ludzkim, zwyczajach i mankamentach oraz rodzajach. Dowiemy się co lubią, a co jest smoczą piętą Achillesa. Do opowieści dziwnej treści dochodzą rysunki – dobra kreska, konkretne kolory i urocze szczególiki. Trochę tu kogoś poniosło, ale w bardzo bardzo dobrym kierunku.

zestaw książek
zestaw książek

Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach

Choć o niedźwiedziach polarnych mamy całą półkę książek i bardzo je cenimy, to bardzo mnie ucieszył fakt, iż wydawca pochylił się na nad tak niebanalnym zwierzęciem jak dzik i poświęcił mu całą publikację. Osobiście od dzieciństwa dzikich świń unikam, gdyż nieraz zakłóciły mój wakacyjny spokój na Mierzei Wiślanej. Jednak bardzo fajnie jest poczytać o oswoić trochę warchlacze uprzedzenia.

Sięgamy do genezy gatunku, poznajemy zwyczaje i słabe punkty. Bardzo fajnie możemy oswoić tego gburowatego zwierza i dowiedzieć się jak wiele dobrego robi dla poszycia lasu, mając nawet łatkę leśnego ekologa. Wiadomo, że mama locha jest mocno opiekuńcza, a dzieci chodzą licznymi stadami, więc na pewno mamy z nimi wiele wspólnego! Książka jest całkiem pokaźnym kompendium, bo liczy aż 48 stron. Ma duży format i jest dedykowana starszej generacji potworków w wieku 6-14 lat. Merytoryczny wywody przekładane są kolokwialnymi wstawkami, co bawi i nie odciąga od lektury małych przyrodników.

Część dochodu ze sprzedaży książki wydawnictwo przeznaczyło na działalność Chrumkowa – pierwszego w Polsce schroniska dla świń. 

Jeśli szukacie inspiracji książkowych – zapraszam do CZYTELNI, tu jest całkiem pokaźny zestaw książek.

zestaw książek
zestaw książek

Pan Patyk

Niczego moich dzieci ta lektura nie nauczyła, bo po przeczytaniu wybraliśmy się na spacer, a one znów transportowały panów patyków w najodleglejsze zakamarki parku. Chodzi o to, że jest Tata Patyk, którego ciągle ktoś interpretuje jako coś bardzo wyjątkowego i niezbędnego, podczas gdy suchy badyl pragnie jedynie leżeć w swej dziupli na stosiku z ukochaną żoną i dziatwą. Jednak nim wróci do domu odbywa długą podróż, niesiony przez pieskowe kły, ciekawskie dzieci, dzielnych włóczykijów, zaradne łabędzie, ochotniczych łuczników i tak dalej. Okazuje się, że mógłby się przydać każdemu, ale jego skromne pragnienia daleki są od odważnych przygód.

Książka jest przypisana dzieciom najmniejszym, do 6 rok życia, ale Sani (7) również przypadła. Może dlatego, że z każdego spaceru w lesie wracamy z naręczem patyków, które tworzą całkiem miłą patchworkową rodzinę pod naszą komodą. Autorką Pana Patyka jest Brytyjka Julia Donaldson, książkę zgrabnie przetłumaczyła Joanna Wajs, a ilustracje popełnił Axel Scheffler.

zestaw książek
zestaw książek

Palmy na biegunie północnym

Różne pomysły na siebie ma Sania, ale widzę, że tematy ochrony przyrody, zwierząt i klimatu są mu szczególnie bliskie. Ja też powtarzam mu, że lepiej by naukowcem niż aktywistą, więc mój mały mężczyzna zbiera masę informacji i już teraz szuka rozwiązań, by uratować świat. Zmiany klimatu to jego konik, jest arcyprzejęte losem wiecznego lodu, a historia geologiczna układa mu się w głowie w całkiem dobrze zrozumianą całość. Palmy na biegunie północnym to właśnie opowieść o tym co było kiedyś, co jest teraz i do czego nieuchronnie zmierzamy.

Są tu elementy uniwersalne, czyli dinozaury i wulkany. Jest epoka lodowcowa, plamy na słońcu, rozwarstwienia kontynentów, znikające wyspy, krowie bąki i owadzie burgery, czyli wszystko nad czym parolatek chętnie się pochyli. Są też odpowiedzi na trudne pytania – skąd się wziął pierwszy deszcz, jak powstały Wielka Rafa Koralowa i wyżłobienia w górskich stokach, dlaczego ropa naftowa jest gęsta, a benzyna rzadka, dlaczego biegun północny topi się szybciej niż południowy, jak meteorolodzy powinni ratować czekoladę, jakie ślady pozostawia po sobie truskawka, co elektrownie widzą w naszych śmieciach, a także o wielu innych niezwykle ciekawych sprawach związanych z klimatem.

Autorem jest Marc ter Horst, holenderski specjalista od popularnonaukowych książek dla dzieci. Ma ogromny talent do mówienia w prosty sposób o trudnych sprawach. Palmy to solidna lektura na prawie 200 stron.

zestaw książek
zestaw książek

Opowiem Ci, mamo, co robią dorośli

Czyli książka nie na dobranoc, powiedziałabym raczej, że na po śniadanie. Są szczegółowe obrazki, ciekawe zagadki, trochę labiryntów umysłowych i łamigłówek. Parę rodzin mieszkających w jednym budynku pędzi swoim życiem robiąc bardzo ciekawe i nieszablonowe rzeczy. Zbiór indywiduów pozwala zobaczyć jak bardzo jesteśmy różni i jak mało przy tym straszni. Odarte są stereotypy, uchylone tajemnice zawodowe, pokazane zwyczaje komunikacyjne, organizacyjne i przyjemnościowe. Wszystko zachowane w konwencji wywiadów telewizyjnych i próby uchwycenia kamerami szaleńczego życia.

Ćwiczymy spostrzegawczość i rozwijamy umiejętność opowiadania oraz tworzenia historii, bo wiele z nich, ma tylko hasła początkowe, a ponieważ szczegóły można sobie łatwo dopowiedzieć na podstawie świetnych ilustracji, to przygotujcie się na eksplozję kreatywności u waszych pociech.

zestaw książek
zestaw książek

Ta śmieszna i straszna PRL

Śmieszne i straszne to chyba jest to, że mój syn się bierze za lektury dotyczące historii XX wieku i jeszcze się w to wkręca. Nie wiem czy jestem gotowa na TAK DUŻE dzieci, ale chyba nie mam wyjścia. Związek Radziecki jest Sani znany (Mołdawia), więc aspekt zakończenia II wojny i szorstkiej przyjaźni ze wschodnim sąsiadem od razu przypadł.

Dwunastoletnia Mela żyje w świecie supermocy, a wraz z tracącym myszką nauczycielem historii i swoją klasą odbywa fascynującą podróż do krainy czasów słusznie minionych. Wszyscy lądują w latach 50. XX wieku i dowiadują się nie tylko czemu w Polsce Ludowej wiecznie brakowało papieru toaletowego, ale również dlaczego w PRL świętowanie (szczególnie 1 maja i 22 lipca) było obowiązkowe, a noszenie kolorowych skarpetek i niektóre żarty zakazane pod groźbą surowych kar.

W dostępny i zrozumiały dla młodego czytelnika sposób przedstawione są skomplikowane terminy gruźliczanki, objaśnione są czyny społeczne, co to znaczyło zostać wrogiem ludu i kim był stacz kolejkowy.

Dla mnie bomba, tym bardziej, że umiłowany w czytaniu Sania ma umysł ewidentni ścisły i cieszy mnie, kiedy mogę pomóc mu zrozumieć procesy historyczne w inny niż kujonowaty sposób.

zestaw książek
zestaw książek

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: