Trująca sprawa • „Skok na smog”.

Skok na smog? Wy też chętnie byście zrobili? My, outdoorowi rodzice kochających naturę dzieci, przez długi czas zimą nie wychodzimy na dwór. Choć naszym hasłem życia jest znane skandynawskie motto o złych ubraniach, a nie pogodzie. Zdarzało się jednak, że Sania wychodził z domu „zdrowy”, by po paru kwadransach na dworze dusić się suchym kaszlem. Jak wytłumaczyć dziecku trudny temat powietrza i odpowiedzialności? Z pomocą przyjdzie książka. „Skok na smog” wydana przez Znak Emotikon, która rozprawia się z tematem kompleksowo.

Skok na smog

Skok na smog.

Bardzo istotne dla mnie w edukacji dzieci jest to, by przedstawiać problem z każdej strony. Nigdy nie odpowiadam na pytania „BO TAK”, albo „JESTEŚ ZA MAŁY, BY TO ZROZUMIEĆ”. W książce „Skok na smog” właśnie tak się dzieje. Dziecko zdobywa informacje, bez infantylnych zdrobnień. Rzetelne i na serio, przyczyny zanieczyszczenia powietrza i prawdziwe oraz proste sposoby, by z nimi walczyć. Trzy postacie podróżują po uniwersalnym Mieście (można wstawić chyba każde polskie) i sprawdzają skąd się bierze smog. Potem odbywają drugą podróż, by z problemami się pokojowo, lecz stanowczo rozprawić.

Wysoka jakość wydania to już dla standard i pewnik w przypadku Emotikonu. Miło się również czyta książki z piękną kreską i w stonowanych, niekiczowatych kolorach. Zło na szaro, dobre na zielono.

Skok na smog powinniśmy wykonać wszyscy. My staramy się jak możemy – przykręcamy kaloryfery, samochodu używamy tylko do robienia zakupów i wypadów za miasto, jeśli nie da się dojechać do celu pociągiem. Warto też delikatnie zwracać uwagę opornym w kwestii segregowania śmieci.

„Skok na smog” to książka napisana przez Dorotę Markowską-Szajer, do której ilustracje wykonała Anna Kaszuba-Dębska. Patronat nad publikacją objął POLSKI ALARM SMOGOWY.

W ubiegłym roku napisałam tekst o tym, co robić w domu z dzieckiem, gdy powietrze truje. Nasza sposoby przydatne są dla analogowych dzieci wychowywanych raczej bez prądu, chyba że do czytania książek po zmroku.

Używamy też aplikacji PLUME, która informuje nas, czy wyjście z domu to dobry pomysł.

Walczmy, razem się uda!

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: