Krótki przewodnik po Słupsku.

Słupsk, usytuowany 17 km od morza, na Pobrzeżu Koszalińskim to nasze kolejne pomorskie odkrycie. Miasto stare (prawa miejskie przyznano, prawdopodobnie wtórnie, w 1310 roku), z ciekawą historią pruską, przez co ciasno związane z Niemcami. Jest tu i gotyk, i secesja, atrakcje idealne dla dzieci i murale dla szukających alternatyw. Zjecie tu dobrze, napijcie się kawy, no i przy odrobinie szczęścia spotkacie super prezydenta! Zapraszamy na nasz krótki przewodnik po Słupsku.

przewodnik po Słupsku

Krótki przewodnik po Słupsku.

To nie jest oczywiście miasto na jeden dzień, ale lepszy ten jeden niż żaden. Warto tu zajrzeć z wielu powodów, a z dziećmi to już w ogóle. Klimatem mi przypomina Padwę, w swojej nieśpieszności, lokalności i akurat tego naszego dnia cudownej pogody. Teraz, gdy Sania dobiega pięciu lat, coraz trudniej jest forsować zrównoważony rozwój dzieci i rodziców, coraz bardziej nasze podróże to spełnianie oczekiwań maluchów, ale też cudownego czasu razem. Ja nie wiem, kiedy on tak urósł i zrobił się wielkim przedszkolakiem, który już za chwilę będzie miał całą masę swoich spraw. Tym bardziej cieszymy się i doceniamy każdą chwilę razem.

Teatr Tęcza.

Zwiedzanie zaczęliśmy szalenie turystycznie, od lokalnego Centrum Informacji Turystycznej. Położone na Starzyńskiego, tuż przy ratuszu. Wspaniale dziewczyny wiedzą o mieście i okolicy wszystko i idealnie umieją dopasować ofertę do potrzeb. Jest tu sklepik z pamiątkami, księgarnia i nawet PRZEWIJAK z zestawem pieluszek w rożnym rozmiarze. Niezłe co? No ale miało być o teatrze. Bo tam nas wysłały miłe panie. Obejrzeliśmy przedstawienie, Niedźwiedź i Masza, absolutnie fantastyczne! Nie tylko sala pełna przedszkolaków leżała na podłodze ze śmiechu, ja również! Aktorzy są mega! Bardzo naturalni, plastyczni, fajnie pracujący z dziećmi. Po spektaklu udało nam się zwiedzić pracownię, w której produkowane są małe dzieła sztuki. Ale o tym napiszę osobnego posta.

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego.

Zwiedzając to lokalne muzeum zwiedzamy jednocześnie Zamek Książąt Pomorskich, niezbyt okazały bo gotycka warownia została przebudowana w XVI w. w stylu renesansowym. W czasach pruskich zamek podupadł, zorganizowano tu koszary, od 1821 magazyn zboża. Po II wojnie zamek odrestaurowano i przystosowano do nowej, wystawienniczej funkcji. Zbiory są mieszanką odzyskanych przedmiotów i dzieł, nie stanowią wyposażenia zamku, gdyż nie było ciągłości rezydencji. My do Słupska będziemy musieli wrócić – w przygotowaniu jest właśnie wystawa prac Witkacego. To największy na świecie zbiór jego dzieł. Nasz przewodnik po Słupsku z pewnością doczeka się więc aktualizacji. W muzeum zachwycające jest podejście do dzieci – Sania mógł przez godzinę tkać dywan na serio serio Krośnie, robił kaszubskie kwiatki z bibuły, wkręcił się w królewską biżuterię i zabytkową spłuczkę do toalety również.

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

Ratusz.

Z takim prezydentem, to punkt obowiązkowy. Sam budynek jest bardzo ciekawy – wybudowany w 1901 r., od zewnątrz gotycki, od środka pomieszany. Dużo tu secesji. Na wieży zegarowej bije oryginalny zegar, ze szczyty rozpościera się imponujący widok na okolicę. I inne gotyckie perły, głównie sakralne, o których opowiem gdy napiszę bardziej szczegółowy przewodnik po Słupsku.

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

Niedźwiedzie.

Na korytarzu w ratuszu znajduje się w mini gablotce figurka bursztynowego niedźwiedzia. Malutkiego. Znaleziony w okolicy, ma dużą archeowartość. Stał się inspiracją do postawienia w różnych miejscach miasta kolorowych niedźwiedzi, których trzeba szukać. Można je odwiedzić, policzyć, można na nich usiąść. Sania wkręcił się w szukanie bardzo. Ida piszczała na widok każdego z radości. Każdy ze zwierzaków ma inną, często symboliczną dekorację.

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

W Słupsku wciąż powstają nowe murale, jest ich już ponad 20. Są piękne!

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

Gdzie zjeść w Słupsku.

Chcialabym kiedyś napisać kulinarny przewodnik po Słupsku, na razie mogę polecić kawiarnię i restaurację.

Na przekąskę wybraliśmy Spichlerz Richtera. Znajduje się tuż przy zamku. Kawa, czekolada, herbaty, ciastko, ładne kubki. Klimat takiej krakowskiej bohemy trochę. Bardzo fajny!

przewodnik po Słupsku

przewodnik po Słupsku

Zjedliśmy w restauracji Repeta, o której napisze osobnego posta. I już samo to jest rekomendacją.

przewodnik po Słupsku

Gdzie spać w Słupsku.

Tu szaleństwa niestety nie ma. My zatrzymaliśmy w hotelu Atena. Jest czysty i przytulny, jednak na piętrze, bez windy, z oliwkowym dizajnem. Jest jednak dobrą opcją na przenocowanie. Spaliśmy w numerze pięć, to duży pokój z częścią „dzienną”, małżeńskim łóżkiem i drugim pojedynczym.

Wybrzeżem Województwa Pomorskiego idziemy we współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną. Zajrzyjcie do naszych kategorii: POMORSKIEDOBRE JEDZENIE POMORSKIEDOBRE SPANIE POMORSKIE.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: