Twierdza Soroca i najlepsze widoki na Dniestr.

Jednym z trzech miejsc wymienianych jednym tchem przy okazji polecania największych atrakcji turystycznych w Mołdawii, obok Stare Orhei i Saharny, są Soroki. A wszystko przez wznoszący się nad samym brzegiem Dniestru fort. Twierdza Soroca to wizytówka nie tylko miasta, ale również kraju. Jest też pewnego rodzaju symbolem wywołującym uśmiech na twarzy polonofilów, marzących o Polsce od morza do morza. No i ze szczytu rozpościerają się najlepsze widoki na Dniestr.

Twierdza Soroca
Wnętrze twierdzy.

Twierdza Soroca i Stefan Wielki.

Stefan cel Mare, hospodar patrzący z każdego banknotu drukowanego w Mołdawii, chcąc umocnić granice swojego XV wiecznego państwa, wybudował naddniestrzański system fortyfikacji. Twierdza Soroca była jednym z głównych ośrodków obrony handlowego miasta, przed najazdami Turków. Stefan wybudował drewnianą fortecę, którą jego następca, Petru Rareş przebudował w latach 40. XVI w. na murowaną. Niestety kolejne stulecie przyniosło upadek państwa Mołdawskiego i  kolejne grabieże fortu. I tu czas na polski akcent. W 1692r. zamek zdobył polski oddział pod dowództwem Krzysztofa Rappa. Dokonano wtedy ostatnich modernizacji – wzmocniono mury, zbudowano kazamaty, wykopano fosy i studnię do dziś stojącą na dziedzińcu. W 1699r. twierdza Soroca została zaatakowana przez Turków, którzy szturmowali tu przez  tygodni. Polacy opuścili ją dopiero na mocy postanowień pokoju karłowickiego.

Twierdza Soroca
Wnętrze twierdzy.
Twierdza Soroca
Widok z murów.

Twierdza ostatni raz pełniła funkcje militarne w 1711r. podczas wojny turecko-rosyjskiej, w 1739r. została spalona przez Rosjan i popadała w ruinę. Jako atrakcja turystyczna jest udostępniana od 1970r. Niedawno przeszła gruntowny remont, i jako nówka sztuka jest całkowicie wypucowana, i zabezpieczona, a chylące się ku zachodowi słońce w fenomenalny sposób wydobywa piękno budulca. Twierdza Soroca została wzniesiona na planie koła o średnicy 37,5 m, na wysokość 17-20 m. Ze szczytowych murów rozpościerają się najlepsze widoki na Dniestr i okolicę.

Twierdza Soroca
Twierdza Soroca.
Twierdza Soroca
Wnętrza.

Świeca wdzięczności oraz najlepsze widoki na Dniestr.

Wyjeżdżając z Soroków w kierunków południowym dość szybko zobaczymy wysoką kolumnę, przypominającą w formie latarnię morską. To „świeczka”. Warto wejść niej po schodach, by podziwiać panoramę na Dniestr. W pomniku na samym dole umieszczona jest cerkiew, konstrukcja jest z XXI w., jednak  świętość miejsca dużo dłuższa. W skalnych zboczach kryją się pieczary pustelników. Napis przy bramie wejściowej głosi, by wchodząc po schodach prowadzących do „świeczki” myśleć o osobach, którym jesteśmy za coś wdzięcznie. Będzie im się wtedy dobrze wiodło. Po drodze interesujące są również osady z morza Sarmackiego, które kiedyś zalewało Mołdawię. Dla Sani temat wyjazdu.

najlepsze widoki na Dniestr
Brama wejściowa na Świeczkę.
najlepsze widoki na Dniestr
Wejście na Świeczkę.
najlepsze widoki na Dniestr
Czasem się odwróćcie wchodząc.
najlepsze widoki na Dniestr
Do góry!
najlepsze widoki na Dniestr
Najlepsze widoki na Dniestr.
najlepsze widoki na Dniestr
Rzeczone.
najlepsze widoki na Dniestr
Wejście do cerkwi.
najlepsze widoki na Dniestr
Świeczka.
najlepsze widoki na Dniestr
Sania z planictą wiśniową.
najlepsze widoki na Dniestr
Dawne dno morza Sarmackiego.
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: