Weekend w Lublinie z dziećmi

Noszące znamiona niesamowitości, ma miasto z maleńką, uroczą, tradycyjną starówką i wręcz ogromną architektoniczną spuścizną brutalistyczną w innych dzielnicach. Weekend w Lublinie to zdecydowanie mało, ale na pewno jest idealnym wyborem na czas z dziećmi. Oferta kulturalna, edukacyjna, rozrywkowa oraz jedzeniowa doskonale się miksuje. Przedstawię Wam listę wspaniałych, sprawdzonych przez nas atrakcji.

weekend w Lublinie
weekend w Lublinie

Weekend w Lublinie

Doskonałą opcją jeśli chcecie zwiedzić miasto i mieć zniżki w restauracjach i hotelach jest Karta Turysty. Można ją nabyć w Informacji Turystycznej na Starym Mieście, którą musicie odwiedzić, bo jest to najlepszy punkt startowy do Lublina. Mnóstwo tu folderów, informacji i pamiątek. A teraz w drogę!

weekend w Lublinie

Regionalne Muzeum Cebularza

Żywe muzea to wspaniała zabawa dla dzieci. Miejsca gdzie można dotknąć, zrobić i doświadczyć, najbardziej zapadają w pamięć dzieciom. Podobnie jak w Toruniu, Lublin ma tą wspaniałą atrakcję. Pan Cebularz to był punkt, na który potworki czekały najbardziej. Wszystko jest zorganizowane na zasadzie przedstawienia, do którego widownia jest angażowana. Przechodzimy przez cały proces przygotowywania cebularza, tradycyjnego lubelskiego wypieku. Przy okazji poznajemy miejskie legendy i historię.

Do Muzeum Cebularza trzeba się umawiać telefonicznie. Numer: 690-199-160, lub mailowo: muzeumcebularza@gmail.com

Bilety: dzieci do 3 lat bezpłatnie, potem: 14/16 zł, rodzinny: 12 zł.

weekend w Lublinie
weekend w Lublinie
weekend w Lublinie
weekend w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej

Obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Mieszczący się na obrzeżach miasta skansen to doskonałe miejsce spacerowe i edukacyjne.

Muzeum Wsi Lubelskiej podzielone jest na regionalne sektory – Wyżyna Lubelska, Miasteczko, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, Roztocze, Zespół Dworski. Część ekspozycji jest dopiero w przygotowaniu, w części są już gotowe zagrody. Po całości można spacerować. Centrum edukacyjnym skansen w Lublinie ma w typowym miasteczku prowincjonalnym Europy środkowej. Organizowane są tu warsztaty, pokazy, przedstawienia. Szalenie interesujące są zakłady rzemieślnicze. Spacery po krzywym bruku, wizyta u fryzjera, czy w dawnym barze robi na dzieciakach olbrzymie wrażenie.

Dojazd autobusami: nr 18, 20, 30, 37.

Bilety:

16 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy (dla dzieci do lat 7 wstęp wolny), 30 zł – bilet rodzinny.

weekend w Lublinie
weekend w Lublinie
weekend w Lublinie
weekend w Lublinie

Lubelska Trasa Podziemna i Piwnica Pod Fortuną

Lublin jest fascynujący pod ziemią. Piwnice Starego Miasta pełne są przejść, korytarzy i pomieszczeń skrywających fascynujące historie. Trasa nie jest przystosowana dla wózków, i jest tam stale niska temperatura, więc w lato miejcie przynajmniej bluzy. My odwiedziliśmy Lublin zimą, w tygodniu, i niestety nie rezerwowaliśmy wcześniej atrakcji, więc udało się ogarnąć jedynie Piwnicę Pod Fortuną. Wspaniała przewodniczka opowiedziała w sposób przystępny dla dzieci wspaniałą historię malowideł.

weekend w Lublinie
weekend w Lublinie

Browar Perła

Podziemia Browaru Perła w Lublinie doskonale opowiadają historię produkcji złotego trunku oraz rodzinnej firmy, która przetrwała szereg dziejowych zawirowań.

W dwudziestu pomieszczaniach, w których jeszcze niedawno produkowano trunki, zorganizowana jest ciekawa edukacyjna ekspozycja. Poznamy nie tylko proces produkcji, ale przede wszystkim opowiedziana nam zostanie historia marki Perła. Znanej w całym kraju z „eksportów” ale szalenie bogatsza lokalnie.

Obecnie Perła – Browary Lubelskie to jeden z największych producentów regionalnego piwa w Polsce. Zakład produkcyjny znajduje się na Kunickiego, na Bernardyńskiej działa muzeum, apartamenty i znakomita restauracja „Perłowa Pijalnia Piwa”. Wszystko co w Centrum jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Trasa ma masę sensorycznych atrakcji, w restauracji są fenomenalne pierogi z twarogiem i kaszą gryczaną.

weekend w Lublinie
weekend w Lublinie
weekend w Lublinie
weekend w Lublinie

Zamek i Donżon

Wzgórze zamkowe króluje nad Lublinem, a piękny kamienny most prowadzi ze Starego Miasta do pięknego dziś muzeum. Historia zamku sięga XIV wieku kiedy powstał najstarszy obiekt, przepiękna kaplica Trójcy Świętej ozdobiona bizantyjsko-ruskimi malowidłami. Wspaniałą atrakcją jest Donżon – masywna wieża, z której rozpościera się ujmujący widok na miasto. Zamek jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego – ekspozycja dotyczy lokalnej archeologii, polskiego malarstwa, oraz przekrojowego nowożytnego. Jest uzbrojenie oraz numizmaty. Właśnie odbywa się generalny remont, po którym z pewnością zaprze nam dechy. Będzie nowocześnie i multimedialnie, i z pewnością dzieci były priorytetem przy planowaniu.

Zamek w Lublinie ma szeroką ofertę edukacyjną, również doraźną, dla weekendowych odwiedzających.

weekend w Lublinie
weekend w Lublinie

Centrum Kultury

Kawałek od centrum miasta, więc spacer może się odrobinę dłużyć, ale bardzo warto! Ta jedna z nowocześniejszych instytucji kultury jest całkiem świeżą sprawą. Centrum zostało wybudowane w późnobarokowym kompleksie barokowym sióstr Wizytek. Dzieje się tu milion atrakcji muzycznych, teatralnych, edukacyjnych. Są wystawy czasowe, spotkania podróżnicze, przestrzeń jest ogromna i bardzo zróżnicowana.

Gdzie spać w Lublinie

My spaliśmy w Apartamenty Browar Perła, i jest wybór cudowny! Blisko Starego Miasta, bardzo wygodne mieszkania, w podwórzu genialna restauracja.

weekend w Lublinie
weekend w Lublinie

Gdybyście szukali atrakcji wokół Lublina to mam parę propozycji.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: