Weekend w Pizie, co robić w mieście z krzywą wieżą?

Włoskie miasta są bardzo różne – w jednych można spędzić życie i czuć ogromny niedosyt (Rzym, Mediolan, Wenecja), inne ogarniemy w jeden dzień, a potem możemy już po prostu chłonąć klimat. Właśnie takim idealnym weekendowym miastem jest Piza. Latają tu tanie linie, z lotniska jedzie się 10 minut, większość zabytków skupiona jest blisko siebie, a dla chętnych jest możliwość skoczenia nad morze. To może być brama do słodkiej Toskanii, lub cel sam w sobie na szybkie Włochy. Dziś Wam opowiem co robić w weekend w Pizie.

Weekend w Pizie

Weekend w Pizie praktycznie

Bezpośrednio z Warszawy są loty z Modlina. Za niecałe 200 zł znajdziemy się w ojczyźnie calzone. Lotnisko w Pizie jest bardzo blisko miasta, kursuje pociąg bezzałogowy, który w osiem minut dowiezie nas na stację Pisa Centrale. Stacja znajduje się na końcu lotniska – po wyjściu trzeba iść w lewo. Bilet kosztuje 5 euro.

Weekend w Pizie

Ja spałam w hotelu Leonardo, ma rozsądną cenę i genialną lokalizację.

Po Pizie najlepiej poruszać się pieszo. Większość interesujących miejsc otacza legendarną krzywą wieżę, reszta jest w bliskim sąsiedztwie.

Miasto nad rzeką Arno i prawie nad morzem

Przez historię Toskanii wije się rzeka Arno. Jest jednocześnie przyjacielem i wrogiem regionu. Nieraz pokazała, że jej wypływy są dużo groźniejsze, niż ludzkie knucie. W górnym biegu wypełnia apenińskie wąwozy, potem upiększa panoramy Florencji, Empoli, Pontedero i Pizy. Nieraz obfite powodzie przynosiły klęski i zniszczenia. Parę kilometrów za Pizą Arno wpada do Morza Tyrreńskiego. Te 13 km odległości pozwalało być Pizie miastem portowym, dość niezależnym. Od 1000 roku stała się wolna, a jej wpływy rozciągały się na Sycylię i Sardynię, a potyczki toczyła z Genuą. Rywalizowała również z miastami śródlądowymi – Lukką i Florencją. Od XIV wieku Piza pozostawała pod wpływem tej ostatniej, a w 1860 r. włączona została do Królestwa Włoch.

Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie

Co robić w Pizie?

Weekend w Pizie to idealny czas na to, by na spokojnie poznać miasto. Punktem wyjścia przy zwiedzaniu jest plac katedralny, zwany z włoska Campo dei Miracoli, jest to bardzo wygodne turystycznie. Oczywiście znakiem rozpoznawczym miasta jest Torre di Pisa (krzywa wieża) oraz turyści z całego świata bawiący się z nią w twistera. Subtelni Azjaci podtrzymujący z gracją krzywulca, oraz bezpośredni Rosjanie (#realstory zero uprzedzeń) ustawiający kompozycje falliczne i analne.

Weekend w Pizie

Krzywa wieża w Pizie

To po prostu dzwonnica. Jej budowa trwała od 1173 do 1350 r., już po wzniesieniu pierwszych trzech kondygnacji zaczęła się lekko przechylać. Podjęto szereg prób walki z podmokłą naturą pizańskiego gruntu, nawet próbowano sytuację ratować optycznie zmieniając wysokość kolumn, jednak wyszło jak wyszło. W połowie XIV wieku Tomasso z Pizy dokonał dzieła, jednak wieża zapadała się grunt coraz bardziej i dopiero niedawno udało się ten proces zatrzymać. Podobnie jak katedra, jej dzwonnica została zaprojektowana w stylu romańskim, z bogatymi zdobieniami.

Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie

Wieża jest zbudowana z białego marmuru, liczy osiem kondygnacji. Jej masę ocenia się na 14 tysięcy ton. Obecnie wieża ma wysokość 54,98 m, odchyliła się od pionu o mniej więcej 5 metrów (średnio o 1 mm rocznie). Od 1911 pomiary te są co roku aktualizowane.

Zwiedzanie wieży – winda do nieba za 18 euro.

Weekend w Pizie

Duomo di Piza – katedra z moim ulubionym Pantokratorem

Katedra Santa Maria Assunta to była pieśń pochwalna morskiej potęgi Pizy. Wybudowana w 1064 r., finansowana z łupów wojennych. Mówi się także, iż była wotum, po odniesionym zwycięstwie nad Saracenami w bitwie morskiej nieopodal Sycylii. Długo można by było mówić o korpusie nawowym i detalach architektonicznych, o planie na krzyżu łacińskim, każdy chętny doczyta sobie w Wikipedii. Ja natomiast zachwycam się w Duomo di Pisa:

  • sklepieniem apsydy i przedstawieniem w nim Chrystusa Pantokratora w formie mozaiki. Jest to moja ulubiona poza Syna Bożego, wspieranego wizualnie przez Matkę Boską i Jana Ewangelisty. Pantokrator to przedstawienie Jezusa jako władcy i sędziego wszechświata. Jest naleciałością sztuki cesarskiej, późnoantycznej. Chrystus Pantokrator stoi lub siedzi na tronie, ma otwarte Pismo Święte w lewej dłoni, a prawą unosi w geście błogosławieństwa. Ułożenie palców nawiązuje do greckiego monogramu Chrystusa: IC XC. Połączone są dwa palce: kciuk z serdecznym. Dzięki temu palce wskazujący i zgięty środkowy przypominają litery IC. Skrzyżowane ukośnie kciuk i serdeczny w zestawie z małym palcem tworzą XC.
  • Ambona autorstwa Giovanniego Pisano. To arcydzieło włoskiej sztuki gotyckiej, ma kształt ośmiokąta, wsparta jest na kolumnach z kariatydami i bogato udekorowana rzeźbami, ilustrującymi epizody z życia Chrystusa oraz przedstawiającymi proroków, świętych, kardynałów oraz cnoty.
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie

Baptysterium San Giovanni

Baptysterium wybudowano w XII w., ukończone 200 lat później. Jest dopełnieniem katedralnego kompleksu architektonicznego. Inspiracją do stworzenia tego dzieła wpisanego listę UNESCO (koleżanki z podwórka też są na tej liście zabytków) była Kopuła na Skale w Jerozolimie. Budynek został wzniesiony na planie koło o średnicy 35 m. Przy zwiedzaniu koniecznie wejdźcie na wyższą kondygnację, jest wspaniały widok zarówno na samo baptysterium, jak i na katedrę przez okna.

Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie

Muzea Pizańskie

Katedra otoczona jest przez muzea. Poznacie tu historię miasta i powszechną historię sztuki.

Mury miejskie

Wspaniały spacer na złapanie widoku na miasto. Ponad kilometrowy spacer murami pokaże Pizza dei Miracoli i wiele więcej, również uniwersytecką część Pizy. Przy okazji zwiedzimy Bramę Lwa oraz cmentarz żydowski, najstarszy w Europie, który wciąż jest. użyciu.

Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie

Piazza dei Cavallieri

Uroczy, świecki plac o wdzięcznej nazwie Plac Rycerzy. Już od czasów średniowiecznych był to najważniejszy plac w mieście. W XVI wieku cały obszar przebudowany został decyzją Kosmy I Medyceusza, którego pomnik stoi przed pałacem Palazzo della Carovana. Za projekt przebudowy odpowiadał słynny architekt Giorgio Vasari.

Weekend w Pizie
Weekend w Pizie

A plac tworzą:

  • Palazzo della Carovana – siedziba Zakonu Rycerzy św. Stefana. Fasadę zaprojektował Giorgio Vasari, jest to klasyczny przykład włoskiego renesansu. W sześciu wnękach w górnej części zobaczymy figury przedstawiające Wielkich Władców Toskanii. Zostały one jednak dodane później, podobnie schody prowadzące do pałacu. Na samym środku, nad wejściem, umieszczono herb Medyceuszy.
  • Palazzo dell’Orologio – czyli pałac zegarowy. Jeśli przyjrzymy się dobrze, zobaczymy, że w samym środku budynku znajduje się stara wieża zegarowa. Pałac powstał poprzez dołączenie do niej sąsiednich budynków. Stara wieża nosiła nazwę Torre della Muda i wystąpiła w Boskiej Komedii Dantego.
  • Santo Stefano dei Cavalieri – kościół zbudowany dla Zakonu św. Stefana.

Ogród Botaniczny

Kocham Ogrody Botaniczne, a we Włoszech to już w ogóle. Orto Botanico w Pisie jest pierwszym ogrodem botanicznym na świecie, założony w 1543 r. przez przyrodnika, lekarza i botanika Luca Ghiniego. Pierwotnie umiejscowiony nad brzegiem rzeki Arno, został przeniesiony na obecne miejsce w 1591 roku, a następnie stopniowo powiększany do obecnego kształtu. Występują tu rośliny z pięciu kontynentów: sukulenty afrykańskich i amerykańskich pustyń, aromatyczne rośliny śródziemnomorskich zarośli, gatunki występujące na toskańskich bagnach, liczne stare drzewa oraz wiele innych.

Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie

Park Narodowy San Rossore

Znajduje się między Pizą, a morzem. Przepiękna piniowa aleja ciągnie się prostą linią aż do jasnej plaży. Jednak niestety prosta jest tylko droga. Park otwarty jest jedynie z przewodnikiem, i tylko w niedziele. Oczywiście ja w niedzielę szlajałam się po Pizie, a do lasu wybrałam się w poniedziałek. Nie będę Was namawiać to niecnych czynów, jednak jeśli przyjdzie Wam jednak pójść w kierunku fal, to wiedzcie iż na końcu drogi znajduje się piękna modernistyczna willa z przestrzennym ogrodem, której płot da się sforsować, jednak na plażę wstępu nie ma. Być może jest inna ścieżka, jednak dziki grasowały po krzakach, sarny przecinały drogę, nie szukałam.

Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie

San Rossore to ogromna posiadłość, w przeszłości będąca własnością Prezydenta Republiki, a wcześniej króla Włoch. Dziś udostępniony jest dla zwiedzających. Znajduje się tu tor wyścigów konnych, willa Gombo (ta przy morzu), oraz baza wojskowa.

O tym gdzie zjeść w Pizie napiszę osobny artykuł.

A Wy byliście w Pizie? Podobało Wam się? Czego nie zwiedziłam?

Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Weekend w Pizie
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: