Wakacje w Mołdawii. Przygotowania.

Zdarzyli się kiedyś tacy (z blogosfery już zrezygnowali), co byli w Mołdawii i wrzucili posta: 10 typowych dla Mołdawii środków lokomocji. Na każdym był inny atrybut prymitywizmu i/lub biedy, a z tej galerii wynikało, że najnowszy samochód w kraju to Wołga. Oczywiście, że takie perły na drodze się zdarzają, ale nie wiem jak trzeba chodzić po ulicy, by nie widzieć tych wszystkich mazd i beemek. I właśnie, o dziwo, nie w każdą beemkę jest wciągnięta sprzedaż nerki jak tego chciał Hugo-Bader. Ludzie w Mołdawii żyją normalnie. Bieda, którą wszyscy chcą dopisywać temu regionowi na siłę, jest jak wszędzie. Na serio jakbym ruszyła w Polskę w poszukiwaniu patologii, to jeśli bym wróciła żywa, to materiał byłby niżej społecznie. A Mołdawia ma tak zapierające dech w piersiach miejsca w swoich granicach, że serio jest o czym pisać. Nie ma co szukać na siłę problemów. Wakacje w Mołdawii to szalenie dobry pomysł.

wakacje w Mołdawii

Za parę dni ruszam z dziećmi do Mołdawii na całe pełne dwa miesiące. Stacjonować będziemy w Bielcach, ale planujemy wyskokowo to i owo zobaczyć, na razie planu nie ma, jest za to niekończąca się lista miejsc, które fajnie by było odwiedzić, tematów, które dobrze by było poruszyć i kadrów, które wspaniale by było uchwycić.

Wakacje w Mołdawii.

DOJAZD

Lecimy bezpośrednim samolotem do Kiszyniowa (LOT), w najtańszej opcji 317PLN. Nie ma sensu polować na promocje, bo bilety są w stabilnie niskiej cenie. Jeśli kogoś niepokoi czy ta relacja jest rentowna, to niech wie, że do Kiszy samoloty latają każdy boży dzień i są właściwie pełne. Z lotniska przetransportujemy się samochodem do Bielców.

wakacje w Mołdawii

NOCLEG

Zatrzymamy się w mieszkaniu, które już bardzo dobrze znamy, nie wykluczamy jednak wypadów na daczę, lub noclegów w hotelach, jeśli wycieczka będzie za długa na obrót w jeden dzień.

wakacje w Mołdawii

JEDZENIE

Już po części się spakowałam i wzięłam właściwie głównie rzeczy na gumkę w pasie, bo ja wiem, jak te wakacje się skończą. Dania kuchni mołdawskiej to dobro totalne. Mieszanka kultur i narodów ZSRR zostawiła tu wpływy bardzo szerokie, wszystko jest na bazarowych produktach. Świadomość i moda na ecolife tu jeszcze nie dotarła, więc od chłopa kupują wszyscy, których nie do końca stać na sklepowe półki. Co dla mnie zachwycające, na mołdawskim rynku nie ma produktów monsanto, więc certyfikaty eko nie są potrzebne.

wakacje w Mołdawii

TERMIN

Końcówka maja, czerwiec i pół lipca to dobra pora na wakacje w Mołdawii, ale nie najlepsza. Druga połowa sierpnia i wrzesień to zdecydowanie bajeczny czas. Wszystko jest wtedy przepalone słońcem i suche. Nagrzany czarnoziem obsiadują głośne cykady, gwiaździste noce dają delikatny chłód i wszystko jest w pełni. Najbardziej słodkie, późne odmiany winogron. Nam jednak logistycznie wcześniejsze lato bardziej pasuje, więc pozostaje liczyć na truskawki i czereśnie.

wakacje w Mołdawii

PAKOWANIE

Plan jest na jedną dużą walizkę na naszą trójkę (jedna matka dwoje dzieci), jak to się uda to napiszę osobnego posta jak tego dokonałam. Zakładam, że będzie ciepło, ale już kiedyś doświadczyłam w Mołdawii czerwcowych deszczy i robi się wtedy dość marcowo, więc muszę nas przygotować również na powiewy chłodu.

Wylatujemy w niedzielę przed południem, zanim to nastąpim, w sobotę pierwszy raz będziemy występować przed publiką z okazji blogowania, w Muzeum Śląskim w Katowicach. Trzymajcie kciuki!

wakacje w Mołdawii

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: