Wakacyjne nowości Naszej Księgarni

Tak bardzo wyczekane wakacje minęły niewiarygodnie szybko. Mamy za sobą serię fantastycznych wyjazdów – Kaszuby, Beskid Niski, Sądecki, Kraków, Ciechocinek, Sopot. Ja odwiedziłam kos i wyklarowały się plany na kolejny lipiec – będziemy się szlajać z dziećmi po Cykladach. Te wakacje były inne, w izolacji. Mniej spotkań, imprez plenerowych, więcej dystansu i zasad. Jednak pod względem lektur nie różniły się od poprzednich. Wakacyjne nowości czytelnicze nas zachwyciły i dopieściły nieśpieszne odrywanie Polski.

Wakacyjne nowości Naszej Księgarni:

wakacyjne nowości

Gry i zabawy dla dzieci, Małgorzata Cieślak

Książka pełna inspiracji dla rodziców i by wspólnie planować czas. Fajnie się sprawdza przy rodzinie wielodzietnej, gdzie jest „organizowany” czas pod młodsze dzieci. Ze starszymi można wybierać formę spędzania czasu. Pomysły na gry i zabawy są już dla dzieci od pierwszego miesiąca. Autorka stawia na kreatywność i małą ilość gadżetów, co brzmi jak definicja mojego macierzyństwa (grzechotki dla Sani robiłam z pustej butelki po wodzie i ryżu).

Wiadomo, że najwięcej uwagi zawsze wymagają maluszki, ogrom przyswajanych umiejętności mocno determinuje nasze zaangażowanie. Książka jest podzielona na rozdziały – 1 miesiąc, 2 miesiąc, 3 miesiąc i tak do 11. Potem 12-24, i od 3 wzwyż. Są również pomysły na zabawy i gry na urodziny, oraz tematyczne: w samochodzie, nad morzem, w lesie, w ogrodzie, na podwórku, w wannie i tym podobne.

Jako matka dwójki, już można by rzec, podrostków, która spędziła z dziećmi bite 5 lat na non stopie, muszę wyrazić swoje uznanie. Pomysły są bardzo ciekawe, niektóre zakrawają o chęć kolejnej edycji rodzicielskich eksperymentów. Zabawy są proste, nie wymagają maniakalnych wizytacji papiernika, czy działu budowlanego.

Jak dla mnie pozycje trochę obowiązkowa w rodzinnej biblioteczce, lub do podsunięcie niani/babci!

wakacyjne nowości
wakacyjne nowości

101 obrzydliwych faktów, Mathilda Masters

Łykanie smarków, król na kibelku przyjmujący gości, miód z uszu na spierzchnięte usta, pingwinki łykające wymiociny rodziców, poranny zapach sików, wiadro pomyj lądujące na pannie młodej. No mogłabym tak wyliczać do stu jeden.

Co ciekawe, ta książka to nie jest taka bezsensowna wyliczanka obrzydlistw. Wszystkie te zakrawające o brak dobrego wychowania uwagi znajdują swoje naukowe wytłumaczenie. To książka z tych, które rodzice czytają na długo po tym, jak ich dzieci wieczorową porą odpadną.

Super opcja na prezent!

wakacyjne nowości
wakacyjne nowości
wakacyjne nowości

Tylko bez całowania, czyli jak sobie radzić z emocjami, Grzegorz Kasdepke

Trochę czego innego po tytule się spodziewałam – myślałam, że znajdziemy tam informacje o tym jak grzecznie, ale stanowczo wycofywać się z przekraczania granic bliskości. Teraz mamy w temacie wymówkę idealną – koronawirus, jednak pamiętam, jak wiele razy w dzieciństwie zbieraliśmy negatywne komentarze za niechęć do witania się z milionem cioć i wujków. Ja po prostu mówię moim dzieciom, że zawsze jak mogą powiedzieć nie i nawet jeśli ktoś uzna, że są niegrzeczne, to luz. Nie oczekują tego od nich.

Ale to nie o tym jednak jest. 🙂 Jest o radzeniu sobie w wielu innych sytuacjach, z emocjami, które są codziennością dla dzieci, a dla nas czasem mogą wydać się śmieszne. Choć wiemy, że nie ma nic gorszego, niż bagatelizowanie uczuć dziecka. Fajnie jest omawiać różne negatywne emocje, pozwalać dziecku na przeżywanie ich i rozumieć. Podzielić swoimi niedolami i rzeczami, które są dla dorosłych trudne. Full akceptacja to ekstra sprawa od wczesnych lat.

Co my tu więc mamy? Jest tęsknota, wstyd, zazdrość, gniew, wstręt, nudam poczucie krzywdy, radość. Jest przedszkolna grupa pełna dziecięcych indywidualistów oraz słodka świeżynka – pani Miłka, która musi tą zgrają okiełznać. Śmiechu jest co nie miara!

wakacyjne nowości
wakacyjne nowości

Niebezpieczna podróż, Tove Janson

Gdybym miała decydować do czego Tove miała większy talent – pisania czy ilustrowania, miałabym ogromny problem. Jej kreska jest bardzo specyficzna, wręcz kojąca i występuje w idealnej symbiozie ze słowem pisanym. Niebezpieczna podróż to muminkowe pogranicze. Historia o Zuzannie w złym humorze, która marzy, by wreszcie zaczęło się coś dziać. No i zaczyna, ale niefajnie. Dziewczynka wyrusza w mroczną, fascynującą podróż, w czasie której spotyka bohaterów, których znamy z Muminków.

A jak są Muminki to robi się już bezpieczniej i bardziej imprezowo.

Jak wszyscy wiem Tove wymyśliła Muminki w czasie II wojny światowej. Uważała, że ten ziemski świat jest zbyt okrutny, i puściła wodze fantazji tworząc alternatywne miejsce ciekawych przygód. Co ciekawe, wydawnictwo z którym współpracowała skrytykowało nazwanie stworów Muminkami, dlatego pierwsza część nazywa się Małe trolle i wielka powódź. Dość szybko jednak serca czytelników na całym świecie zostały podbite i Janson zyskała wolniejszą rękę w działaniu.

Niebezpieczna podróż to fajne uzupełnienie dla fascynatów obłych trolli z ogonkami, którzy wszystkie dziewięć części znają na wylot, a szukają nowych, ogonkowych wrażeń.

wakacyjne nowości
wakacyjne nowości

Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi, Thomas Flintham

Zeszyt z zadaniami, które pobudzają wyobraźnię. Lekkie, miękkie wydanie idealne do plecaka. Na tapetę wchodzi doskonalenie spostrzegawczości, koncentracji oraz umiejętności logicznego myślenia. Na każdej stronie jest inne zadanie, pomysł, historia. Trzeba porównywać, szukać wyjścia, kojarzyć i układać. Bardzo fajne zadania!

wakacyjne nowości
wakacyjne nowości
wakacyjne nowości

Przekroje. Owoce i warzywa, Agnieszka Sowińska

Kartonowy, duży album, który ma na celu oswojenie z owocami i warzywami. Spojrzenie na nie fascynującym okiem oraz pokazanie jak są zbudowane, czym się charakteryzują i jakie mają wartości odżywcze.

Zaczynamy poznaniem bohaterów – witaminami, minerałami, substancjami i związkami. Dowiadujemy się jakie role pełnią, za co odpowiadają, co dobrego przynoszą i czym się charakteryzują. Okazuje się, że zawierają wszystko co potrzebne nam jest do zdrowego życia. Rysowane plansze ćwiczą spostrzegawczość. Są trochę jak mapa z legendą – trzeba prześledzić bohaterów i odkryć ich obecność w kolejnych produktach.

wakacyjne nowości
wakacyjne nowości
wakacyjne nowości

Rok na placu budowy, Artur Nowicki

Kolejna książka z lubianej, obrazkowej serii Naszej Księgarni. Jeep Budowniczy, Koparka, Walec, Spychacz i inni pracują okrągły rok. W kolejnych miesiącach można wykonywać inne zadania, od przesadzania drzew, przez wylewki, prace na wysokości, po odbiór budynku.

Kreska Nowickiego jest ładna i prosta (aczkolwiek Rok w lesie Emilii to jednaj coś absolutnie wyjątkowego).

Fajna jest plansza z opisem wszystkich maszyn.

wakacyjne nowości
wakacyjne nowości

A Wy? Co ciekawego czytaliście tego lata?

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: