Urodziny miasta. Bielce 1421-2017.

Jechaliśmy z lotniska ze Slawikiem i Olegiem. Chłopaki tak gadają, co tam w mieście. Okazuje się, że jak ktoś ma szczęście, to ja. Jutro, 22 maja jest dzień goroda, urodziny miasta. I to nie byle jakie, bo 596. Pięknie trafić do Bielców w przeddzień takiego wydarzenia. No ale chłopaki dalej mówią. Będzie koncert. A my akurat muzykę lubimy i co na mołdawskiej scenie się dzieje wiemy. No i tak z głupia franc pytam, bo nie sądziłam że to może być w ogóle możliwe. „A Carla’s Dream będzie?” –„Będzie!”.

urodziny miasta

No więc krótka historia. Carla’s Dream to taki zespół, co wzbudza wielką sensację. Po pierwsze muza serio jest świetna, sami posłuchajcie (klik). Skoczna, wpadająca w ucho, idealna jak dla nas na każdą porę wszystkiego. Do tego ekscytujące jest również to, że jest maska. I nikt nie wiem jak ten Dream wygląda. Koncertuje od Bukaresztu po Moskwę i ciągle się zasłania, więc wszyscy wciąż liczą, że wreszcie zobaczą co on tam kryje. Tak więc postanowione zostało, że Ida zostanie w dobrych rękach, a ja z Saszą pójdziemy poskakać. No i poszliśmy! Ale niestety, Carla’s Dream jako większa atrakcja niż trzecie miejsce na Eurowizji zostało uznane za wisienkę na torcie i zagrali jako ostatni. Nie doczekaliśmy tego, bo Ida nie okazała się być aż tak łaskawa w kwestiach cierpliwości.

Bielce.

A skąd Bielce stać, by zaprosić taką gwiazdę na darmowy koncert? Kasa leci tu jak z woda z kranu. Ulice, które jeszcze dwa lata temu miały dziury jak po zrzuceniu bomby atomowej są teraz pięknie wyprofilowane, chodniki i podjazdy dla wózków, lepiej niż kostką Bauma zrobione. W mieście dużo dobrego się dzieje, bo rządzi nim Renato Jorgiewicz Usaty, który jeszcze wczoraj pił, być może herbatę, z prezydentem Rosji. Wpływy są tu ogromne, a nikogo to nie razi i nie dziwi, bo każdy Mołdawianin rosyjską mowę zna, a dla wielu to jest ojczysty sowiecki język.

A jak wyglądają urodziny miasta?

22 maja to święto przeplecione z religijnym wspomnieniem św. Mikołaja, a główna cerkiew miasta właśnie jego imienia jest. Od rana więc na głównym deptaku miasta śpiewały cerkiewne chóry, a batiuszka błogosławił chętnym. Potem odbyła się uroczysta parada pojazdów wszelkiej maści, by wieczorem dokonać dzieła na koncercie, który zgromadził spokojnie pół miasta. W bloku naprzeciwko tego, w którym mieszkamy palą się dwa światła.

Bielce

urodziny miasta

Bielce

Bielce

 

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: