Wakacje nad Bałtykiem • Sztutowo.

Sztutowo, położone wzdłuż ciągnącej się przez Mierzeję Wiślaną ulicy Gdańskiej i rozchodzące się w kierunku lasu nad morzem pozornie niczym się nie wyróżnia. Dużo kwater, zróżnicowane domy. Obok jednak połacie lasów, szeroka plaża, wygodne wejście na plażę dla wózków (do skorzystania zimą), liczne ścieżki po wydmach, czy stadnina koni, to są wielkie atuty, które przyciągną zarówno pasjonatów rumaków, jak i spokojnego włóczenia się po pięknej naturze.

Sztutowo

Sztutowo.

Dla nas było przystankiem podczas pieszego przejścia Mierzei Wiślanej, wyobrażam sobie jednak, że jest całkiem fajnym miejscem na tygodniowe lub dwutygodniowe wakacje. Również jako baza wypadowa do Gdańska, Elbląga, Fromborka, czy na całe piękne Żuławy, których jest częścią. No ale Sztutowo. Przyszliśmy plażą, z Kątów. Kawałek drogi się idzie do mieściny, ale jest to spacer urzekający, bo leśny. Dojść można też ścieżkami nordic walking wytyczonymi przez prężnie działających na Mierzei aktywistów Lokalnych Organizacji Turystycznych. Ciągną się one między miejscowościami zawijając pętelki po Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Właściwie nam do udanych wakacji więcej nie trzeba.

Sztutowo

Sztutowo

Historia Sztutowa.

Sztutowo po pierwszym rozbiorze zostało zaanektowane przez Prusy. Po odzyskaniu niepodległości stało się częścią Wolnego Miasta Gdańsk, w 1939r. wcielono je do Rzeszy.

Sztutowo to również większy gabaryt historyczny. Na terenie miejscowości znajduje się muzeum KL Stutthof. Miejsce trudne i smutne. Wstęp jest bezpłatny, można przespacerować się główną aleją do pomnika upamiętniającego ofiary, można też zwiedzić ekspozycję w barakach. Temat ciężki, muzeum ma statut martyrologicznego. Generalnie nie zaleca się odwiedzin przed 13 rokiem życia, a i to często jest zbyt mało. Przez obóz od września 1939 do maja 1945 przeszło 110 tysięcy więźniów, z 28 państw, najwiecej oczywiście Żydów. My nie wchodziliśmy do sal. Zobaczyliśmy muzeum „z zewnątrz”.

Sztutowo

Ośrodek Jazdy Konnej „Mierzeja”.

Przy ulicy Gdańskiej znajduje się Ośrodek Jazdy Konnej „Mierzeja”, gdzie można doskonalić umiejętności jazdy konnej. Sztutowo to cudowny obszar do jazdy w terenie, wiele kilometrów leśnych ścieżek, aż się prosi o szybsze niż piesze przemieszczanie. Jest możliwość oprowadzania dzieci. Stadnina znajduje się przy ul. Zalewowej 14b.

Sztutowo praktycznie.

Łatwo jest do Sztutowa dojechać z Gdańska, właśnie tu po sezonie kończy bieg autobus miejski 870, odjeżdżający z gdańskiego dworca PKS. W sezonie (od czerwca do września) można nim dojechać do Krynicy.

Wybrzeżem Województwa Pomorskiego idziemy we współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną. Zajrzyjcie do naszych kategorii: POMORSKIEDOBRE JEDZENIE POMORSKIEDOBRE SPANIE POMORSKIE.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: