Trochę wspaniałych lektur na długie jesienne wieczory

Wieczory zrobiły się, niby jak co roku, długie, ale jednak nieco inne. Nasze zdalne lekcje kończą się o 14, wtedy zmykamy na dwie godziny na dwór, jednak gdy zapada zmrok zaczynamy domowe gry i zabawy. Przeplatane czytaniem. Mamy więc dla Was zastrzyk wspaniałych lektur na te długie jesienne wieczory.

lektur

Trochę lektur na jesienne wieczory

Zapraszamy na krótki spacer po nowościach Naszej Księgarni. Dobrze się kojarzą, część z nich, to kolejne odsłony uwielbianych serii. Jest coś dla przedszkolaków (trzyma Ida) i dla szkolniaków (prezentuje Sania). O jeden tytuł się pokłócili. 🙂

Mafalda cz. 2

Drugi tom wspaniałej serii argentyńskich komiksów dla dzieci wydawanych w latach 60 i 70. Autor – Quino z ogromnym humorem i otwartością (jak na tamte czasy) zaangażował główną bohaterkę w sprawy ludzkości, która ma ogromną potrzebę naprawy świata. Mafalda podtupuje w rytm piosenek Beatelsów, nie cierpi zupy, jest feministką, cierpi z powodu braku pokoju na świecie. To idealny autorytet dla młodych aktywistek.

lektur
lektur

Mafalda to w Argentynie kultowa postać, nawet jeden z placów w stolicy kraju – Buenos Aires nosi jej imię.

Część druga Mafaldy to zamknięcie serii, w połączeniu z jedynką to komplet przygód. Są wyjątkowo aktualne i ponadczasowe.

Kreska jest charakterystyczna, pełna i ciekawa. Czarno-białe rysunki są z pozoru proste, jednak dobrze widoczne. Czcionka jest spora i wyraźna, dzieci które zaczynają samodzielnie czytać radzą sobie.

Teraz Rowley. Ahoj, przygodo!

Książka Jeffa Kinneya o dwóch chłopakach co się przyjaźnią i razem zajmują wydaniem książki. Akcja jest dwutorowa – ich bohaterów i naszych bohaterów. Na bieżąco dyskutują o treści, analizują fakty i rozważają tor przygód. Jeden zajmuje się pisaniem, drugi promocją i materiałami dodatkowymi, na których zamierzają zbić fortunę. To fajna analiza rynku i możliwości.

lektur
lektur

Główny bohater opowieści w powieści to Roland, choć wychowywany przez rodziców na statecznego oczytanego młodzieńca grającego na instrumentach, wyrusza na odważną rycerską wyprawę ze swym nieokrzesanym przyjacielem – mięśniakiem Gargiem. Różni ich wszystko, ale łączy przyjaźń i wspaniale się uzupełniają umiejętnościami życiowymi. Obaj zmuszeni są pokonywać słabości i stawiać czoło trudnościom.

Książka jest idealna dla młodych poszukiwaczy przygód. Jest duża czcionka i fajne rysunki Grega Heffleya.

Feluś i Gucio poznają emocje

Tym razem przedszkolaki i planszowa książka o wszystkich grubych stronicach. No i tematach też. Nie wiem jak u Waszych przedszkolaków, ale u Idy emocje często sięgają zenitu. Staram się ją przekonać, że do każdej ma prawo, a ja je akceptuję i jestem z córką. Jednak dużo łatwiej się robi, kiedy te uczucia nazywamy i wiemy co się z nami dzieje. Pół biedy gdy mowa o radości i odwadze, dużo trudniej dotykać tych smutnych tematów. Feluś i Gucio to mali przedszkolacy, którzy wspaniale radzą sobie w nowej sytuacji życiowej.

lektur
lektur

Autor serii książeczek jest Katarzyna Kozłowska, a przyjemne ilustracje wykonała Marianna Schoett.

Jeżyk w parku

Jeśli jakieś książki szczególnie ujmują moje dzieci, to są to specjalistyczne pozycje literackie o życiu zwierząt. Jeże są świetne, bo to zwierzęta miejskich parków i fajnie przy ich okazji tłumaczyć dzieciom jak dobrze natura działa obiegowo, bez ingerencji człowieka. Po co się nie sprząta liści, czy nie śmieci. Z książeczki dowiemy się wiele o umiejętnościach i zwyczajach jeży oraz upodobaniach kulinarnych (to ważne, bo jeże nie lubi jabłek, ale oddadzą wiele za dżdżownice.

lektur
lektur

Seria Tuli Tuli to format A4 i twarde strony. Autorką jest Zofia Stanecka, a ilustracje wykonała Magdalena Kozieł-Nowak. Plansze są kolorowe i przyjemne, duszek Tuli Tuli jak zawsze okazuje się empatycznym i pomocnym obserwatorem świata przyrody.

321 intrygujących faktów o zwierzętach

Mała książka to to nie jest. Konkretna księga z mnóstwem arcyciekawych informacji o małych i większych braciach w przyrodzie. To właściwie jest encyklopedia wiedzy ze smaczkami. Dowiemy się: o tym czemu drapieżniki wzniecają pożary, o walkach łosi na śmierć i życie, o tym, że goryle nucą w czasie jedzenia, a motyle morskie latają w wodzie.

lektur
lektur

Cała książka jest trochę w klimacie postarzanej, lekko pożółkłe strony robią klimat bardzo przyjemnych stron z biblioteki.

Autorką jest Mathilda Masters, a piękne ilustracje wykonała Louize Perdieus. Dzielną tłumaczką z niderlandzkiego jest Małgorzata Woźniak-Diederen.

Rok w górach

Dla nas temat życia, bo choć mieszkamy na płaskim Mazowszu, to w naszych żyłach płynie górska krew. Rok w górach to spacer przez 12 faz przyrody, gdzie jeden się budzi, a inny zapada w sen. Zmienia się wszystko – kolory, pogoda, sporty. Przechodzimy przez kolejne fazy pór roku i problemy i radości mieszkańców górskich lasów i hal.

lektur
lektur

Co pływa w potoku? Kogo możemy spotkać na szlaku? Kto fruwa nad łąką? Co to są regle i jak mocno zmienia się na ich granicy las? Kto mieszka w wyższej partii gór? Jeśli chcecie dzieci zainteresować górami, to żadna książka nie zrobi tego lepiej.

Autorką jest Małgosia Piątkowska. To jedna z lektur bez tekstu – są obrazki, mnóstwo się dzieje, można bawić się w wyszukiwanie szczegółów i zmian. To spacer po górach, a nie jedno ujęcie o różnych porach.

Detektyw Pierre w labiryncie. Dziwny przypadek zamku na niebie

Uważni detektywi Pierre i Carmen wybierają się do Miasta Kanałów, aby wziąć udział w święcie na cześć Jaja Zamętu. Natrafiają na bandę złoczyńców, którzy chcą wykraść bezcenne jajo. Detektywi w ścisłej współpracy z czytelnikiem mają serię zadań i zagadek do rozwiązania. Wspaniała, bardzo szczegółowa grafika zmusza do uważnych obserwacji i ogromnej koncentracji. Na stronicach wielkiego formatu jest rysunek, a pod spodem opis i zadania.

lektur
lektur

Pytania są podchwytliwe i fajnie angażują dzieci do zabawy. Autorami są Hiro Kamigaki oraz Chihiro Maruyama. Tłumaczyła Joanna Wajs.

Co budują zwierzęta

Gdybym miała wybrać moją ulubioną ilustratorkę książek dla dzieci, na pierwszym miejscu byłaby Emilia Dziubak. W moim sercu wypłynęła na Roku w lesie, i każda kolejna rysowana przez nią historia kradnie moje serce. Co budują zwierzęta to album, arcydobra pozycja dla dzieci w bardzo różnym wieku, a i dorosły skorzysta na wiedzy.

lektur
lektur

Specjalistyczne konstrukcje wznoszone przez przedstawicieli fauny wspaniale potrafią podziałać na wyobraźnię dzieci. Najpierw poznajemy specyfikację domów zwierząt: domy tymczasowe, pod wodą, naziemne, nadziemne, jednorodzinne i kawalerki dla samotników. Następnie odkrywamy materiały budowlane – od naturalnych, po te z recyclingu. Przechodzimy do nie tylko domów, ale również ogromnie starannej opowieści o budowniczych – to właściwie atlas ptaków, owadów, pająków, gadów i ssaków.

Jeśli szukacie innych lektur – zapraszam do czytelni.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: