Wiosna w książkach. Co my czytamy w kwietniu?

Wychodzi na to, że wiosną i jesienią czytamy najwięcej. Powoli wchodzimy w nowe strefy czasowe. Długie, jasne wieczory spędzamy wtuleni w siebie na kanapie podziwiając promienie zachodzącego słońca na okolicznych budynkach. Czytamy, marzymy, planujemy. Mamy przy czym. Wiosna w książkach zaserwowała nam takie perełeczki, że należy dziękować opatrzności za to, że wiosenna przerwa trwa parę dobrych dni. Inaczej byśmy nie utonęli w nieprzeczytanych książkach.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Wiosna w książkach.

Atlas Przygód Dinozaurów, Nasza Księgarnia

Wielkoformatowy atlas z planszami. O dinozaurach powiedziano już bardzo wiele, więc ciężko napisać coś porywającego. Atlas Przygód Dinozaurów to książka przygodowa. Świat podzielony został według kontynentów, na każdym z nich żyły inne gatunki olbrzymów. Wiadomo jakie były ich zwyczaje, wyjaśnione są ciekawostki i odkryte tajemnice. Główny tekst na każdej planszy to fabuła – zmagania w codzienności. Małe druczki to esencja informacji. Bardzo rzetelnych i dorosłych, przecież wszyscy wiemy, że dzieci to najlepsi specjaliści od triasu, jury i kredy. Cieszy to, że nie ma tu infantylnych sformułowań, a tylko rzetelna wiedza. Dokładna mapa przybliża miejsca, gdzie zostały odnalezione szczątki. Podane są warunki i specyfika. Upodobania potworów, różnice w zachowaniu i budowie. W ramkach przedstawiona jest specyfikacja osobników. Wspaniale pokazana jest historia ziemi i w bardzo klarowny sposób pokazane są zmiany geologiczne.

Atlas Przygód Dinozaurów to bestseller wydany w Stanach Zjednoczonych. Autorką jest Emily Hawkins, a ilustracje wykonała Lucy Letherland. To kolejna pozycja wydawnictwa Nasza Księgarnia, która zachwyca kunsztem druku i wysokiej jakości zawartością.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Niesamowity Wszechświat, Nasza Księgarnia

Po dinozaurach najbardziej fascynujący dla parolatków jest kosmos. Wiadomo, że sky is not the limitNiesamowity Wszechświat to książka napisana przez doktor fizyki Karolinę Bąkowską. Uniwersum fascynowało ją od dziecka, może właśnie dlatego tak wspaniale potrafi opowiadać o nauce. Książka jest właściwie pierwszym kosmicznym podręcznikiem. Zagadnienia tu poruszane (znowu na mega serio, ale w przystępny sposób) to: obserwacje nieba, planety układu słonecznego oraz cała reszta ciał tam występująca, bardziej edukacyjnie – cały wielki rozdział o czasie (genialna sprawa, strefy czasowe, pory dnia, zmiany, obroty). Jest też cały opis gwiazd, droga mleczna i inne galaktyki. To wspaniałe kompendium wiedzy i zaczątek do wielu pytań i dyskusji. Dobrze jest rozbudzać takie zainteresowania u dzieci, szczególnie gdy zbliża się lato, które często spędzamy na wsi. Bo nie ma piękniejszych wspomnień z dzieciństwa niż rozgwieżdżone niebo.

Całość w niebieskich barwach nastraja na noc. Ilustracje wykonała Asia Gwis.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Tysiąc i jedna mrówka, Nasza Księgarnia

Nie muszę chyba Wam mówić jak bardzo kochamy las, mróweczki i wszystkie żyjątka występujące w naturze. Nie ma więc nic bardziej adekwatnego, by wiosna w książkach szumiała. Książka jest z tych dużych, ale nie ciężkich. Już pierwsza plansza jest mega fascynująca, bo przedstawia przekrój mrowiska. Sania już mając trzy lata potrafił godzinami siedzieć, śledzić życie mrówek, w delikatny sposób dając im wyzwania w postaci rzucania patyków przed odwłoki. Przy okazji opisu trasy w Tysiącu i jednej mrówce opisane jest poszycie lasu podczas różnych pór roku. Grzyby, szyszki, kasztany i żołędzie. Owady, płazy i stawy. Gąsienice, polne kwiaty i pajęczyny. Nic co w lesie nie będzie już nam obce!

To tak naprawdę jest całe wielkie kompendium wiedzy o lesie.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

O Lence, Antku i planowaniu, Nasza Księgarnia

Powieść z serii Poczytaj mi mamo, duża czcionka, więc pewnie będzie jedną z pierwszych lektur przeczytanych samodzielnie. Tym bardziej polecę, ze względu na doskonałą naukę idącą z morału. Historia jest o przyjaźni i priorytetach. Ktoś tu chce szybko dorosnąć i zapomina o tym, co jest w życiu ważne. I za tymi chwilami nic nie robienia będzie się tęskniło gdy dorośnie się naprawdę. Lenka i Antek już wiedzą co chcą robić w życiu i wiedzą też co jakie umiejętności muszą nabyć, by być najlepszymi. Te ambicje u chłopca są zdrowe, ale Lenka ewidentnie bierze na siebie zbyt dużo. Zawodowa fotografka zwierząt musi bardzo wiele się nauczyć. Przecież przemierzać będzie dżungle i pustynie. Nocować będzie w trudnych i surowych warunkach. Ale zanim wyjedzie w podróż życia musi spełniać oczekiwania jako uczennica i wzorowa córka. By nic jej nie umknęło wszystko trafia do magicznego notesiku, strażnika obowiązkowości.

Ta wspaniała i pełna ciepła opowieść, doskonale pokazuje co jest w życiu ważne i co zrobić, by nie dorosnąć zbyt wcześnie. Książka jest lekka, dosłownie i w przenośni. Choć Sania obgryzał prawie paznokcie przy czytaniu i wykrzykiwał „no niech ona zostawi wreszcie ten notes!”. Wiosna w książkach pokaże dzieciom co jest istotne.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Seria: Detektywi z Tajemniczej 5, Zagadka Królowej Myszy, Nasza Księgarnia

Ja tu nie będę ściemniać, że jestem obiektywna, bo Martę Guzowską znam z czasów studiów, to archeolożka, z kadry. Nie miałam z nią zajęć, ale słyszałam dużo dobra. Archeologia jest dość bliska kryminałom, bardzo związana z naszym fachem była mistrzyni Agatha Christie wielokrotnie uczestniczyła w misjach, jej mąż Max Mallowan kopał w starożytnej Mezopotamii. Detektywi z Tajemniczej 5 to rodzinna ekipa młodocianych detektywów, tym razem są w Krakowie u Olgi Boznańskiej, w muzeum-pracowni. Zwiedzają z mamą, jest parę osób, nagle okazuje się, że doszło do przestępstwa. Piotrek, Anka i Jaga na zasadach dedukcji rozwiązują zagadkę zanim zjawia się policja. Treść trzyma w napięciu, ale jest stonowana. Nie buduje napięcia, niebezpieczeństwa, to ma być zagadka bez przemocy, i taka właśnie jest. Idealna dla wrażliwego pięciolatka.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Bajki Mariackie, Znak Emotikon

My do Krakowa mamy sentyment ogromny, bo tu się poznaliśmy i z miejsca zakochaliśmy. Jeszcze jednak nie zaraziliśmy tą miłością naszych dzieci, choć już chemia jakaś jest. Jak nie można nie marzyć o grodzie Kraka, Smoku Wawelskim i hejnale z wieży mariackiej? Ewa Czaczkowska zebrała w jednym miejscu fascynujące baśnie i legendy. Mariackie legendy to dobre historie mocno osadzone w galicyjskiej rzeczywistości. Możemy się dowiedzieć kto przed gołębiami mieszkał na krakowskim rynku, historie hejnałowe, o czartach, które jak się okazuje nie są przywarą jedynie Lublina. Są adaptacje tradycyjnych powieści np. Historia Żółtej Ciżemki. Wiosna w książkach mocno jest fascynująca.

To bardzo ciekawa lektura wprowadzająca w krakowski stan umysłu przed dłuższą lub krótszą podróżą. I fajnie jest pokazać dzieciom szerszą niż zielona i wawelska perspektywę na dawną stolicę Polski.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Tańcz, córko księżyca!, Zakamarki

To surrealistyczna, pełna symboli opowieść o tym, że każdy z nas jest fascynujący i skrywa wspaniałe historie. Córka księżyca to  kolorowa pełna rytmów historia opowiedziana przez kameruńskiego poetę i dramaturga Kouama Tawę. Wprowadza poetykę i tradycję w zupełnie inne tory. Afrykańska wioska, jej zwyczaje, przesądy, radości.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Chłopiec, dziewczynka i mur, Zakamarki

Ciążki temat. Konflikty, mury i uprzedzenia. Straty i porażki. Tęsknoty za smakiem i spokojem. Adham i Sulafa widzą mur, który oddzielił ich od dawnego życia i ukochanych drzewek pomarańczowych. Dzieci codziennie mają nadzieję, że mur zniknie, szybko jednak przekonują się, iż trzeba odbyć długą i skomplikowaną podróż, by trafić na dawne smaki.

Pełna symboli i semickiej poetyckości książka zachwyci każdego miłośnika romantycznych historii. Mówię Wam, jako miłośniczka irańskiego kina o praniu dywanów. 🙂

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

O pchle co uczepiła się kożucha, Mando

Dla nas Mando to nowe wydawnictwo, i jestem szczerze zauroczone ofertą. Opowieść o pchle i jej szalonych przyjaciołach to śmieszna historia z morałem, grami słownymi i graficznymi ilustracjami. Historia jest odrobinę surrealistyczna, bo rzecz o rozlanym mleku, jednak dziwić treść może tylko dorosłego. Wyobraźnia dzieci sięga dużo dalej!

wiosna w książkach

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Czerwona piłeczka, Mando

Dla najmłodszych (już trochę chyba zaniżona pozycja jak dla naszych dzieci), historia piłeczki przemierzającej świat w poszukiwaniu odpowiedniego towarzysza zabaw. U nas się jednak wstrzeliła idealnie – akurat wróciliśmy z ZOO, gdzie Idusię najbardziej ucieszyła zwyciężczyni tego faunowego plebiscytu.

wiosna w książkach

wiosna w książkach

Jeśli nasza wiosna w książkach to zbyt mało, to zajrzyjcie do działu czytelniczego, bogatego w fascynujące pozycje.

Print Friendly, PDF & Email

Zobacz rownież: