Starówka Warszawska. 9 najpiękniejszych miejsc.

Starówka Warszawska, mimo, iż nie jest może ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców stolicy, a atrakcją turystyczną, pozostaje jednym z najpiękniejszych dzielnic Warszawy. To tu zaczęła się historia miasta, które rozrastało się z każdym kolejnym wiekiem. Wielokrotnie była niszczona przez klęski żywiołowe, wojny, jednak zawsze odbudowywano ją, często zmieniając z duchem czasu. Najgorzej było oczywiście w czasie w II wojny światowej, kiedy to zostało prawie całkowicie zniszczone, jednak już po 8 latach odżyło na nowo, pieczołowicie zrekonstruowane.

Starówka Warszawska

Przy odbudowie Starówka Warszawska odzyskała wygląd z najświetniejszych czasów. Nad pracami czuwali architekci, historycy, planiści miejscy, budowniczowie: Mieczysław Kuźma, Piotr Biegański, Jan Zachwatowicz, Stanisław Żaryn, Halina Kosmólska, Leon Suzin. Zachowano średniowieczny układ urbanistyczny oraz historyczne formy architektoniczne. Całość jest pięknie kolorowa i bardzo czyta. Pieczołowicie odmalowane sgraffita, freski, dekoracje cieszą oko. Bruk uwiarygadnia dawny sznyt miasta, a liczne instytucje kultury zachęcają do przyjemnego spędzania czasu. Biją tu też niejedne dzwony kościelne.

Piszę o Starym i Nowym mieście bardziej szczegółowe wnikliwe teksty, ale teraz chciałabym podejść do niego spacerowo, przemykając po wąskich uliczkach, w pełnym słońcu, pokazać Wam ulubione przejścia i zakamarki.

Starówka Warszawska.

Zamek Królewski w Warszawie.

Wspaniale zrekonstruowany, z bardzo dobrą zawartością sal wystawienniczych. W kolekcjach znajduje się między innymi Rembrandt. Organizowane jest wiele wydarzeń, wykładów i spotkań. Muzeum jest też idealną destynacją spacerową w deszczowy dzień dla mam – całkowicie dostosowaną do poruszania się z wózkami.

Starówka Warszawska

Kościół św. Marcina.

ul. Piwna

Kościół został ufundowany wraz z klasztorem augustianów w 1353r. Podobnie jak inne budowle Starego i Nowego miasta świątynia została zniszczona w 1944r., po wojnie odbudowana, jednak ze zmienionym, bardziej nowoczesnym wnętrzem. Kościół dobrze żyje ze środowiskiem z podwarszawskich Lasek. Tu przechowywane są szczątki uwielbianego przez siostry i szanowanego przez Prymasa Wyszyńskiego ks. Władysława Korniłowicza. Na bocznym filarze nawy głównej umieszczono dolną część zniszczonego przez Niemców krucyfiksu z XVII wieku, znajdującego się w tym miejscu przed wojną. Kościół znany jest z organizowania ekumenicznych spotkań.

Starówka Warszawska

Starówka Warszawska

Ulica Szeroki Dunaj.

Zakątek z najpiękniejszymi kamienicami, ozdobionymi w niepowtarzalny sposób. Dla takich kawałów sztuki jeździmy czasem do innych krajów, a takie cuda mamy pod nosem. Liczne zwierzęta mówią, co tu było. Puszcza. Kiedyś biło tu źródło, od którego pochodzi nazwa.Miejsce żyło – w XVII w. działało tu targowisko, w jednej z kamienic mieścił się cech szewski, znajduje się tu małe muzeum.

Starówka Warszawska

Muzeum Mickiewicza.

W jednej z kamienic Starego Miasta zorganizowano muzeum wieszcza, choć ten w Warszawie był jedynie przejazdem. Najbardziej zachwyca nawet nie samo muzeum, a sale ekspozycyjne na parterze w głębi, szczególnie w bardzo słoneczne dni, gdy do kamienicy wlewa się przez okna iście śródziemnomorski spokój podwórek.

Starówka Warszawska

Starówka Warszawska

Kamienice na Mostowej i Boleść.

W dolnej części ulicy Mostowej, zachwycają kamienice z prawie alulejos. Domy został ozdobione niebieskimi mozaikami ceramicznymi w latach 1956-1960. Odbudowywano Stare Miasto w klasycyzujących formach, motywach floralnych, girlandach i innych, pozwolono sobie na swobodę w tej materii na rynku Nowego Miasta i okolicznych ulicach. Zaczęto odchodzić od wymogów sztuki zrozumiałej, realizmu przestawienia oraz wykraczać poza dyrektywy „spokojnej kolorystyki”. Artyści zyskali większą swobodę, zaczęli stosować intensywne kolory oraz upraszczać formy. Efekt jest fenomenalny, żal, że tak niewielki.

Starówka Warszawska

Starówka Warszawska

Starówka Warszawska

Starówka Warszawska

Kościół św. Jacka.

Fenomen, bo z bocznym wjazdem dla wózków, podczas gdy większość kościołów jest po schodkach w górę lub w dół. Od początku (XVII w.) urzędują tu dominikanie. Podczas powstania spadły na kościół dwie bomby, mieścił się tu szpital polowy, pod gruzami zginęło ok. 1000 osób. Kościół konsekrował w 1962r. kard. Stefan Wyszyński.

Przy kościele znajduje się ciekawy mural z 1954r. – „Murarzom Starówki”, niedawno odrestaurowany, autorstwa Bohdana Urbanowicza, Wojciecha Sadleya i Ireny Wilczyńskiej.

Starówka Warszawska

Starówka Warszawska

Starówka Warszawska

Kino Wars.

Wpisane w jedną z kamienic, z dużą salą dla widzów na tyłach kino otwarto w 1958r. To tu ryczałam jak bóbr na „Życie jest piękne” i tu przyciągali nas wychowawcy na przegląd kronik filmowych (w celach poznawczych, jak działała propaganda). Kino mnie jednak zachwyca z innego powodu – pod salą kinową znajdują się schrony przeciwatomowe. Niestety nie byłam, nie ma możliwości zwiedzania, ale wiem, że są i zwiedzenie choć jednego pozostaje w sferze moich warszawskich marzeń. Wiem że są wyspowe. Wiele pomieszczeń z korytarzami, parę sal. Labirynt pod ziemią. Kiedyś był ten grunt w rękach dewelopera, który chciał budować apartamentowiec z garażem podziemnym, ale na szczęście miasto zawalczyło i zapchało mu ręce palące się do roboty inną działką.

Starówka Warszawska

Starówka Warszawska

Zwierzęta na Rynku Nowego Miasta.

Spoglądają i uśmiechają się. Pisałam o nich tu. Są od wojny, być może dla dzieciaków, by wiedziały gdzie wrócić do domu.

Starówka Warszawska

Punkt widokowy z pomnikiem Marii.

Punktów jest sporo, ale widoki marne. Ten lubię, bo jest całkiem nowy pomnik Marii Skłodowskiej Curie, która patrzy, można popatrzeć z nią.

Starówka Warszawska

#starówkanapropsie

Jesteś z Warszawy? Przyjechałeś na w’end, tydzień, do pracy? Wychowałeś się tu? A może nie masz już pomysłu gdzie iść na spacer z dzieckiem? No tak. A jak często odwiedzasz Stare Miasto? Kojarzy Ci się z tłumem i hałasem? Jest nieciekawe? Ja bym powiedziała, że raczej niedocenione. Są takie dni i pory dnia, kiedy naprawdę jest pusto. A atrakcji na Starym i Nowym Mieście jest mnóstwo i to na każdą pogodę. Trzeba tylko wiedzieć gdzie kierować kroki. Ciekawi Cię to? Starówka Warszawska stała się bohaterką paru postów. Napisałam m.in. o zwierzętach na Starym i Nowym Mieście, Rynku Starego Miastaplacach zabaw oraz śniadaniach.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: