Plac Inwalidów w Warszawie.

Jeśli jest pomnik to zwykle jest czym oddychać. Monumenty stawiane są w miejscach gdzie da się zrobić parę kroków w tył, by na nie popatrzeć. Często w pobliżu znajdują się kępy krzaków lub drzewa, czasem stoją na większym placu czy w parku. Na Żoliborzu jednym z milszych, bo spokojniejszych miejsc jest Plac Inwalidów. Choć krzyżują się tu dwie ulice (Mickiewicza i Czarnieckiego) oraz aleja (Wojska Polskiego), a po szynach  mkną  tramwaje (dosłownie od strony centrum, bo nie ma świateł) plac jest cichy. Rośnie tu taka ilość drzew, że pewnie nie jedna dzielnica tej liczebności by pozazdrościła. (Dobrze, że nie podziela losu pl. Inwalidów w Krakowie). Po okolicy można pospacerować- mnóstwo tu pięknych willi, blisko Cytadela.
Plac Inwalidów

Plac Inwalidów.

Został wytyczony w 1923r. na rozrastającym się wtedy Żoliborzu. Był wówczas największym placem Warszawy. Wcześniej na jego miejscu znajdował się Fort Gieorgija, jeden z licznych satelitów Cytadeli Warszawskiej. Pod placem, poprzecznie do tunelu metra, biegnie tunel komunikacyjny pomiędzy dawnym fortem a Cytadelą.

Nazwa Placu Inwalidów upamiętnia tych, którzy po I Wojnie Światowej nie powrócili do pełnej sprawności fizycznej.  W latach 20. i 30.plac zapełnił się budynkami Mieszkaniowego Stowarzyszenia Spółdzielni Oficerów i Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Plac Inwalidów
Plac Inwalidów
Plac Inwalidów

Na ulicy odchodzącej od placu (Czarnieckiego 15) jest kościół Dzieciątka Jezus (wbudowany w szereg kamienic). Napiszę o nim osobny tekst, bo ma ciekawą historię.

Plac Inwalidów
Od 1995r. na wschodnim skrzydle placu Inwalidów (ku Cytadeli) stoi pomnik I Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka. Autorem pomnika jest Jerzy Sikorski, a otoczenia Andrzej Kiciński. Monument został ufundowany przez czterdzieści europejskich miast, w której dywizja walczyła. Kolumna stoi na cokole wyjaśniającym co, gdzie i dlaczego. Bojowy orzeł z rozciągniętymi pazurami stoi na podeście, a nad nim wznosi się kolumna, na której szczycie znajdują się husarskie skrzydła z hełmem.
Plac Inwalidów

 

Plac Inwalidów

 

Plac Inwalidów

 

Plac Inwalidów

 

Plac Inwalidów

 

Plac Inwalidów
Pomnik otoczony jest morzem – kostkami ułożonymi w kontur linii brzegowej Europy Zachodniej. Były kontrowersje, bo chodzenie po linii brzegowej na obcasach grozi zwichnięciem kostki, ale na szczęście mieszkańcy, którzy traktują okolicę pomnika jako zwyczajny ciąg komunikacyjny pogodzili się z rzeczywistością.
Plac Inwalidów
Plac Inwalidów

 

Plac Inwalidów

 

Plac Inwalidów

 

Plac Inwalidów
A drzewa przy pomniku podsypane są super kamykami!
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: