Praga sensorycznie. Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Nie wiem od czego zacząć, ale zważywszy, że na zewnątrz aktualnie jest 34 stopnie, może od tego, że w Muzeum Warszawskiej Pragi bardzo sprawnie działa klimatyzacja. Praga sensorycznie to wystawa, z której można czerpać wszystkimi zmysłami. Nie wiem czy dla Ciebie jest coś bardziej wartościowego, od możliwości dotknięcia sztuki. Tu przedstawiona jest cała dzielnica stolicy o najgorszej sławie. Wyłuszczone zostały ikony kultury i architektury. Byłe i obecne, ponadczasowe. To taki rodzaj ekspozycji trafiającej do każdego wieku. U nas wszystkie wieści najpierw się pojawiają na Instastories (zapraszam!), i od razu dziś pytałyśmy od kiedy jest sens przychodzić. Więc mówię: od maleńkości!

Praga sensorycznie

Praga sensorycznie

Praga sensorycznie.

Ideą wystawy jest eksploracja wszystkimi zmysłami. Przy budowie ekspozycja wykorzystywane były elementy integracji sensorycznej, a materiały historyczne i wizualne wiążą się z lokacją. Nas zachwyciła totalnie plaża z piaskiem i grabiami. Jest kamienica z różnymi rodzajami zamków. Wedlowskie Ptasie Mleczko gigantycznych rozmiarów – czekoladki to wielkoformatowe klocki. Nawiązanie do Fabryki Wedla na Kamionku. Może samemu skonstruować sobie miasto z klocków GNOM, pospacerować po drewnianych, odłowionych z rzeki kawałkach drewna.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Praga sensorycznie

Praga sensorycznie

Praga sensorycznie

Praga sensorycznie

Dla starszych interesująca na pewno będzie rekonstrukcja synagogi praskiej, która stałą u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Kłopotowskiego. Pod koniec XIX wieku Żydów na Pradze było 27%. To była rotunda z czterema przedsionkami – dość unikatowe rozwiązanie architektoniczne, takich budynków w Europie było jedynie 6. W 1940 r. po przesiedleniu praskich Żydów do getta, w domu modlitw zorganizowano odwszalnię. Po wojnie synagoga byłą w ruinie, została rozebrana. Uchował się fragment muru.

Praga sensorycznie

Muzeum Warszawskiej Pragi

Jest również cerkiew i kościół Floriana. Jest dworzec Petersburski, Park Skaryszewski.

Wystawę zwiedza się boso, więc jeśli kogoś to krępuje, weźcie skarpetki.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi.

To odział Muzeum Warszawy, znajduje się na ul. Targowej 50/52 w odnowionej kamienicy. Budynek jest przystosowany dla wózków. Praga sensorycznie to wystawa czasowa, będzie czynna do 29 grudnia. Macie jeszcze trochę czasu, ale nie zostawiajcie odwiedzin na ostatnią chwilę, czas bardzo szybko leci. 🙂

Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia – spacery po Warszawie, spotkania dla rodzin, zabawy z kuratorką, lekcje muzealne.

Inne warszawskie muzea znajdziecie tu.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: