Wakacje nad Bałtykiem • Mikoszewo.

Mikoszewo zawsze kojarzyło mi się z promem, który skraca drogę do Gdańska z Krynicy Morskiej (oczywiście w sezonie). W życiu bym się nie spodziewała, że w tej końcówce wyprawy, ostatniego dnia, zauroczeni będziemy przemierzać plażę, krzaki, las. Odwlekać o kwadranse iście do cywilizacji, przepuścimy autobus do Gdańska, wpatrzeni w zamarznięte przy brzegu rozlewiska liczyć na skok foki lub nagły nalot milionów ptaków. Nic takiego się nie wydarzyło, a i tak było najlepiej. Cudownie jest zakorzeniać w dzieciach miłość do prostoty.

Mikoszewo

Mikoszewo.

Wyszliśmy z Jantaru bardzo wcześnie, już parę minut po ósmej maszerowaliśmy przez wydmy. Pogoda się zachmurzyła. Patelnię, która nam towarzyszyła od Kątów, przysłoniły gęste chmury śniegowe. I sypało. Wymarzony bożonarodzeniowy spacer zdarzył się w marcu. Tego dnia maszerowaliśmy przez trzy i pół godziny i nie spotkaliśmy NIKOGO.

Mikoszewo

Mikoszewo

Wydmy tu pagórkują ostro, szliśmy wejściem 83, gdzie ścieżka też ma przewyższenia, ale są łagodniejsze, a co najważniejsze, stary śnieg był mocno ubity. Plaża piękna, szeroka, z estońskimi krzakami zamiast sosen. Poszliśmy za zachód, nie wiadomo kiedy doszliśmy do Mikoszewa, poszliśmy do ujścia królowej polskich rzek. Sania dużo mówił o prądach, skałach i wodospadach, wiec bardzo chciałam, by ujrzał tą prostą zwyczajność. Ujście Wisły zostało uregulowane w 1895r. w miejscu średniowiecznego jej koryta (Przemysławki).

Mikoszewo

Mikoszewo

Mikoszewo

Mikoszewo

Mikoszewo

Mikoszewo

Przy ujściu Wisły, przy obu jej brzegach rozciąga się rezerwat przyrody Mewia Łacha. Jest to ostoja rzadkich gatunków ptactwa wodnego. Idąc plażą słyszeliśmy wielkie poruszenie i szykowanie do wiosny. Podobno latem ilość turystów w tej okolicy zatrważa, nam ciężko to sobie wyobrazić.

Mikoszewo

Mikoszewo

Mikoszewo

Mikoszewo

Dojście do wsi jest mega. Zróżnicowane lasy, wygodna aleja, jezioro Mikoszewskie po drodze. Sama osada to parę ulic z domkami letniskowymi. Są dwa całoroczne, dobrze wyposażone sklepy. Na końcu drogi jest prom na Wyspę Sobieszewską, działający w sezonie. Zaoszczędzić nim można sporo kilometrów i uprzyjemnić sobie drogę pięknem bliskości morza.

Wybrzeżem Województwa Pomorskiego idziemy we współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną. Zajrzyjcie do naszych kategorii: POMORSKIEDOBRE JEDZENIE POMORSKIEDOBRE SPANIE POMORSKIE.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: