Rodzinne gry i zabawy z Puciem

Jeśli czegoś się w macierzyństwie bałam, to dziecięcych fascynacji postaciami z bajek. Z lekkim niesmakiem patrzyłam zawsze na plecaki, spinki, ubrania, batoniki i papier toaletowy z Hello Kitty. Z nieukrywaną ulgą obserwowałam rosnącego Sanię, który wybierał temperówkę z Tatusiem Muminka, a nie Strażakiem Samem. Muminki i spółka mniej mnie raziły w oczy. Okazało się, że dobry bohater nie jest zły. Ida szczęśliwie też uwielbia hipsterską Tolę i krnąbrną Basię, a ponad wszystko książki oraz gry i zabawy z Puciem. Ten fajny ziomek wkradł się w nasze serca na poziomie wydawania pierwszych dźwięków. I pozostał w łaskach do dnia dzisiejszego, czyli poznawania równicy między sylabą, a spółgłoską (u Sani, który wykrzyknął gdy rozpakowaliśmy paczkę: “O! Wreszcie jakiś Pucio dla mnie!” ). Nie tylko tekturowe albumy – plansze, ale również cały zestaw puzzli i łamigłówek wspaniale wspiera rozwój mowy oraz edukuje maluchy.

gry i zabawy z Puciem

Gry i zabawy z Puciem

To co charakteryzuje Pucia i jego fajną, aktywną rodzinkę poza przyjemną kreską i stonowanymi kolorami, to obecność logopedów przy tworzeniu treści. Każda część książki, o których pisałam w naszej czytelni, wspiera kolejny etap rozwoju mowy. Obszerny poradnik dla rodziców sugeruje w jaki sposób najlepiej skorzystać z wiedzy zawartej na kartach. Oraz ćwiczyć z dziećmi w nieagresywny i spokojny sposób prawidłową wymowę i formułowanie zdań. Książki z Puciem wszyscy pokochaliśmy tłumnie. Rysunki Joanny Kłos są oryginalne i pełne praktycznych szczegółów. Sukces publikacji popchnął wydawcę na kolejne obszary – powstały gry i zabawy z Puciem, Misiem i Bobo.

Pucio – Czego brakuje?

Ta prosta gra to polega na dobraniu w pary elementów niezbędnych do komfortowego wykonania czynności. Dziecko musi zdecydować co potrzebuje gdy pada deszcz, bawi się w piaskownicy lub jeździ na rowerze. To edukuje w kierunku dobrych nawyków – kask, odpowiednie do pogody obuwie, rękawiczki do budowania bałwana. Gra jest skierowana dla maluchów od drugiego życia, ale spokojnie można wprowadzić ją odrobinę wcześniej. Pudełko zawiera 10 zestawów zagadek w formie puzzli.

gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem

Pucio Domino

Klasyka gatunku. Po jednej stronie kart są kropki w różnej ilości, po drugiej wersja dla młodszych ogarniaczy rzeczywistości – członkowie lubianej rodzinki: Pucio, Misia, Bobo, Pies, Kot oraz ulubiony samolot Pucia. To fajna opcja, bo dzięki obrazkom z obu stron dominem zainteresowani są zarówno Sania (6,5 lat), jak i Ida (3,5 roku). Sugerowany wiek rozpoczęcia zabawy dominem to 2 lata.

gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem

Pucio – Co tu pasuje?

Tą grę rozpatruje w kategoriach hitu. Zajmuje już na dłużej. To zestawy pięciu obszarów życia małego dziecka – to co łączy, plus po cztery puzzle do każdego. Buduje uważność i umiejętność obserwacji. To taka miękka edukacja, za którą mogę pójść kolejne pytania – przedmioty, kolory, higienę, zwyczaje. Zestawy dotyczą: zabawy w domu, mycia zębów, jedzenia śniadania, zasypiania i zimowej zabawy na dworze. W przypadku Idy część o łóżeczkowa bardzo pomogła nam przy odstawieniu od piersi i problemach z zasypianiem (karmiłam Idę 2,5 roku). Opowiadałam jej, że Pucio potrzebuje do spania piżamki, misia, podusi i książeczki. I może wtedy spokojnie zasypiać. Poszła w jego ślady. 🙂

gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem

Pucio – puzzle

Układanki to miłość. Dzieci robią dość często muzeum puzzli – układają wszystkie puzzle jakie mamy w domu na podłodze w dużym pokoju. Puzzle z Puciem to trzy zestawy obrazkowe o różnym stopniu trudności. Puzzle łatwo jest oddzielić, bo są w trzech różnych tonacjach kolorystycznych, mnogość szczegółów wspaniale pozwala dzieciom dopasować kolejne części i daje olbrzymią satysfakcję.

gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem

Pucio – Gdzie to położyć

Tu już wyższy stopień absurdu może się wedrzeć. Jest sześć plansz z sześcioma pomieszczeniami w domu i kilkadziesiąt elementów wyposażenia plus standardowo Pucio, Misia, Bobo, Pies i Kot na stojakach. Można układać samodzielnie, można dawać zadania w rodzinnej grze z umiejscowieniem przedmiotów. U nas oczywiście nic nie może być normalnie, więc papier toaletowy ląduje na lodówce, parasolka na lampie, garnek na szafce nocnej, a marchewka w koszu na brudną bieliznę. Moje dzieci są zdecydowanie zbyt kreatywne.

gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem

Pucio – Sylaby

Za tą grę to mam ochotę ozłocić Naszą Księgarnię. Wreszcie coś dla starszaków, wreszcie z Puciem może zaprzyjaźnić się również Sania. Nie w wersji “poświęcam się dla siostry”, tylko realnego, ogromnego zainteresowania. Są karty z sylabami i spółgłoskami. Dobieramy po sześć i układamy słowa. To wspaniała gra dla dzieci na etapie rozpoczynania nauki czytania. Sania właśnie teraz podczas nieszczęsnego koronazamknięcia zaczął ogarniać czytanie, więc super się wstrzeliła ta nowość wydawnicza. Na razie idzie w wyrazy dwusylabowe, ale to pewnie kwestia chwili, by zaczął wymiatać dłuższymi.

gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
gry i zabawy z Puciem
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: