Wiosenne nowości – czym nas zachwyciły wydawnictwa

Pierwsze ciepłe dni, to czas gdy wyciągamy letnie ubrania, sandały i nie tylko szalejemy w aktywnościach na zewnątrz, ale również odpoczywamy. Możemy więc na luzaku pedałować, a potem na kocyku czytać wiosenne nowości. W tym roku obrodziło totalnie, książki są w naszym stylu – trafiliśmy na wiele pozycji o nauce i przyrodzie, więc zapraszam na przegląd!

TU RÓBCIE ZAKUPY – MAM LINK AFILIACYJNY

wiosenne nowości

Wiosenne nowości 2021

Jak powszechnie wiadomo, jesteśmy psychofanami Naszej Księgarni – to wydawnictwo ze wspaniałymi tradycjami, doskonałą jakością i intuicyjnym podążaniem za potrzebami czytelników. Z miesiąca na miesiąc widzę wspaniały rozwój i ostatnio również w bardzo ciekawy i fajny sposób jest prowadzony Instagram. Wpadła też jedna książka ze Znaku.

Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi

Wydana przez Naszą Księgarnię Książka Katarzyny Bajerowicz, dość odważna w dzisiejszych czasach w Polsce – zdecydowanie obala mit stworzenia świata w siedem dni przez pana Boga :). Tak serio, to doskonale tłumaczy dzieciom zawiłe procesy dziejowe bez wchodzenia w naukowy bełkot który je znudzi. Jest lekko napisana, odpowiada nanajważnsiejsze pytania: Kiedy i jak powstał Wszechświat, którego częścią jesteśmy? Skąd się wzięło życie? Jak wyglądała Ziemia, zanim pojawił się na niej człowiek? Co było na początku? Nie ma co się śmiać, dla dzieci są to sprawy fundamentalne, a dorosłym często po prostu brakuje fachowej wiedzy i odpyskują jakąś głupotą.

wiosenne nowości

Tu mamy prapoczątek wszystkiego – planet, kontynentów, żywych komórek, roślin i zwierząt. Przeczytamy o wielkich katastrofach i triumfie życia, o zwierzętach, które wymarły. A także tych, które przetrwały, i które dziś możemy podziwiać. O zmianach klimatu i ewolucji organizmów. To fascynująca nie-encyklepdia. Jest sprawnie zrobiony podział geologiczny.

Książka poza fascynującą treścią, ma piękne, ogromnie dopracowane ilustracje. Ma ogromny, albumowy format i twardą oprawę. Będzie idealna na prezent na wakacje samochodowe.

Jak to działa? Książki

Fajnie czasem się zająć sztuką dla sztuki! Książki towarzyszą nam od zawsze, i ogromnie cieszy, że wiosenne nowości zaserwowały nam podręcznik właśnie o nich. Seria Jak to działa to fajne, duże, albumowe książki z twardą oprawą wydawane przez Naszą Księgarnię. Jest rodzina wielopokoleniowa z wieloma wątkami, trochę chaotyczna jak dobra powieść szkatułkowa. Ale w każdej części są ci sami bohaterowie, więc da się ogarnąć.

wiosenne nowości

Fascynatką świata, która zadaje dużo wnikliwych pytań jest Klara, tym razem chce zrozumieć książki i jak zawsze przychodzi jej z pomocą dziadek. Czy za pomocą sznurka i węzełków można “zapisać” opowieść? Czym różni się papirus od pergaminu? Na czym polegała praca w średniowiecznym skryptorium? Po co książce skład i layout? Z czego dawniej robiło się papier, a co dziś potrzebne jest do jego produkcji? Skąd wzięło się powiedzenie “czytać od deski do deski”? Czym zajmuje się agent literacki? Co to jest antykwa, szeryf czy kursywa? 

Sprytnie przechodzimy przez historię piśmiennictwa, procesy wydawnicze, oraz nowoczesne formy zatrudnienia, czy terminologię copy. Autorkami są Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka, Joanna Kończak, książkę graficznie ozdobiła Nikola Kucharska.

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników

Tym razem pozycja wydana przez Znak Emotikon. Autorką jest Anna Litwinek. W dużej mierze to książka o marzeniach i na pewno o pionierach. W lotnictwie trzeba było pokonywać bariery psychiczne i fizyczne.

wiosenne nowości

Od dzieciństwa marzyli o podniebnych przygodach, o tym, by siąść za sterami samolotu, wzbić się w powietrze i królować w przestworzach.

Razem poznamy niesamowite historie polskich lotniczek i lotników, poskramiaczy metalowych smoków, pilotów oblatywaczy, szybowników, a nawet kosmonautów. Będzie o pokorze, o jedzeniu kosmonautów, o samotnych lotach nad Atlantykiem, o wyścigach szalonych lotników w podniebnych rajdach dookoła Europy. O najszybszych kobietach świata (z Polski!).

Pochylimy się również nad maszynami. Samoloty i szybowce mają swoje imiona, często nadawane na cześć konstruktorów, i specjalne podniebne moce.

Książka ma dużo szczegółowych informacji i jest napisana rozdziałami, gdzie każdy dotyczy innego wątku. Jest więc przeznaczona dla starszych dzieci (sugestia wydawcy 6-9 lat).

Kolorowe ilustracje, na których wiernie zostały pokazane samoloty, szybowce z różnych czasów, a nawet rakiety kosmiczne, będą nie lada gratką dla przyszłych konstruktorów.

Opowiem ci, mamo, co robią myszy

Kolejna wiosenna nowość to kolejna seria z Naszej Księgarni – Opowiem Ci mamo. Autorką jest Katarzyna Kołodziej, pozycja jest skierowana raczej do maluchów. Bohaterami jest rodzina Wąsików – Fred i Mela oraz ich liczne i zawiłe potomstwo. Książka jest bardziej zabawą na spostrzegawczość niż realną dawką szczegółowej wiedzy, ale jest przyjemna i zajmująca. Doskonale na niej dzieci uczą się opowiadania, można nie tylko opisywać co się widzi, ale również snuć domysły o przebieg zdarzeń.

wiosenne nowości

Z myszkami wędrujemy po różnych miejscach – pracowni plastycznej, spiżarni, mysiej szkole, a nawet wesołego myszeczka! Weźmiemy udział w wyścigu, spędzimy miło czas na koncercie i odpoczniemy przy ognisku. 

Kolorowe serca

Lektura dla maluchów z Naszej Księgarni, autorstwa Beaty Ostrowickiej, ilustracje wykonała Elżbieta Wasiuczyńska. Ja z ręku na sercu przyznaję, że przy pierwszym przeczytaniu w ogóle się nie zorientowałam o co chodzi, poziom abstrakcji był dla mnie zbyt duży. Ale Ida mi wytłumaczyła. Do jej dziecięcego, bujnego świata trafiło wspaniale.

wiosenne nowości

Historia jest o zamku, w którym pojawił się obcy. Jasiek ulepił Niebieskiego z resztek plasteliny. Niebieski wcześniej był hipopotamem, a jeszcze wcześniej – słoniem, miał nieśmiały uśmiech i chciał się zaprzyjaźnić z mieszkańcami zamku.

“Kolorowe serca” skłaniają do zastanowienia, czy więcej nas łączy, czy dzieli. Czy nowe miejsce, nowa sytuacja, nowa osoba to powód do niepokoju? Czy to wstyd zmienić zdanie? Okazało się, że to piękna książka o tolerancji.

Przewodnik kotki po nocnym niebie

Kotka Felicity, zakochana w nocnym niebie, opowiada dzieciom o zawiłościach mlecznej drogi i okolic. W jasny sposób tłumaczy skomplikowaną terminologię, wyjaśnia co to zorza polarna, gdzie występuje, co to są mgławice. To fajna lektura dla dzieci wstępnie zainteresowanych astronomią, którzy chcą poszerzyć wiedzę o dokładniejsze dane.

wiosenne nowości

Książki jest wydana przez Naszą Księgarnię, autorem jest Stuart Atkinson. Ma duży, albumowy format i ciemne, kosmiczne ilustracje.

Koty. Natura i wychowanie

Ponownie Nasza Księgarnia i świetna seria Naukomiks. W formie chmurek były już przybliżane historie robotów, dinozaurów, rekinów, tym razem padło na koty.

wiosenne nowości

Autor – Andy Hirsch z Dallas w Teksasie, podchodzi do tematu metodycznie, jednocześnie opowiada całą historię kotów, ich udomowione, behawiorystkę, jak również odpowiada na typowe dziecięce pytania – dlaczego koty mruczą? Po co lampartom cętki? Czy trzymanie lwa w domu to dobry pomysł? Jak te drapieżniki, wyposażone w zęby, pazury i umiejętności pozwalające im przeżyć w niemal każdym środowisku, stały się towarzyszami ludzi?

Dowiemy się absolutnie wszystkiego, ja czuję, że temat jest wyczerpany, ale dla tych z niedosytem – cierpliwości! Podobno książek o kotach tego autora będzie więcej!

Mania z ulicy Okciej

My jest poznaliśmy Zosię z Kociej, a Mania, to jej młodsza siostra, gagatek, która wszystko przekręca, nawet nazwę ulicy. To fajna lektura, niby wiosenne nowości, ale przyda się latem. Dziewczyny wciąż mają remont na Kociej, dlatego zamieszkały u babci Zelmer. Nowa okolica to nowi znajomi, na przykład pewien Pasiasty i jego sześć niewidzialnych psów. Dziwna sprawa, ale Mania ma swoje ukochane przyjaciółki, z którymi zakłada ekopatrol i dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności trafia pod namiot w urokliwych Malinówkach!

wiosenne nowości

Jest tyle rzeczy do zrobienia, na przykład trzeba zbadać, kto ma najwyższy poziom zadowolenia z życia, przekonać się, czy rosa jest do picia, czy do biegania, przygotować magiczną kąpiel czy też znaleźć bezpieczny dom dla czterech krów. Mania ma głowę pełną szalonych pomysłów i ewidentnie czuje misję ratowania świata, niekoniecznie zgodnie z jego wolą.

Autorka – Agnieszka Tyszka, ma ogromny dar snucia opowieści i wczuwania się w książkowe potrzeby dzieci. Ilustracje do książki wykonała Ewa Poklewska-Koziełło. Panie tworzą fajny duet z doskonałym efektem. Czekamy na kolejne książki z serii!

123 superciekawe fakty o klimacie

Nasz hit. Generalnie Sania dość często przejawia ogromne zainteresowanie klimatem, troskę o ochronę przyrody, oraz obawę o przyszłość planety. Ta książka to jego biblia – pełna ciekawostek, wyjaśnień, doprecyzowania, lub przypominania znanych już faktów. Wszystko jest uporządkowane – rozdzielone na krótkie rozdziały. My czytamy powoli, bo wciąż musimy zgłębiać jakiś temat i szukać szerszych danych w innych źródłach.

wiosenne nowości

Autorką jest Mathilda Masters, książka to seria Naszej Księgarni. Ma większy, ale nie bardzo duży, format, twardą okładkę i najlepszy lekko czerpany papier.

Poczytaj mi mamo, 15 bajek na 100 lat

Moja ukochana seria z dzieciństwa (no jak nie kochać Naszej Księgarni!). Tym razem zostało wybrane 15 bajek na stulecie wydawnictwa i to naprawdę wyjątkowy wybór. Czytam dzieciom moim, kuzynom, dzieciom przyjaciół i znajomych i serio, te historie są uniwersalne. Rozśmieszą lub skłonią do refleksji każdego.

wiosenne nowości

Uwielbiamy Pana Maluśkiewicza, dziewczynkę z tęczą, również zarozumiałą łyżeczka. Świetna jest Kurka-złotopiórka, która poleciała aeroplanem, i łasica w dżinsowej spódnicy. 

Format książki jest mały, ale jest opasła (ponad 400 stron). Cudowne są ilustracji. To genialna pozycja i jedna z tych książek, którą się zostawi “na pamiątkę”.

wiosenne nowości
Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: